DEKAN JAČI OD SUDA: Neki članovi Saveta FASPER optužuju profesorku Snežanu Nikolić da krši propise
U STATUT fakulteta za specijalnu edukaciju i rehabilitaciju (FASPER) uvrštene su dve posebne naučne oblasti - logopedija i defektologija - i to suprotno Zakonu o visokom obrazovanju i Pravilniku o naučnim oblastima Nacionalnog saveta za visoko obrazovanje.
Fakultet za specijalnu edukaciju / Foto Z. Jovanović
Uvođenje ovih dveju oblasti inicirala je dekan prof. dr Snežana Nikolić, a članove Statuta kojima su ove oblasti utvrđene kao posebne poništio je Ustavni sud Srbije. Takođe, Odbor za statutarna pitanja Univerziteta u Beogradu utvrdio je da Statut FASPER nije saglasan sa Statutom Univerziteta i Zakonom o visokom obrazovanju i zatražio usklađivanje akata. I Prosvetna inspekcija je konstatovala nezakonitosti i naložila mere da se one otklone.
- Međutim, uprkos svemu ovome, dekan ne preduzima ništa i ne otklanja nepravilnosti, već i dalje raspisuje konkurse na osnovu odredaba koje nisu u skladu sa Zakonom o visokom obrazovanju - kažu članovi Saveta ovog fakulteta koji su dokaze o nezakonitostima poslali rektoru, Vladi Srbije i Ministarstvu prosvete, Odboru za etička pitanja UB i Etičkom odboru FASPER.
Međutim, kažu, ovo nije jedini "greh" aktuelnog dekana. Ona je, naime, nakon što je 2010. godine izabrana na funkciju prodekana za nastavu na mandatni period od tri godine, smenjena posle svega godinu dana. Aktuelni članovi Saveta Fakulteta tražili su da im se navedu razlozi za razrešenje, ali odgovor nisu dobili.
- Na sednici Saveta dekanu Snežani Nikolić postavljeno je direktno pitanje - da li je razrešena što je odala pitanja za prijemni ispit svojoj kćerki Sandri Nikolić. Najveći broj zaposlenih tvrdi da je to razlog, ali odgovornost nije utvrđena -kažu naši sagovornici.
I nakon ove afere Nikolićeva je izabrana za dekana, ali uz niz zakulisnih radnji. Nakon što ju je Nastavno-naučno veće Fakulteta predložilo za ovu funkciju, Savet je taj predlog odbio. Nakon toga izabran je novi savet, ceo postupak izbora je ponovljen, sve dok mandat Snežane Nikolić nije potvrđen, iako po važećim propisima ona nije imala pravo da se kandiduje u ponovljenom postupku.
Naši sagovornici tvrde i da Fakultet trenutno ne ispunjava ni sve propisane uslove za akreditaciju, a Nikolićeva nikada nije podnela izveštaj o radu na internim projektima i utrošenim sredstvima.
Na pitanje "Novosti" profesorki Nikolić o ovim optužbama, poslala je odgovor:
- Jedini validni odgovori stoje u odlukama Nastavno-naučnog veća i Saveta Fakulteta.
STRUČNjACI NAPUŠTAJU NASTAVU
ZBOG situacije na FASPER-u, taj fakultet su napustila četiri doktora nauka, a upućeni tvrde da ovu ustanovu napuštaju stručnjaci iz prakse koji su svoja iskustva spojili sa nastavnim, pa tako ponestaje kadrova koji praktično znanje mogu da prenesu studentima, koji treba da radesa decom sa posebnim potrebama.
Preporučujemo
STIŽE NOVI HLADNI TALAS U SRBIJU: Tačno ovog datuma očekujte zahlađenje
13. 03. 2026. u 07:05
SUNČANO I TOPLO, DO 20 STEPENI: Vremenska prognoza za petak, 13. mart
13. 03. 2026. u 00:05
HRVATI "VELIKI I JAKI" ŽALE SE CENTRALI NATO ZBOG SRPSKIH RAKETA: A ne smeta im vojni savez Zagreb-Tirana-Priština
PREMIJER Hrvatske Andrej Plenković rekao je danas, komentarišući to što Vojska Srbije raspolaže novom hipersoničnom kvazibalističkom raketom kineske proizvodnje CM-400, da će "razgovarati sa partnerima u NATO i upozoriti ih na takvo naoružanje".
12. 03. 2026. u 19:25
GORI AMERIČKI NOSAČ AVIONA: Hitno se oglasila Centralna komanda SAD
DANAS je na američkom nosaču aviona USS Gerald R. Ford (CVN-78) izbio požar, koji je u međuvremenu ugašen.
12. 03. 2026. u 16:38
IRANCI TVRDE - NETANJAHU JE UBIJEN: Šta se desilo Bibiju? Prvi put od početka rata i "Iranci izađite na ulice"
SPEKULACIJE o navodnoj smrti izraelskog premijera Benjamina Netanijahua pojavile su se juče na društvenim mrežama, a preneo ih je hebrejski veb-sajt iranske novinske agencije Tasnim. Šta se s njim dogodilo - odgovor je stigao dan kasnije. Živ je i zdrav i kako poručuje na prvoj konferenciji od početka rata - spreman je da borbe privede kraju.
12. 03. 2026. u 22:29 >> 22:37
Komentari (0)