U ČAST DANA POBEDE, PRIZOR ZA POŠTOVANJE: U Smolensku razvijena najduža Georgijevska lenta na svetu (VIDEO)
UOČI Dana pobede 9. maja u Smolensku je razvijena najduža Georgijevska lenta na svetu. Dugačka je 300, a široka sedam metara.
Foto: Printscreen/TV Zvezda
Traka je zauzela površinu od 2.000 kvadratnih metara.
Smolensk je, inače, jedan od gradova u Rusiji kojem je dodeljeno zvanje „Grada-heroja“, 6. maja 1985. godine.
Lenta sličnih dimenzija raširena je 2019. godine na Dan heroja otadžbine.
Crno-narandžasta lenta predstavlja jedan od najprepoznatljivijih simbola Dana pobede. Ona je postala simbol hrabrosti, viteštva, vrline i pobede. Na istoku Ukrajine i na Krimu ona simbolizuje i otpor. U ostatku Evrope obeležje je pobede nad fašizmom, a u Srbiji još jedan simbol jedinstva s ruskim narodom.
Nastanak Georgijevske lente dovodi se u vezu sa 26. novembrom 1769. godine. Na taj dan, carica Katarina Velika ustanovila je orden Svetog Velikomučenika Georgija Pobedonosca i odredila boje ordena — crnu i narandžastu.
Danas se u Rusiji proslavlja Dan Georgija Pobedonosca.
(Sputnjik)
Preporučujemo
PRIPREMA ZA PARADU POBEDE: Ruski „iljušini“ proleteli iznad Podmoskovlja (VIDEO)
20. 04. 2021. u 00:43
AMERIČKA PORUKA IZ UKRAJINE: "Važno je obuzdavanje Rusije - njena dejstva zabrinjavaju"
06. 05. 2021. u 19:35
VELIKO UPOZORENjE VUČIĆA: Za godinu i po dana suočićemo se sa velikim ratom, niko više ne želi da sluša drugu stranu
PREDSEDNIK Srbije Aleksandar Vučić rekao je danas, na forumu "GLOBSEC BELTALKS: Beogradski ekonomski razgovori", da više nema racionalnosti u međunarodnoj politici i da se uskoro sprema veliki sukob.
09. 12. 2025. u 20:57
NOVO REŠENjE ZA UKRAJINU: Evropa pravi plan u slučaju da se SAD povuku iz konflikta
EVROPSKE diplomate pripremaju scenario podrške Ukrajini u slučaju povlačenja SAD iz konflikta, prenosi Blumberg, pozivajući se na izvore.
07. 12. 2025. u 13:19
Završio glumu, pa radio na mešalici, rat ga udaljio od ljubavi - životni put Jova Maksića
DETINjSTVO glumca Jova Maksića oblikovalo se u maloj seoskoj sredini podno Dinare, u selu Plavno kod Knina, gde je porodica živela zbog očevog svešteničkog službovanja. Rani period života opisuje kao vreme potpune slobode i radosti, kada je gotovo čitavo selo bilo prostor za igru i maštarije. U takvoj atmosferi formirala se njegova emotivna struktura — vezanost za zajednicu, toplina porodičnih odnosa i zahvalnost za jednostavne stvari.
07. 12. 2025. u 11:41
Komentari (0)