CRNO-BELI PALI U EVROLIGAŠKOJ DRAMI: Partizan doživeo četvrti poraz u nizu, ali kakav!

01. 12. 2022. u 23:02 >> 23:05

PARTIZAN je u 11. kolu Evrolige izgubio od Valensije 96:100 posle produžetka i tako produžio niz poraza na četiri, iako je u jednom trenutku vodio u ovom duelu sa devet poena razlike.

ЦРНО-БЕЛИ ПАЛИ У ЕВРОЛИГАШКОЈ ДРАМИ: Партизан доживео четврти пораз у низу, али какав!

Srpski i španski tim su u ovaj duel ušli sa identičnim učinkom, po 6-4, ali su megdan otvorili drugačije: ekipa Željka Obradovića raznovsnošću u napadu, a gosti prilično brzim akcijama, ali i potpunoj dominaciji u skoku. To je, i pored odsutnosti opasnog Van Rosuma, donosilo maltene konstantnu prednost Valensiji, koja je narasla do 31:36 sredinom druge deonice.

Nedugo zatim, Beogradska arena je "eksplodirala" od nezadovoljstva.

Kevin Panter, koji je počeo da "vraća u život" crno-bele, pokazao e sudiji da razmisli šta radi (kažiprstom se kuckao po slepoočnici), pa je dobio tehničku grešku, i to dok su se čekala slobodna bacanja za Partizan. Papapetru ih jeste izveo pri rezultatu 34:37, umesto 34:36, ali tada se bučna publika potpuno "uključila" u dešavanja na parketu.
Pesme podrške voljenom klubu koje su se orile bez obzira na dešavanja na igralištu odmenjene su bučnim zvižducima prilikom svakog napada Španaca, a svaki dobar potez domaćih proslavljan je kao da je bio šut za pobedu u poslednjoj sekundi. U takvoj atmosferi, onih -5 se pretvorilo u vođstvo od 43:37 na poluvremenu.

Ali, ni ono, ni maksimalnih 49:49, nisu bili dovoljni da Partizan dođe do spokojne završnice. Lopez i Rivero su uzvraćali "udarce" na sve što bi crno-beli "ponudili" (a u toj lepezi bilo je i preciznosti pri šutu za dva poena od preko 70%, sredinom treće deonice), pa su i od -3 došli do +4 uz tri minuta do kraja.

Kevin Panter je tada, imajući u vidu probleme s faulovima koje su zadesili dotad najboljeg igrača Partizana, Lesora, preuzeo odgovornost, pogađao i za tri, i za dva, ali sa linije penala je početkom 40. minuta bio precizan dvaput od tri pokušaja. Tako je pri novonastalom rezultatu 82:82 gost imao nešto lakši psihički zadatak: krenuo je da pobedi, a ne da se spasava poraza. Harper je pogodio iz prodora, i to "preko" Lesora. Ostalo je 20 sekundi u tom trenutku, Željko Obradović je tražio tajmaut, a Panter potom bio fauliran i realizovao oba penala. U preostalih 11 sekundi, Valensija se odlučila da šut za pobedu izvede Džons, dobar košgeter, ali koji očajno odigrao svojih prethodnih 17 minuta (dao svega dva poena), pa je trojka bila neprecizna i otišlo se u produžetak.

U njemu je Valensija, na krilima iskusnog Klavera, povela sa četiri razlike, što su crno-beli stigli zahvaljujući svom "visokom" tandemu (Ledej - Lesor). No, trojka Rivera odmakla je Špance na +3, a kako Partizan nije odgovorio istom merom, Klaver je em naterao Pantera na četvrtu ličnu, em sa linije penala odmakao goste na "dva poseda" prednosti - 90:95. Od toga se crno-beli nisu oporavili u preostalih 109 sekundi, i pored Nanelijeve trojke za prilazak na 96:98, pa je pobeda pripala Valensiji, koja je u poslednjim trenucima odigrala za nijansu borbenije i sačuvala teško stečenu prednost:

Taman kada su gosti prokckali poslednji napad, Naneli se dokopao lopte, a Lopez mu, "sa leđa", oduzeo u Partizanovom reketu, 6,6 sekundi pre završetka. Na +2, uz slobodna bacanja, Valensija je time počela da pravi poslednje korake ka teško izvojevanom trijumfu.

