Cvijanović: Moguće je da BiH sama odumre

08. 01. 2019. u 08:32

Predsednica Republike Srpske rekla da je bilo mnogo nastojanja da se RS umrtvi i devastira, ali je, kako je naglasila, RS uprkos svemu jača i stabilnija

Цвијановић: Могуће је да БиХ сама одумре

Foto: Tanjug

Predsednica Republike Srpske Željka Cvijanović izjavila je da ne želi da predviđa šta će se desiti sa BiH, ali napominje da u toj zemlji ne postoji volja za unutrašnji dijalog, jer je, kako tvrdi, deo međunarodne zajednice promoter bošnjačke politike.

Pročitajte još:DODIK PORUČIO: Ubrzati izgradnju rusko-srpskog centra u Banjaluci

Na pitanje da li za svog mandata vidi RS i dalje unutar BiH, imajući u vidu da mnogi stani eksperti, među kojima je i bivši britanski diplomata Timoti Les, predviđaju da će RS da napusti BiH, Cvijanovićeva je u intervjuu za Sputnjik rekla da vidi RS koja će svakog dana biti sve jača, svesnija koliko je važno da opstane.

Ona je dodala da je bilo mnogo nastojanja da se RS umrtvi i devastira, ali je, kako je naglasila, RS uprkos svemu jača i stabilnija i postoji mnogo veća svest da nema drugog okvira koji će garantovati sigurnost kao što je garantuje RS.

Pročitajte još:Dodik: Našu snagu pokazaće okupljanje 9. januara

"Tu leži i moj odgovor. Neću da predviđam šta će se desiti sa BiH, do scenarija da je moguće da sama od sebe odumre, pošto je neverovatno da tamo nemate partnera ni za jednu ozbiljnu priču, da uvek imate samo tvrdoglavo odbijanje s neke strane, koja je uglavnom političko Sarajevo", rekla je Cvijanović.

S druge stane, kako je navela, uvek se nastoji baciti krivica na RS kojom se, kako je rekla, bave "svi mogući i nemogući stranci", dok malo ko priča koliko je BiH puna deficita.

"Zato što nemate unutrašnji dijalog. A nemate ga zato što je taj deo međunarodne zajednice uvek bio rame za plakanje jednoj strani, uvek u funkciji sprovođenja uglavnom bošnjačke politike, bez imalo sluha za bilo šta što se odnosi na srpski narod, pa čak i hrvatski narod", navodi Cvijanović.

Upitana da li RS ima pravo da traži da se ukine granica na Drini, imajući u vidu "faktičko ukidanje granice između Albanije i takozvanog Kosova", ona je rekla da ako se primenjuje ista receptura i ako formula vredi za sve, onda bi to bilo logično.

"Ali čim je to rekao neko od funkcionera iz Srbije, premijerka, videli ste reakciju. To je politika višestrukih aršina. A vrlo je legitimno da to pitanje stavite na dnevni red i kažete: "Da li se to odnosi na sve ili samo na nekog izabranog?", smatra Cvijanović.

Ona je dodala i da smatra da je Kosovo mnogo namučilo EU iako, kako kaže, oni to ne smeju da priznaju.

"Oni njih mnogo potcenjuju. Funkcioneri Kosova znaju da se prilično narugaju funkcionerima EU, stalno im pokazuju da im je mesto u nekom ćošku, da uopšte nisu važni kao neko ko donosi odluke. To postaje zanimljiv fenomen. Svi smo izrazili stav da se krećemo ka Evropi, a vi ih omalovažavate, kažete: "Nebitni ste", a onda očekujete da ostatak regije ima neki odnos prema toj EU", rekla je Cvijanovićeva.

Osvrnula se i na slučaj tragično preminulog Davida Dragičevića, navodeći da očekuje da je rasplet blizu i poručivši da tužilaštvo treba da da odgovor na to.

Ona je, međutim, istakla da je nesrećna što je došlo do "politizacije jedne porodične tragedije".

