MINISTARSTVO FINANSIJA: Republika Srbija postaje deo Clearstream mreže
Clearstream, međunarodni centralni registar hartija od vrednosti, koji obavlja poslove kliringa i saldiranja (ICSD) uključio je danas srpsko tržište kapitala u svoju globalnu mrežu, što će značajno olakšati pristup stranih investitora domaćem tržištu hartija od vrednosti.
Foto P- Milošević
Clearstream je prvi međunarodni centralni registar hartija od vrednosti, koji će omogućiti stranim investitorima direktno saldiranje državnih obveznica denominovanih u dinarima. Raiffeisen Bank International AG će imati ulogu ekskluzivnog lokalnog agenta za poslove Clearstream-a na domaćem tržištu.
Obveznice Republike Srbije su prethodno uključene u J.P. Morgan Emerging Markets Bond Index čime je postignut značajan napredak u jačanju likvidnosti sekundarnog tržišta državnih obveznica, kao i dolazak novih međunarodnih stranih investicionih fondova. Uključivanje srpskih obveznica u indeks posledica je jakog i stabilnog domaćeg makroekonomskog okruženja, kao i dugogodišnji napori za razvoj domaćeg finansijskog tržišta.
Prisustvo Clearstream-a doprineće dodatnom povećanju učešća stranih investitora i povećanju likvidnost na domaćem tržištu kapitala.
Ministarstvo finansija Republike Srbije očekuje da će ovaj korak stvoriti čvrste veze sa globalnim sistemima koji obavljaju poslove kliringa i saldiranja, kao i da će značajno olakšati pristup stranih investitora srpskom tržištu kapitala..
Clearstream je jedna od vodećih svetskih finansijskih institucija za poslove kliringa i saldiranja domaćih i međunarodnih hartija od vrednosti. Deo je grupacije Nemačke berze (Deutsche Börse Group) i pruža post-trgovinsku infrastrukturu za tržište evroobveznica i 59 domaćih tržišta državnih hartija od vrednosti širom sveta
Preporučujemo
POPRAVKA OVIH AUTOMOBILA JE PAPRENA: Evo zašto su cene tako visoke
15. 03. 2026. u 09:00
U POSLEDNjEM TRENUTKU: Slovačka odustala od blokiranja EU sankcija Rusiji
14. 03. 2026. u 18:17
HRVATI "VELIKI I JAKI" ŽALE SE CENTRALI NATO ZBOG SRPSKIH RAKETA: A ne smeta im vojni savez Zagreb-Tirana-Priština
PREMIJER Hrvatske Andrej Plenković rekao je danas, komentarišući to što Vojska Srbije raspolaže novom hipersoničnom kvazibalističkom raketom kineske proizvodnje CM-400, da će "razgovarati sa partnerima u NATO i upozoriti ih na takvo naoružanje".
12. 03. 2026. u 19:25
HOROR U HRVATSKOJ: Svi se hvatali za glavu, Amerikanac jedva ostao živ (FOTO/VIDEO)
STRAŠNE scene viđene su u komšiluku na košarkaškoj utakmici.
13. 03. 2026. u 19:25 >> 19:26
Miroslav 33 godine živi pod zemljom, bez struje i vode: Humanitarac podelio priču koja je rasplakala mnoge (VIDEO)
DEKA Miroslav iz sela Dvorska kod Krupnja već 33 godine živi u zemunici bez struje i vode, a njegov vapaj za pomoć dirnuo je humanitarca Marka Nikolića.
14. 03. 2026. u 11:54
Komentari (0)