Partizan - Valensija 96:100 (21:21, 22:16, 21:23, 20:24, 12:16)

Partizan: Vukčević, Ledej 12, Panter 19, Papapetru 4, Egzum 9, Brodzijanski, Naneli 15, Glas nije igrao, Lesor 22p, 10sk, Trifunović, Anđušić 2, Madar 13
Valensija: HArper 14, Klaver 9, Puerto, Pradilja 6, Veb 18p, 9sk, Lopez 17, Džons 2, Ferando nije igrao, Radobo 4, Dubljević 8, Aleksander, River 22

KRAJ: Partizan - Valensija 96:100

45' - Gube loptu gosti, ali je odmah gubi i Partizan! Španci je uzimaju, Lopez je krade Naneliju - još 6,6 sekundi do kraja!

45' - Naneli daje trojku na 36,9 sekundi pre kraja! Partizan se ne da. Rezultat je 96:98, Valensija ima loptu, tražila je tajmaut.

45' - Džerod Harper, koji nije blistao u odbrani početkom meča, odlično igra u napadu - prodire kroz središnji deo odbrane Partizana i polaganjem donosi velikih 93:98. Obradović traži tajmaut.

45' - Lesor pogađa - 93:96, još minut do kraja, lopta za Valensiju.

44' - Obradović je okupio ekipu dok Rivero šutira dva slobodna bacanja i na mini-tajmautu rekao šta ima da joj kaže - 91:96 je posle tih bacanja.

44' - Partizan "penalom" Lesora prilazi na 91:95. Još minut i 19 sekundi do kraja.

44' - Klaver sa linije penala donosi 90:95 gostima, a iznudio je pritom 4. ličnu Panteru.

43' - Lopet daje trojku, drugu od pet šuteva - 90:93 za Valensiju.

43' - Ne da se Partizan! Ledej pogađa, potom i Lesor - 90:90!

42' - Klaver vodi Valensiju u ovim trenucima, a ona njegovim pogotkom odlazi na 86:88, a potom njegovom lukavom asistencijom za Veba na 86:90

41' - Počelo je produžetak, prvi napad ima Valensija.

Igraće se produžetak! Valensija je promašila trojku! Džons, koji je postigao samo dva poena na meču, bio je izbor gostiju za šut za pobedu, a to kockanje se nije isplatilo. Za sada. Igraće se dodatnih pet minuta!

40' - Na 11 sekundi do kraja, Klaver je faulirao Pantera. On je pogodio oba bacanja, a trener gostiju, Mumbru, traži tajmaut - 84:84.

40' - Panter je fauliran, ali od tri slobodna bacanja - jedno nije iskoristio, pa je pri 82:82 gost imao nešto psihički lakši zadatak. Krenuo je da pobedi, a ne da se spasava poraza. Harper je pogodio iz prodora - 82:84. Tajmaut Partizana, 20 sekundi do kraja.

40' - Kiks Valensije, Panter pogađa - 80:79, ali na drugoj strani Harper daje trojku za 80:82. Još 50 sekundi...

39' - Trojka Pantera iz levog ugla, na 1:42 do kraja - 78:79!

39' - Klaver pogotkom uvodi timove u poslednja dva minuta uz rezultat 75:79

38' - Egzum zakucavanjem približava Partizan na 75:77. Potom je Dubljević udvojen, ali je uspeo da se izbori za novi napad. Obradović traži tajmaut. Do kraja: 2:09.

37' - Panter greši u dodavanju ka Papatruu, lopta za goste. Ali, greše i oni u brzom dodavanjeu lopte (Veb je "krivac"). Na semaforu 73:77.

37' - Ledej ne uspeva da odbrani koš Partizana od "rolinga" Lopeza koji daje koš uz prekršaj nad njim - 73:76. Četvrta lična greška najboljeg igrača Partizana na ovoj utakmici.

36' - Rivero u kontri pogađa koš Partizana, nakon što su i njegov tim, ali i Partizan, prokockali po napad od trojke Eguzuma - 73:74.

35' - Egzum daje trojku, Partizan vodi 73:72!

35' - Pred 16.000 navijača Džejms Veb treći pogađa trojku i donosi Valensiji 70:72. Obradović traži tajmaut.

34' - Treći prekršaj najboljeg igrača Partizana večeras, Matijala Lesora, i to pri vođstvu od 70:67. Opasni Lopez odlazi na liniju i... pogađa oba bacanja.

33' - Ledej se nervira, drugi prekršaj koji je napravio bio je kada je faulirao Lopeza koji je postigao koš, potom i slobodno bacanje za preokret - 66:67.