"Dakle, ostaje naše ocekivanje da se taj slučaj reši, da tužilaštvo izađe sa jasnim stavom i ako treba da uslede određene sankcije, ali nije ulica mesto gde se dobijaju i gube izbori, nije ulica mesto koje diktira kako će raditi određene institucije", rekla je Cvijanović.

Pred obeležavanje Dana Republike 9. januara, prvo otkada je stupila na dužnost predsednice RS, Cvijanovićeva je rekla da uvek postoji određeni rizik "da nešto može da pokuša da poremeti veliki svečani dan".

Ona je dodala da "čestitke" morbidnog sadržaja, koje su stigle na adrese institucija RS, povodom Dana Republike, najviše govore o onima koji su potpisnici, ali i o tome kako se želi poslati poruka da RS nije dobrodošla u okviru BiH, da postoje mnogi ljudi koji žive u drugoj polovini države koji smatraju da stvari treba da budu postavljane onako kako oni misle da treba.

"Tu je i poruka da se ne ostavlja baš puno prostora za dijalog i toleranciju, kao i o Bosni koja je skrojena po njihovoj meri u kojoj nema prostora za Republiku. Ove godine mi Dan Republike obeležavamo pod sloganom "Ponosna i večna" i mislim da je sve ono što treba da znamo sadržano u tom sloganu", rekla je Željka Cvijanović.

Ona je dodala da RS na kraju svog mandata vidi još jaču i stabilniju.

"Na kraju mog mandata vidim je još spremnijom da se uhvati u koštac sa svim izazovima, da idemo zajedno dalje i razvijamo najtešnju, prisnu saradnju sa Srbijom. U nekim drugim okolnostima videćemo kako će se stvari dešavati na regionalnom planu. Možda mogu da kažem još uključeniju u sve procese", rekla je Cvijanović.

Cvijanovićeva je istakla i da zna da bi građani RS i srpski narod "definitivno, bez izuzetka", želeli da budu u okviru Srbije ili da su zajedno sa Srbijom, ali je naglasila da na to utiču različite okolnosti, a ne samo njihova želja i volja.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Komentari (16)

bager

08.01.2019. 09:10

Postaviti uslov medjunarodnoj zaednici ,,ilii da sprece nezakonito ukidanje granica izmedju Albanije i dela Srbije zvano Kosovo ili ce isto to uraditi Srbija sa delovima okolnih drzava gde zive pretezno srbi a pogotovu za Republikom Srpskom,,sve dok tiho sapucete i kukate nece se ni osvrnuti na vas ta ista Medjunarodna zajednica predvodjena jastrebovima i srbomrscima,,iza njihovih lepih govora i ljubaznosti krije se velika mrznja

dado

08.01.2019. 15:21

@bager - Bager, iza te medunarne zajednice i njihovih poteza krije se samo interes. Srbija i Srpska su jos jedine koje su vojno neutralne, a svi drugi su nakolonjeni NATO. Budu li one pristale na NATO, mi smo izbirsani sa karte. NATO i EU su sve slabiji, a Rusija je sve jaca. U politici nema ljubavi, nego samo interes. Mnogo rade danasne nase vlade, a o saputanju i kukanju nije rijec, nego da se javnosti objasni. Dosadasnje vlade su se dale kupiti pa sada treba sve od pocetka poceti.

nadnacinalni ateista

08.01.2019. 09:14

Postojao je u SFRJ jedan dječiji pisac porijeklom iz BIH.Za života je postao legenda.Zvao se Branko Ćopić.Napisao je mnogo knjiga koje je posvetio Bosni čije je ime s ponosom izgovarao.Cio svoj književni opus je vezao za Bosnu.Današnje banjalučke vlasti se prema njegovom liku i djelu odnose kao da nikad nije ni postojao.Najbolji dokaz za to je njegova kuća u rodnim Hašanima koja je 2015. na 100 godina od njegovog rođenja bila u stanju raspadanja.Dobro je što nije dočekao ove današnje podjele.

