Zeman ostaje predsednik
27. 01. 2018. u 16:50
Drugi krug izbora u Češkoj Republici bez iznenađenja. Protivkandidat Drahoš čestitao takmacu
Pokazalo se da je Zeman i dalje najpopularniji / Foto AP
DOSADAŠNjI predsednik Češke Miloš Zeman osvojio je novi petogodišnji mandat pobedom u drugom krugu predsedničkih izbora u toj zemlji, obavila je češka agencija ČTK, a njegov protivkandidat Jirži Drahoš priznao je poraz, prenosi Rojters.
- Želeo bih da čestitam pobedniku izbora Milošu Zemanu - kazao je Drahoš okupljenim pristalicama.
Navodi se da je nakon prebrojanih rezultata iz 94,95 odsto izbornih jedinica, Zeman (73) u vođstvu sa 52,16 osvojenih glasova, dok bivši predsednik Akademije nauka Češke Drahoš (68) ima 47,83 odsto glasova.
Zeman se zalaže za bliže odnose sa Rusijom i Kinom, dok je Drahoš naklonjen EU.
Rojters je ranije objavio da mnogi na ove izbore gledaju kao na referendum na kojem se građani izjašnjavaju o aktuelnom predsedniku Zemanu, bivšem premijeru levog centra koji je napravio oštar zaokret ka desno.
PROČITAJTE JOŠ - Češka: Proruski Miloš Zeman i naučnik Jirži Drahoš u trci za predsednika
Zeman je, u prvom krugu glasanja pre dve nedelje, osvojio najviše glasova od ukupno devet predsedničkih kandidata, ali ipak nedovoljno da bi izbegao drugi krug, podsetila je agencija AP.
Zeman je osvojio 38,6 odsto, a Drahoš 26,6 odsto glasova u trci za predsednika zemlje, koji tokom petogodišnjeg mandata ima pretežno ceremonijalnu ulogu.
Prema Ustavu Češke, predsednik bira premijera posle opštih izbora.
I BEZ VLADE
Češka vlada predvođena Andrejem Babišem podnela je ostavku u sredu, pošto joj je izglasano nepoverenje, ali je Zeman odmah zatražio od Babiša da opet pokuša da formira vladu.
Zeman je izjavio da će, čak i ako izgubi na izborima, Babiša postaviti na mesto premijera pre nego što mu istekne predsednički mandat, 8. marta.

Милоше, браво
27.01.2018. 18:43
Честитам и твом народу, који бира правог интелектуалца за вођу.
Bravo za Zemana i Cehe!
Komentari (2)