Mašinovođa sekund pre tragedije telefonom rekao vozaču: Teraj majstore!?

Ljubiša TRIFUNOVIĆ

16. 02. 2014. u 09:38

U saobraćajnoj neseći, koja se jutros oko šest sati desila na pruzi, na samom ulazu u Zaječar, poginule su četri osobe. Mašinovođi određen pritvor od 48 sati

ZAJEČAR - U saobraćajnoj neseći, koja se jutros oko šest sati desila na pruzi, na samom ulazu u Zaječar, poginule su četri osobe.

Mašinovođa S. K. i vozač džipa Jovan Ursulović, neposredno pre saobraćajne nesreće u kojoj je voz udario u džip, kada je poginulo četiri osoba, bili su na – telefonskoj vezi!

Po nepotvrđenim podacima do kojih su, iz krugova bliskih istrazi došle ''Novosti'', Ursulović je, navodno, pitao S.K., koga poznaje od ranije, da li je bezbedno da prođe ipom preko pruge.

- Teraj, majstore, uspećeš - navodno je Ursuloviću kazao S.K.

Međutim, na sred pruge voz je naleteo na dip i razneo ga. Lokomotiva je vozilo gurala još 200 do 300 metara, pre nego što je mašinovođa uspeo da se zaustavi.

Po izjavama svedoka iz lokomotive, mašinovođa je vodio telefonski razgovor pre tragedije, ali će se tek proverom listinga, koju je zahtevalo Tužilaštvo, znati da li je zaista pričao sa Ursulovićem.

Vozač, Jovan Ursulović (56), iz borskog sela Zlot, se sa troje prijatelja jutros uputio na Staru planinu, kod Knjaževca, kako bi učestvovali u tradicionalnoj akciji ''Uspon na Midžor''. On je vozio ''suzuki samuraj'' i, po prvim informacijama, pokušao je da vozilom prođe ispod spuštene pružne rampe.

Pored Ursulovića, poginuli su i Borani Nenad Cvetković (53) i Mile Đorđević (63). Četvrti nastradali je identifikovan kao Srboljub Popović (53) iz Bora, tek kada je njegova slika pristigla u Zaječar. On kod sebe nije imao dokumenta tako da je identifikacija bila otežana.

- Čuo sam stravičan prasak i jauke, nakon čega sam odmah istrčao napolje - kaže nam Vladimir Vidojković, očevidac događaja. - Istrčao sam napolje i video kako voz pred sobom nosi kola. Lokomotiva ih je vukla gotovo 200 metara. Kada se zaustavila, video sam da je džip smrskan.

Zbog sumnje da je izvšio krivično delo protiv bezbednosti javnog saobraćaja, policija je lišila slobode S. K. (52), mašinovođu JP ’’Železnice Srbije’’, koji je upravljao ’’šveđankom’’ koja je naletela na džip.

- Po nalogu Tužilaštva, slobode je lišen mašinovođa i određen mu je 48 časovni pritvor, jer je, po pravilnicima JP ’’Železnice Srbije’’ morao da uspori voz na ulazu u Zaječar, što on nije učinio - rečeno nam je u policiji.

Osumnjičeni se tereti da se nije zaustavio na pružnom prelazu "vražogrnačku rampu“ iako je imao pisani nalog da se zaustavi, obzirom da je prelaz nebezbedan.



Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Komentari (46)

Nemanjic Crna Gora

16.02.2014. 09:55

ne treba nama rat,ni albanci ni bombardovanja sami sebi smo mi najveci krvnici,sami cemo se istrijebit

RRASAPANTELA

16.02.2014. 09:57

Iskreno saucesce porodicama. Nikako mi nije jasno kada ce nasi vozaci prihvatiti da je sinko vozilo posebno vozilo i da je "uvek" u prednosti. Najveci uzrok ovakvih tragedija lezi u nama vozacima. Nece nam pomoci nikakvi obelezeni prelazi, ni zasticeni ni ne zasticeni ako ne shvatimo da je voz jaci i veci od auta i da on ne moze da se zaustavi na 5 metara.

Bezposlen

16.02.2014. 10:06

Terensko vozilo marke Suzuki, a ne drumsko vozilo džip suzuki. Ovo vam je kako ste napisali kao da napišete kaladont za zube zirodent

Napalm

16.02.2014. 14:42

@Bezposlen - @Bezposlen možda se kaže bezposlen u obrazu i sličnim organizacijama koje misle da aBsolutno sve znaju.

Jovan

16.02.2014. 14:45

@Bezposlen - За Српски правопис важи ово:"Звучно з испред безвучног п прешло је у свој безвучни пар с."БЕСПОСЛЕН је правилно и не соли овде памет и мудрост.Уопште ниси погодио нормалу.Ти са џиповима су арогантни и дрчни људи,који ни пред децом не заустављају аутомобил.Тражио нашао.Жао ми је породице настрадалих.

