Orić i dalje na srpskoj poternici

E. V. N.

11. 10. 2017. u 09:00

Beograd goni zloglasnog komandanta tzv. armije BiH, koji je oslobođen za zločine nad Srbima

Орић и даље на српској потерници

Foto Tanjug

SRBIJA neće ukinuti međunarodnu poternicu za Naserom Orićem, ratnim komandantom tzv. Armije BiH u Srebrenici čak i ako bude potvrđena prvostepena oslobađajuća presuda Suda u Sarajevu - saznaju “Novosti”.

Naime, dela koja se Oriću stavljaju na teret daleko nadmašuju ubistvo tri srpska zarobljenika iz srebreničkih sela, za koja je Orić pre dva dana oslobođen.

Srpsko Tužilaštvo za ratne zločine vodilo je istragu o mučenjima i ubistvima 2.000 Srba, između aprila 1992. i juna 1995, koje su počinile muslimanske snage pod Orićevom komandom, prilikom napada na više od 50 sela u opštinama Bratunac i Srebrenica. Međunarodnu poternicu za njim i Hakijom Meholjićem raspisalo je, u februaru 2014, zbog sumnje da su počinili ratni zločin nad srpskim stanovništvom 1992, u Zalazju, u Donjim Potočarima. Ako bi neka zemlja eventualno uhapsila Orića po ovoj poternici, Srbija bi morala da joj dostavi dodatnu dokumentaciju o delima za koja ga goni.


Ali, do pravosnažnosti Orićeve presude proći će još neko vreme, jer je Tužilaštvo BiH najavilo žalbu Apelacionom veću Suda BiH. Ako odbiju žalbu, moguća je i žalba Ustavnom sudu.

- Iz mog iskustva, sve te žalbe biće odbijene, jer se Sud BiH ponaša kao jednoobrazno nacionalni i verski instrument pojedinih struktura vlasti. Sve protiv Srba se potvrđuje, a ono što je u njihovu korist odbija - kaže Milorad Ivošević, banjalučki advokat, i dodaje da porodice oštećenih Srba mogu da se žale Evropskom sudu za ljudska prava ako dokažu da su oštećeni u nepravičnom suđenju.

Teoretski je moguće i da naša država ne prizna konačnu presudu pravosuđa BiH, ukoliko ne bude zadovoljna, posebno ako bi se ispostavilo da je postupak protiv Orića u Sarajevu vođen samo formalno, da on ne bi bio izručen Srbiji. U slučaju da ne priznamo konačnu presudu, Oriću bi moglo ponovo da se sudi u našoj zemlji, mada su ovakvi primeri izuzetno retki, jer štete odnosima između država.

- Oslobađajuća presuda Oriću nije ni prva, ni poslednja nepravda prema Srbima - izjavio je generalni sekretar predsednika Srbije Nikola Selaković. - Jasno je da srpske žrtve ne mogu da računaju na isti aršin u odmeravanju pravde kao drugi.

Lideri stranaka u RS ranije razgovarali o problemima - Foto SRNA

A presuda Suda BiH mogla bi da bude i okidač da političke partije iz vlasti i opozicije u Srpskoj sednu i donesu konkretne odluke o zaštiti RS i njenih građana. Kako “Novosti” saznaju, u narednih mesec dana trebalo bi da se organizuje veliki sastanak svih predstavnika političkih partija iz RS, u Palati predsednika. Tu bi se doneli konkretni zaključci o daljem delovanju prema Sudu i Tužilaštvu BiH.


Staša Košarac, član GO SNSD, kaže za “Novosti” da je ovakav sastanak realnost, ali da u ovom trenutku sve zavisi od opozicije.

DODIK: DOKAZI KOD AMERIKANACA PREDSEDNIK RS Milorad Dodik rekao je da je sada trenutak da se deluje ili će Sud i Tužilaštvo BiH opet presuditi da su Srbi opravdano ubijani i etnički čišćeni, kao što nema optužnica za zločine u zapadnoj Krajini. - BiH ne može da ima Sud i Tužilaštvo jer je na štetu Srba promenjen Dejtonski sporazum pod pritiskom i međunarodne zajednice - rekao je Dodik juče na skupu Mrkonjić Gradu. - Dokazi o Orićevim zločinima postoje u američkoj ambasadi. On je pozvao narod i sve političare iz RS na jedinstvo s ciljem prekidanja ovakve prakse pravosuđa BiH prema Srbima.