32' - Rivero je nastavio da "maltretira" Partizanovu odbranu. Svojim 16 poenom poravnao je rezultat na 64:64

Kraj treće četvrtine, Partizan vodi 64:58. Rivero je promašio u poslednjoj akciji Valensije, koja i dalje ima prednost u skokovima (27:17), ali je zato realizacija Partizanovog šuta za dva poena premašila 70%, što, uz bolju odbranu domaćih, i jeste razlog ovog vođstva.

30' - Sjajan okret, pa finta Lesora - 17. poenom (uz devet skokova dosad) donosi Partizanu 64:58.

29' - U poslednji minut treće četvrtine će se ući sa +4 za Partizan.

28'  - Igra se "koš za koš" uzavršnici treće deonice. Partizan je privremeno imao +5, posle koša Ladeja, ali je trojka Lopeza to smanjila na 58:56

26' - Radabau krade loptu Madaru i poentira - 54:53 je samo prednost crno-belih koji su imali 49:40.

25'  - Ne da se Valensija, "diše za vratom" Partizanu, rezultat je 54:51 posle kiksa crno-belih, ali i promašaja Dubljevića.

24' - Jam Madar pogađa sa distance, 52:45

23' - Uzvraća Valensija preko Klavera, splasla je prednost domaćih na 49:45

22' - Madar, pa Naneli donose velikih 49:40 Partizanu, crno-bela Arena je u euforiji.

21' - Počela je treća deonica, i to košem Lesora - 45:37

Lesor sa 11 poena i osam skokova, te Naneli sa 10 poena, bili su najefikasniji u Partizanu za koji su se istakli još i Madar sa osam, te Panter sa šest poena, dok su Rivero sa 10, te Veb sa 8 činili opasan tandem gostiju.

Kraj poluvremena, Partizan vodi 43:37. Partizan je šutirao bolje i za dva poena (61% naspram 59%), i za tri (30% naspram skromnih 9%), ali Valensija vodi sa 20:14 u skokovima, a devet ih je imala u napadu. Crno-beli su samo dvaput izgubili loptu, njihov rival u pet akcija.

20' - Trener Valensije, Mumbru, traži tajmaut, dok "grobari" sada stoje zbog slavlja, a ne zbog nerviranja: Naneli je, iako je imao saigrača samog u ćošku - pogodio trojku za 43:37, uz 24 sekunde do kraja poluvremena.

20' - U poslednji minut druge četvrtine Partizan ulazi sa dosad najvećom prednošću, 40:37. Rivero potom promašuje šut iza glave.

18' - Cela hala zviždi sudijama, jer je Kevin Panter, pokazujući sudiji da razmisli šta radi (kažiprstom se kuckao po slepoočnici) - dobio tehničku grešku, i to dok su se čekala slobodno bacanja za Partizan. Papapetru ih je izveo pri rezultatu 34:37, umesto 34:36, pogodivši oba. I dalje bučno u Areni, sada se zviždi napadu Valensiji, koji Harper nije iskoristio, a potom Kevin Panter daje trojku iz "tranzicije" - 39:37 za erupciju u dvorani.

18' - Posle slobodnih bacanja Lesora, Panter je digao "grobare" na noge jer je i on pogodio, i to iz igre, u situaciji za šut koju je sam sebi izgradio. Stručni štab Valensije traži tajmaut, rezultat je 34:36. Partizan i dalje gubi bitku u skokovima 11:18, ali je 7:7 u njima kada se radi o drugoj četvrtini.

16'  - Anđušić je prepolovio zaostatak pogotkom posle minuta predaha, a iako je Partizan zaustavio napad suparnika, Naneli nije uspeo da izjednači. Na drugoj strani, Anđušić je napravio prekršaj, te je Lopez sa linije penala vratio +4 Valensiji (29:33).

15' - Ne ide crno-belima, Željko Obradović traži tajmaut, semafor pokazuje 27:31. Mirnim tonom konstatuje da se greške prave, ali da mogu da se poprave dobrim potezima. Posle toga je rekao šta od akcija očekuje u narednom periodu.

13' - Posle dva minuta velike borbenosti, ali ne i velike preciznosti, desila se jedna "problematična" odluka sudije. Panteru je sviran faul iako su i on i publika u Areni ubeđeni da nije bilo govora o prekršaju, već o "čistoj" blokadi. Protesti su bili uzaludni, pogoci s linije penala su poravnali rezultat na 25:25.

