Srpski takmičari odlični u Milanu: Do Rija sa čak sedam čamaca
23. 08. 2015. u 17:48
Nastup na OI obezbedilo sedam posada sa desetoro takmičara. Osvojene četiri medalje na Svetskom prvenstvu
Marko Novaković i Nebojša Grujić
DVA srebra i dve bronze, uz sedam olimpijskih čamaca (od devet mogućih) su pravi podvig srpskih kajakaša na Svetskom prvenstvu u Milanu. Srebrni potpis na nastup juče je stavila Kristina Bedeč, koja je, doduše neolimpijsku disciplinu, 1.000 metara u jednosedu preveslala za 4.06,397 minuta. Zlato je pripalo Mađarici Eriki Medveški (4.04,037), a bronza Margaret Hogan iz SAD (4.07,414).
Dan ranije, u subotu, do srebra su doveslale Milica Starović i Dalma Ružičić Benedek u disciplini K-500, dok su vesla bronzom optočili Marko Tomićević i Milenko Zorić u trci na 1.000 metara, kao i Nebojša Grujić i Marko Novaković na 200 metara.
- Veoma sam zadovoljna trkom. Pokušala sam da pobegnem ostalim takmičarkama od starta i nadala sam se da ću da izdržim do samog kraja. To mi, nažalost, nije uspelo, ali sam zadovoljna i drugim mestom. Ovo je bolji rezultat nego na Svetskom kupu u Duisburgu, gde sam bila treća - istakla je Kristina posle dodele medalja, koja je trku u K-1 na 5.000 metara završila na osmom mestu.
Ženski četverosed: Nikolina Moldovan, Milica Starović, Dalma Ružičić Benedek i olivera Moldovan, juče su zauzele šesto mesto u finalu na 500 metara, što im je obezbedilo i olimpijsku normu za Rio de Žaneiro.
U B finalu u jednosedu na 200 metara Nikolina Moldovan je pobedila i time se kvalifikovala za OI, ali se njena norma iz jednoseda prenosi na druge takmičarke, s obzirom na to da je ostvarila normu i kroz četverosed.
Mesto na Igrama 2016. obezbedio je i Marko Dragosavljević u K-1 200 m.
Srpski dvosed na 500 metara, Dragan Hančovski i Uroš Mitjev osvojili su prvo mesto u B finalu, dok je na istoj deonici u jednosedu, takođe u B finalu, Stefan Vekić bio drugi.
Najbolji srpski kanuista, Strahinja Mladežić, trku u jednokleku na 500 metara završio je na devetom mestu, a istu poziciju zauzela je i Krasimira Stojčeva u B finalu jednokleka na 200 metara.