„PRESREĆNA KAFINA“ SUTRA U VRŠCU: Prva premijera NP "Sterija" kao omaž Čika Jovi Zmaju
PRVU premijeru u jubilarnoj 80. sezoni Narodno pozorište „Sterija“ iz Vršca odigraće u petak, 27. septembra, od 18 časova.
Foto: NP Sterija
Reč je o interaktivnoj predstavi za decu i odrasle „Presrećna Kafina“, koja predstavlja omaž Jovanu Jovanoviću Zmaju povodom 120 godina njegove smrti.
Predstava, koju je adaptirala i režirala Bojana Ivanov Đorđević, rađena je po Zmajevom tekstu „Nesrećna Kafina“, inače jedinom njegovom dramoletu u stihovima, koji je u delovima objavljivan u „Nevenu“ 1881. godine.
-Ova Čika Jovina „smešno-žalosna igra za lutke koju mogu igrati i deca“, napisana je za lutke od krompira i prvi je domaći tekst za lutkarsko pozorište, zbog čega je veoma značajan za istoriju srpske drame – ističe Bojana Ivanov Đorđević.
Osim što ima za cilj da pouči, ali i zabavi i roditelje i decu, ova predstava zavodi i tradicionalnim izražajnim sredstvima klasičnog teatra, sa raskošnim kostimima i scenografijom. Ima i elemente mjuzikla.
Glavnu ulogu tumači Jovana Andrejević Grujić. Scenografiju i kostime radila je Sofija Lučić, muziku je komponovao Dragan Đokić, a songove pevala Hana Đorđević.
Preporučujemo
MAJA GOJKOVIĆ O BORBI ZA DRUŠTVO BEZ NASILjA Položaj žena sve bolji i bolji
09. 12. 2025. u 20:00
SVEČANO OTVORENE NOVA ZGRADA MZ I OBNOVLjENA SALU SOKOLSKOG DRUŠTVA Futogu po zasluzi
09. 12. 2025. u 16:29
VELIKO UPOZORENjE VUČIĆA: Za godinu i po dana suočićemo se sa velikim ratom, niko više ne želi da sluša drugu stranu
PREDSEDNIK Srbije Aleksandar Vučić rekao je danas, na forumu "GLOBSEC BELTALKS: Beogradski ekonomski razgovori", da više nema racionalnosti u međunarodnoj politici i da se uskoro sprema veliki sukob.
09. 12. 2025. u 20:57
NOVO REŠENjE ZA UKRAJINU: Evropa pravi plan u slučaju da se SAD povuku iz konflikta
EVROPSKE diplomate pripremaju scenario podrške Ukrajini u slučaju povlačenja SAD iz konflikta, prenosi Blumberg, pozivajući se na izvore.
07. 12. 2025. u 13:19
Završio glumu, pa radio na mešalici, rat ga udaljio od ljubavi - životni put Jova Maksića
DETINjSTVO glumca Jova Maksića oblikovalo se u maloj seoskoj sredini podno Dinare, u selu Plavno kod Knina, gde je porodica živela zbog očevog svešteničkog službovanja. Rani period života opisuje kao vreme potpune slobode i radosti, kada je gotovo čitavo selo bilo prostor za igru i maštarije. U takvoj atmosferi formirala se njegova emotivna struktura — vezanost za zajednicu, toplina porodičnih odnosa i zahvalnost za jednostavne stvari.
07. 12. 2025. u 11:41
Komentari (0)