- U više navrata predsednik Dodik je pokušavao da organizuje sastanak zbog pitanja od vitalnog interesa Srpske, ali opozicija je ignorisala pozive.

Dragan Čavić, predsednik opozicionog NDP, kaže da još nema konkretnih poziva:

- Zavisi na šta će se odnositi ta inicijativa, a ja lično ne verujem nijednoj inicijativi Dodika.

Branislav Borenović, predsednik PDP, kaže da ne vidi zbog čega bi se održavali zajednički sastanci kada postoji Odluka o raspisivanju referenduma o radu Suda i Tužilaštva.

- Vlast, ako je ozbiljna, treba da ispoštuje Odluku o referendumu i raspiše ga - poručuje Borenović.


VAŽNI KONKURSI

IAKO je Dodik pozvao da se predstavnici Srpske povuku iz pravosudnih institucija BiH, pravnici kažu da ovo nije moguće.

Krstan Simić, bivši sudija Ustavnog Suda BiH, objašnjava da su srpski predstavnici u pravosudnim institucijama birani kao ličnosti i konkurisali su na poziv visokog sudskog i tužilačkog saveta.

- Oni nisu predstavnici RS i iluzorno bi bilo očekivati da napuštaju funkcije gde su izabrani na konkursima. Suspendovanje odluka Suda i Tužilaštva BiH na teritoriji RS bilo bi moguće jedino kada bi ona postala samostalna.


Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Komentari (9)

Profa.

11.10.2017. 09:17

Jake mi poternice, dok mi pišemo poternice on se slobodno kreće i još proglašen herojem???

Miske

11.10.2017. 09:42

Koga oni zavaravaju sa tom optuznicom iz Beograda? Oric cesto boravi u Novoj Pazovi, javno je izjavio da tamo ima prijatelje. Dakle nasa policija nije sposobna ili ne sme da ga uhapsi. Inace za one koji ne znaju on jos uvek prima penziju iz budzeta Srbije dok je radio kao Slobin telohranitelj.

Hisar 008

11.10.2017. 10:13

Ja bih se konsultovao sa Izraelskim MOSAD-od o načinu kako doći do ovog zločinca ili bih raspisao nagradu ko ga dovede pred sud pravde.

Boki

11.10.2017. 10:38

ma kakva vise poternica niko nas nesisa za suvu sljivu a vi pricajte i drzite se pravde

LazhiMeMazhiMe

11.10.2017. 12:50

Što, da neće možda da ga uhapse kad sledeći put bude došao po srpsku penziju ili da obiđe beogradsku "prijateljicu" ?

Karabaja

11.10.2017. 14:59

nazalost, nema svrhe nikakva optuznica nista..dok neko ne uzme stvar u svoje ruke ova agonija se nece zavrsiti. naser vam se srta slobodno po republici srpskoj, sa svojim drugarima mafijasima, srbima.

JaizBosne

12.10.2017. 08:01

Znate li vi da je u postupku od troje sudija, dvoje bilo Srpske nacionalnosti. Znate li da je glavni tužitelj Srpske nacionalnosti. Znate li da je po podacima Vlade RS na prostoru Zvornika, Kalesije sa Osmacima, Vlasenice sa Milićima, Bratunca i Srebrenice u period od 1992 do 1995 poginulo 2385 Srba. Od toga 1974 vojnika, 387 civila dok je za 24 osobe status nepoznat. E sada me zanima kako je Tužilaštvo Srbije prikupilo da je 2000 ubijenih samo na te dvije opštine Bratunac i Srebrenica.

Sumadinac

20.10.2017. 14:30

Gde je sada ta tzv. "Srpska" BIA da resi taj problem? A znaju da sklone po nekog Srbina po Beogradu...