GROM U KOPRIVI

17.02.2014. 07:20

@Bezposlen - eee do mojega, eto sad nas i Nišlije, koje se frljaju sa padežima, uče pravopisu.... hahaha joj

Borislav

16.02.2014. 12:14

Pa dokle ce ljudi rizikovati? Odrasli ljudi a provlacili se ispod spustene rampe. Saucesce porodicama a za nauk nama koji vozimo auto.

Dex

16.02.2014. 12:28

Naslov nije dobar. Voz nije naleteo na dzip. Voz ne moze da naleti na dzip, krece se prugom i nema izbora kuda ce se kretati. Vozac dzipa je imao mogucnost da stane i pogleda pre nego sto predje prugu. Nije iskoristio tu mogucnost i NALETEO je na voz. Zao mi je nastradalih, ali imali su mogucnost da ostanu zivi.

goran.s

16.02.2014. 16:22

@Dex - Skoro svaku rampu je moguce zaobici,nije to tenkovska prepreka. Svaki ucesnik u saobracaju zna sta znaci spustena rampa na pruznom prelazu. No ako su stvarno komunicirali onda je stvar kud i kamo ozbiljnija.To je nesto za psihologe.

Srbistanac

16.02.2014. 14:56

Zadrzan zbog pisanog naloga da se zaustavi?! Voz se zaustavlja signalom, a ne nalogom, a ako je nekome u automobilu dosadio zivot, to nije problem zeleznice. Zeleznicki sistem je autonoman i prilazi mu se samo na za to propisima odredjenim mestima, zeleznckim stanicama i pruznim prelazima, ali onima koji su projektovani i izvedeni od strane zeleznice, a ne na divljim nasutim rampama.

OZRENAC

16.02.2014. 16:33

@Srbistanac - Po pravilima službe: Mašinovođa dobija radni nalog u kome se navodi gde i koliko brzo treba da vozi, gde treba da stane ispred koga signala, u kojim stanicama ima zaustavljanje, i slične stvari.Tako ako je nalogom propisano on mora da se zaustavi. To propisuje pravilnik o transportu i red vožnje.

Mina

16.02.2014. 15:47

Da nije bilo rampe, rekli bi raspala drzava i zeleznica. Da rampa nije radila,opet kriva zeleznica (iako je poznato, kad postave rampu, moraju da postave cuvara koji cuva rampu da ne bude ukradena). Na kraju, ima rampe, radi,a kriv masinovodja, a ne onaj ko se provlacio.

Sale

16.02.2014. 16:29

Čovek oboleo od bipolarnog poremećaja. A to je bolest od koje boluje 99 odsto Srba. Unosi komplikacije u percepciju realnosti, donosi nagle promene raspoloženja, smrtonosne odluke...

ABC

16.02.2014. 16:43

Nije mi jasno kako su se to masinovodja i vozac neposredno pre nesrece culi telefonom? Da li se to poznaju? O cemu se tu radi? Kako je sada taj razgovor razlog za hapsenje masinovodje?

motika

16.02.2014. 17:34

Da bi reko koči s istom brzinom bi ga slupao, neznam šta u Srbiji uče u autoškole valjda ništa i što bi bilo drugačije u Srbiji si ili pametan ili glup ko magarac retko je nešto izmedju

Zoran Krstic

16.02.2014. 18:04

Nikad mi nije jasno na pružnom prelazu stradanje .Zar nije instiktivno i normalno da se vozilo zaustavi i pogleda levi desno i pređe pruga .Nisu naši vozovi toliko brzi da se nebi videli .

Realista

16.02.2014. 18:09

I da je usporio gurao biga 150 umesto 300 m.Kkao d da bi im bilo lakse? Koji je to nagon kod prosecnog Srbina da ne postuje ni saobracajne znake ni pruzne prelaze? Imbecilnosti nasa sveprisutna!

Zoran

16.02.2014. 20:27

@Realista - Mora neko da se kazni, idu izbori. Pazite sta radite kad su izbori. Ne izlazite iz kuca.

DIETRICH

16.02.2014. 19:48

Nisu oni jedini koji u saobracaju igraju ruski rulet, Provuci se ispod spustene rampe, nije mi ih nimalo zao, Bog sami sna koliko su tokom svoje razbojnicke voznje neduznih oterali u smr. A to sto je masinovodja odredjen kao krivac, naj verovatnije da ih Sudija poznaje.

бб

16.02.2014. 20:12

Колико је мени познато то жељезничко правило ако воз налети на путничко возило машиновођа не сноси никакву одговорност јер је њему велик зауставни пу и наравно да ће да гура возило 200 до 300 метара кад њега самог гура ју вагони иза њега ...

