Ušće opet u ćorsokaku?
03. 09. 2015. u 13:15
Kako je tekao tender za rekonstrukciju Muzeja savremene umetnosti. Dušan Bogojević: Sve što je uradila tenderska komisija, bilo je isključivo po slovu zakona
MUZEJ na Ušću, biser naše moderne arhitekture i mesto koje čuva najznačajnija dela jugoslovenske i srpske savremene umetnosti, sve više liči na Skadar na Bojani. Započeta 2007. godine rekonstrukcija i adaptacija MSU našla se ponovo u ćorsokaku.
Krajem prošle godine počeli su radovi na sanaciji krova, koji su bili uvertira za kompletan završetak radova. U januaru je raspisan tender i navijen već famozni sat da odbrojava vreme do otvaranja kapija za ljubitelje umetnosti. A onda su na scenu stupile one vile iz narodne pesme... Ili, igre interesa, kakve prate mnoge naše projekte za koje se posao dobija na tenderu.
Direktor MSU Jovan Despotović, čije je razrešenje zatražio UO, a oberučke prihvatilo Ministarstvo kulture, tvrdi da je označen kao glavni krivac za kašnjenje rekonstrukcije zato što se odupreo pritiscima da posao dobije firma "Modulor" iz Zemuna. Cena koju su ponudili, bila je duplo niža od procenjene vrednosti rekonstrukcije. Despotović kaže kako nije želeo da na sebe preuzima odgovornost da se zbog loše izvedenih radova sruši krov na posetioce, ili se zapale instalacije u depou vredne likovne zbirke.
S druge strane i Ministarstvo kulture u saopštenju povodom Despotovićevog razrešenja tvrdi da će ispuniti svoje obaveze vezane za rekonstrukciju "uprkos svim odugovlačenjima i opstrukcijama različitih interesnih grupa". A kako je tekla sama tenderska procedura, "Novosti" su pokušale da saznaju od onih koji su u njoj učestvovali.
- Sve što je uradila tenderska komisija, bilo je isključivo po slovu zakona i pravilima struke - kaže nam Dušan Bogojević, član komisije, inače predsednik Skupštine "Koridora Srbije". - Nama visina ponude nije bila presudna. Zbog različitih razloga, od pet ponuđača, ostale su tri firme koje su uzete u razmatranje: "Jedinstvo", "Termoinžinjering" i "Modulor". Odmah nam je bilo jasno da je ponuda "Jedinstva", firme koja je uradila sanaciju krova, iako naizgled najskuplja, jedina realna. Kao iskusni ljudi iz struke ocenili smo da bi oni najkvalitetnije i u roku uradili ovaj posao. Ali, "Modulor" koji je imao najnižu cenu, iako bez kompletne dokumentacije, uložio je prigovor.
Zbog duge i komplikovane pravne procedure (rokovi za prigovore i donošenje rešenja Republičke komisije za zaštitu prava u postupcima javnih nabavki) rad tenderske komisije se odužio u čak pet krugova odlučivanja, od marta do avgusta. Republička komisija prihvatila je prigovore "Modulora", a početkom avgusta ponuda ove firme rangirana je kao najpovoljnija, zbog čega su svoj zahtev za zaštitu prava zatražili i "Jedinstvo" i "Termoinžinjering". I njihovi prigovori su usvojeni, a iz rešenja se vidi da firma iz Zemuna, koja je ponudila damping cenu, čak ne ispunjava uslove tendera (nema dovoljan broj radnika, tehničke kapacitete, čak su im i neki ugovori bili nevalidni...). Na poslednjem sastanku tenderska komisija usvojila je ova rešenja.
- Vratili smo se na ono što smo znali i u startu, da najrealniju ponudu ima "Jedinstvo", a da je ona prihvaćena u martu, posao bi do sada sigurno bio gotov - nastavlja naš sagovornik. - Uloga tenderske komisije je da svoju preporuku da direktoru, koji onda potpisuje ugovor sa izvođačem radova.
Epilog u slučaju Muzeja savremene umetnosti je poznat: smenjen je direktor Jovan Despotović, a Ministarstvo kulture je zahtev za njegovo razrešenje po hitnom postupku uputilo Vladi Srbije. Da li će se on već danas naći na stolu u Nemanjinoj 11, ostaje da se vidi.
UČESNICI
MONTAŽNO proizvodno preduzeće "Jedinstvo" iz Sevojna se na ovaj tender prijavilo zajedno sa firmom "Deko d.o.o." iz Vrnjačke Banje, specijalizovanom za električne i hidroinstalacije. "Jedinstvo", koje je inače angažovano na brojnim domaćim i inostranim gradilištima, već je uradilo sanaciju krova na MSU. Njihova ponuda iznosila je oko 680 miliona dinara. Nešto manju ponudu izneo je "Termoinženjering" koji je na tenderu učestvovao sa preduzećima "Koto d.o.o." , "Eks ing B i P, d.o.o." i "Termo Tim d.o.o.". U javnosti je "Termoinženjering" poznat kao izvođač radova na rekonstrukciji Jugoslovenskog dramskog i Pozorišta na Terazijama. "Modulor d.o.o." čija je ponuda iznosila 450 miliona dinara, na tender se javio uz novosadsku "Best izgradnju d.o.o." i beogradski "Elkoms d.o.o.". Ova firma je do sada najviše izvedenih projekata imala u Zemunu, gde je i osnovana 1992. godine.
ana
04.09.2015. 14:41
Poznat trik građevinske mafije, pomoću damping cena dobiju posao a posle anaksima ugovora naplate mnogo veći iznos od najskuplje ponude. Naravno tu ima i uzgrednih korisnika i svima lepo osim objektu...
Komentari (1)