dodo

08.01.2019. 15:14

@nadnacinalni ateista - Branko Copic je bio jedan ubijedjeni komunista koga su taj rezim uzdigao. Nikada se Branko nije brinuo niti o svojoj kuci, niti o svom kraju nego je samo piskaro ono sto se komunistima svdjalo. Jesi li ikada procitao neku njegovu knjigu? Najobicnije velicanje partizana, podstrekavanja djece da uzmu oruzje. Knjige bez knjizevne vrijednosti, a koja je bila obavezna u skoli, naravno za vrijeme komunista da mi Srbi ne budemo Srbi.

milan

08.01.2019. 10:48

nema spora da bih odumire - kad svi odu ili crknu to je to. plac na prodaju - jeftino.

Milan_BLuka1

08.01.2019. 12:12

"Nadnacinalni ateista" nisi dobro obavjesten, rodna kuca Branka Copica ne postoji jos od 2.svjetskog rata. Ni Branko je za zivota nije obnovio ,ni komunsticka vlast,tako da nemoj lupetati o stvarima za koje nemas pojma i svaljivati odgovornost na RS...

nadnacionalni ateista

08.01.2019. 13:38

@Milan_BLuka1 - @Milan_BLuka1. Radi se o tome da ni sadašnja ni bivše banjalučke vlasti apsolutno nikakvu pažnju ne posvećuju ovom intelektualnom velikanu, a samo zato što je u svojim dijelima uvijek iskazivao ogromnu ljubav kako prema svom zavičaju tako i prema Bosni čije ime je s ponosom izgovarao u svakoj prilici.Takva Brankova retorika na žalost mnogim bosanskim Srbima ne odgovara jer iskazuje zajedništvo i zbog toga je krajnje nepravedno marginalizovan.

Poturčenjaci napreduju

08.01.2019. 12:19

od preveraca postadoše narod. Državu nek im Evropa napravi i ujedini sa Arnautima, pa preko Zagreba u EU!

Nostradamus

08.01.2019. 13:15

Pomalo je cudno to da politicar o svojoj drzavi misli da treba da nestane. Pa ako BiH nestane, zasto bi onda RS morala da prezivi, nije mi jasno?.

dor

08.01.2019. 15:01

@Nostradamus - Nije van jasno, jer niste nista drugo do naslov niste procitali! A kako je nastala ta BiH, kakovo joj je uredjenje, to vas ne interesuje, pa zasto onda pisete komentar kada niste ni sa cim upoznati! A jos manje vas ova tema interesuje, ali vam je vazno lupit nesto. BiH je trulez. BiH nije nasa drzava, nego samo Srpska!

BOGDAN

09.01.2019. 07:09

@Nostradamus - nastrodamus beg,BIKETI JASNO KAD RUSI IZGRADE SVOJU VOJNU BAZU U BANALUKU.SREKAN DAN REPUBLIKE SRPSKE CEO SRPSKI NAROD SIROM SVETA NA DAN VASE PROSLAVE 9 JANUAR BIKE UZ VAS BRAKO SRBI VI STE PONOS SVIH CASNIH SRBA SIROM SVETA..

Nostradamus

09.01.2019. 13:07

@Nostradamus - Gospodine @dor, imate li vi objasnjenje kako je u "truloj BiH", nas entitet "zdrav"?. Gospodine @BOGDAN, ja sam Srbin koji razmislja glavom a ne necim drugim. Nacionalizam je teska bolest.

Luka

09.01.2019. 09:33

Neka predsednica vidi koliko joj penzionera živi sa 300 maraka a budžet naše predsednice veći 3 puta od predsednika Srbije??? Lako je palamuditi punih džepova a fol bore se za narod??? Sjetite se koliko je bolje bilo dok se ovi nisu počeli boriti za nas