Srbistanac

17.02.2014. 00:38

@бб - Dobro Vam je poznato. Cak masinovodja NE SME da se zaustavlja ako to nije unapred odredjeno, jer za zaustavljanje van protokola moze da bude kaznjen, zbog ugrozavanja bezbednosti zeleznickog saobracaja. Praksa da se vozovi zaustavljaju, usporavaju, trube dok mrtve ne probude, pred pruznim prelazima, je nesto sto je nepisano, nema ga u propisima, jednostavno je to inicijativa zeleznicara koji vise ne mogu da nose na dusi razne bahate potencijalne samoubice u drumskim vozilima.

sani12

16.02.2014. 20:16

imam problem sa monitorom na kom. pa ne znam gde se ovo desilo u NIGERIJI ili SEV, KOREJI

Dusan Petrovic

16.02.2014. 20:20

Nekako kao Ruski rulet:ako prodjes imas srece,a ako ne toti je sto tije.I to je dozvoljeno u zemlji Srbiji,da se pogadjas sa masinovodjom.Rampa nije bitna u tom pogadjanju.

Ivky

16.02.2014. 20:37

Zalosno je to sto se dogodilo, ali mi nikako nije ni jasno. Cesto se vozim tom deonicom i pruga je u takvom stanju da voz ili sinobus ne sme da predje 40km/h. Kako vidim na slici u pitanju je bio sinobus koji za razliku od voza ima mnogo kraci zaustavni put...a pogotovu pri toj brzini mi nije jasno da je mogao da gura dzip vise od 100 m. Nije mi ni jasno sta radi dzip na pruznom prelazu dok je rampa spustena bez obzira ne to da li mu neko prica da je sigurno za prelaz....strasno.

Vlatko Hramov

16.02.2014. 20:46

U ovom tekstu prelaz i ima spustenu rampu i mije obezbedjen. Izgleda da su i autor i urednik mveoma nepismeni....

zoran

16.02.2014. 21:20

Zamislite, sada, da mi imamo one super vozove sto jezde po 300km/h ili, ne dao Bog, Malev koji ide i do 500km/h, pa uvo od nas ne bi ostalo, kad mi ginemo od vozova koji se jedva krecu 40km/h. Covek se vozilom podvlacio ispod spushtene rampe..?? To sam video ,jedino, u Indiji.

Branko

16.02.2014. 21:49

Ljudi moji iz svega napisanog i do sada objavljenog meni ništa, bukvalno ništa nije jasno. Ispade da voz treba da stane zbog džipa, da voz staje dok je spuštena rampa, da mašinovođa razgovara sa vozačem džipa... Šta je ovo pobogu ljudi? Saučešće porodicama poginulih.

taki

16.02.2014. 22:47

Nesto mi ovde nije jasno. Ako postoji rampa i ako je bila spustena sta ce masinovodji nalog da se zaustavi pre prelaza preko puta? Zar voz nema prvenstvo prolaza u svakom slucaju, i kad ima i kad nema rampe? To nisu bila deca, kakvi dogovori telefonom! Zakon, bre, treba da se postuje.

Sydneysider

16.02.2014. 23:31

Vala ni meni tekst apsolutno nije jasan?! Ko kome treba da stane kad je rampa spustena??? Pazi ovo: "po prvim informacijama, pokušao je da vozilom prođe ispod spuštene pružne rampe." Da se prekrstim sa obe ruke! Kako dzipom moze da prodje ispod rampe?! Moze da da napravi teski suicidalni saobracajni prekrsaj i da udari u rampu i da je raznese, jel tako? Ali ko zna kako sad postavljaju rampe u Srbiji, bio sam pre 24 godine, davno bilo.

skok

16.02.2014. 23:33

Moze li mi netko objasniti o kakvom se nalogu radi koji je masinovodja imao i ko to ispostavlja i kada.

Mika

17.02.2014. 01:56

@skok - Radi se o nalogu koji masinovodji izdaje otpravnik vozova stanice koja otprema voz . Otpravnik vozova izdaje nalog kojim obavastava masinovodju da putni prelaz na odredjenom kilometru nije ispravan (u ovom slucaju branici su bili sputseni, ali su najverovatnije postojale smetnje pri radu uredjaja putnog prelaza) i da mora zaustaviti voz pred istim.

Železničar

17.02.2014. 07:48

@skok - Usled raznoraznih okolnosti na pruzi koje mogu nastati tokom eksploatacije, u prethodnoj stanici, ako je posednuta saobraćajnim osobljem, izdaje se nalog mašinovođi od strane otpravnika vozova da mora na određenom kilometru; usporiti, stati, voziti sa povećanom opreznošću itd.

Železničar

17.02.2014. 07:40

U ovom članku ima malo nejasnoća, što i nije čudo kada se vesti prenose kao "proverene". Mislim za shodno da se neke stvari pojasne: Svaki putni prelaz je obezbeđen - neki saobraćajnim znakom a neki branicima ili polubranicima. Pogrešna je terminologija "neobezbeđen putni prelaz" koji se često koristi. Saučešće porodicama nastradalih.