AMERIKANCI PREDLAŽU GLOBALNI POREZ: Evo na koga će se odnositi, Nemci podržali inicijativu
NAJNOVIJI američki predlog o minimalnom globalnom porezu za preduzeća od 15 procenata pomoći će da se napravi prodor ka postizanju sporazuma na međunarodnom nivou ovog leta, izjavio je danas nemački ministar finansija Olaf Šolc.
Foto: Depositphotos
- Ovo je zaista veliki napredak - rekao je Šolc novinarima uoči početka razgovora sa drugim ministrima finansija evrozone u Lisabonu, izveštava Rojters.
Ističući potrebu za postizanjem jednog takvog sporazuma, nemački ministar je izrazio uverenje da će se to "sada desiti".
Američko Ministarstvo finansija je objavilo da je spremno da prihvati stopu globalnog minimalnog poreza na korporativnu dobit od najmanje 15 odsto, koja je znatno niža od predloženog minimuma od 21 odsto za multinacionalne kompanije u SAD.
Ministarstvo je saopštilo da je taj predlog iznelo u četvrtak tokom sastanka upravne grupe Organizacije za ekonomsku saradnju i razvoj (OECD) koja se bavi pitanjem poreza, erozije baze poreskih obveznika i preusmeravanjima profita. To telo ima za cilj da se ovog leta postigne sveobuhvatan dogovor o preradi propisa o oporezivanju multinacionalnih korporacija i velikih tehnoloških kompanija kao što su „Alfabet“ i „Gugl“.
- Ministarstvo je naglasilo da je 15 odsto donji prag za minimalnu globalnu stopu poreza i da treba nastaviti diskusiju s ambicijom da se ta stopa poveća - navedeno je u saopštenju Ministarstva finansija SAD.
(B92)
AMERIKANCI PIŠU: Srbija prva nabavila hipersonične balističke rakete u Evropi, revolucija u povećanju vatrene moći (FOTO)
FOTOGRAFIJE koje prikazuju lovački avion MiG-29 Ratnog vazduhoplovstva Srbije sa dve balističke rakete CM-400AKG kineske proizvodnje ukazuju na to da je Srbija postala drugi strani korisnik ovog tipa raketa, što značajno menja ranije veoma ograničene udarne mogućnosti ovih aviona, piše američki specijalizovani magazin "Militari voč" u tekstu pod nazivom "Prve hipersonične balističke rakete u Evropi: Srpski lovci MiG-29 integrisali kinesko naoružanje za revolucionarno povećanje vatrene moći".
11. 03. 2026. u 16:26
HAOS U CRNOGORSKOM PARLAMENTU: Prekinuta sednica, poslanici DPS-a opkolili sto predsedavajućeg
SEDNICA Skupštine Crne Gore prekinuta je danas nakon što je predsedavajući u tom momentu potpredsednik parlamneta Boris Pejović (PES) oduzeo reč poslanici opozicione Demokratske partije socijalista Aleksandri Vuković Kuč.
11. 03. 2026. u 17:06
"U HRVATSKOJ IRANSKA TERORISTIČKA JAZBINA" Milanović ljut na Izraelca: "Braco, ovo je Zagreb - ne Tel Aviv!"
PREDSEDNIK Hrvatske Zoran Milanović komentarisao je navode izraelskog ambasadora Gerija Korena da se usred Zagreba nalazi teroristička jazbina u iranskoj ambasadi.
11. 03. 2026. u 13:59
Komentari (0)