11' - Valensija je dobila bitku u skokovima sa 11:4 u uvodnoj deonici, pa sda Lesor pokušava da "poravna časti". Igra bolje iz akcije u akciju, Partizan preuzima vođstvo - 25:23.

Kraj prve četvrtine, 21:21. Posle serije crno-belih od 5:0, Rivero je poravnao na 21:21, a potom Egzum promašio šut, te napravio prekršaj kada je bio ubeđen da to nije uradio. U zoni 2-3 Partizan je dočekao poslednji napad rivala, Harper je to probao da reši trojkom, ali iako je on promašio, to Partizan u kontri nije kaznio - Egzum je promašio ceo obruč, šutirajući s leve strane.

8' - Ledej i Lesor su, kao novi tandem u obruču, ne samo uspostavili ravnotežu u tom segmentu defanzivne igre, veći na drugoj strani terena, pa sada Partizan vodi sa 21:19.

7' - Harper, rezervni plej Valensije, nije uspeo da zadrži Nanelija koji ga je prošao, pa je Rivero oštro faulirao Partizanovog igrača koji je poentirao, nezgodno pao, ali se pridigao i sa linije penala primakao ekipu na 16:17.

7' - Privremeni odlazak Španaca na +4 prepolovio je Zak Ledej lepim pogotkom iz okreta, posle čega je uspeo da prekine napad rivala, kada je lopta krenula ka Dubljeviću. Ipak, u posedu je ostala Valensija. Na semaforu 13:15, još 3:43 do kraja prve deonice.

7' - Nesebičnog Madara, kada je mogao da poentira, a rešio da proigra Nanelija u levom uglu, na kraju je dovela da Partizan prokocka napad. Na teren ulaze Lesor i Panter.

6' - Madar, pa Veb, novi brzi pogoci na obe strane terena. Rezultat je 11:13, posle lukaovog dodavanja Dubljevića. Interesantan početak duela, nema šta...

5' - Trojka za trojkom, Naneli pa Dubljević - 9:11. Obradović je bio oduševljen kako je lopta "išla" u napadu crno-belih i okrenuo se ka rezervama, uz raširene ruke, kao da im govori "Vidite da je lako!"

4' - Madar je pogodio i jedno (od dva) slobodna bacanja, a potom je Partizan naterao rivala da istroši vreme za napad, pa je usledio brzoplet i neprecizan šut - 6:8 je, lopta za crno-bele.

3' - Madar za sada jedini precizan u domaćoj ekipi - 5:6, ali odmah Džons ispravlja svoj malopređašnji promašaj - 5:8 zahvaljuju momku koji menja povređenog Van Rosoma.

2' - Džejms Veb treći muči crno-bele na početku meča. Tri akcije, tri njegova pogotka - 3:6. Naneli na drugoj strani promašuje šut sa distance.

1' - Veb je dvaput poentirao u prva dva napada Španaca, a u međuvremenu je Naneli postigao trojku

1' - Meč je počeo! Startnu postavu Partizana čine Madar, Naneli, Papapetru, Brodzijanski, Ledej, a za Valensiju igraju Kris Džons, Džejms Veb, Lopez-Arostegi, Dubljević i Klaver

20.44 - Emituje se himna Evrolige. Uskoro će početi meč

20.40 - Arena grmi pesmom "Da volim crno-bele..."

Crno-beli su izgubili tri utakmice u nizu, najpre dve u Evroligi, na gostovanjima Barseloni (79:68) i Realu u Madridu (105:97), a onda i u večitom derbiju od Crvene zvezde (90:74).

Interesantno,  iako klubovi velike tradicije, Partizan i Valensija se do sada nisu sastajali u Evroligi.

- Utakmica protiv Valensije je izuzetno važna za nas, kao i svaka u Evroligi. Igramo na domaćem terenu, ja sam pričao igračima da izbiju iz glave da li igramo u Beogradu ili van Beograda, ali činjenica je da ovde imamo vetar u leđa od naših navijača i nadam se da će to tako biti i sada - izjavio je trener košarkaša Partizana Željko Obradović dan pre utakmice sa Valensijom.

Partizan je u dosadašnjem delu sezone u Evroligi ostvario četiri pobede i šest poraza, isto kao i gosti iz Španije, s tim da Valensija ima 2-2 u gostima, a crno-beli 3-1 u Beogradu.