ITALIJA U SVE VEĆIM PROBLEMIMA: Ponovo se menja plan vakcinacije, drastično smanjena isporuka cepiva
ITALIJANSKI ministar za zdravstvo Roberto Speranca sazvao je za danas predsednike regija da bi razmotrili novi plan vakcinacije protiv kovida-19, nakon što su proizvođači vakcina Fajzer i Astra Zeneka, jedine koje se koriste u Italiji, smanjili isporuku dogovorenih količina leka, piše onlajn novina “Fanpejdž”.
Foto: EPA
Prema prvobitnom planu, proizvođači je trebao da isporučuje Italiji oko pola miliona doza vakcina sedmično, ali je nakon prvih isporuka dostava drastično smanjena.
Do sada u Italiji je vakcinisano dva miliona i 121.000 osoba, a od toga gotovo 800.000 je primilo i drugu dozu.
Fondacija “Humana” koja prati i analizira epidemiološke podatke izračunala je da, ukoliko se vakcinacija proitiv kovida19 u Italiji nastavi ovim tempom, takozvani imunitet krda bi se mogao dostići tek u septemnbru 2023 godine.
Štampa pise da će i papa Franja, koji je 13 januara vakcinisan Fajzerovom vakcinom, primiti drugu dozu, jer prema uputstvu američkog proizvodžač revakcinacija se obavlja 21 dan nakon prve doze.
Italiajnska agencija za lekove Aifa je saopštila da je vakcina Astra Zeneka, ukoliko se ne obavi revakcinacija, efikasna 82 odsto.
Istovremenio engleska naučna novina “The Lancet” je objavila da je efikasnost ruske vakcine “Sputnjik V”, 91 odsto.
Preporučujemo
Klikni na zvezdicu u gornjem desnom uglu i zaprati Novosti na Google News platformi
NAŠE KOMŠIJE OKRENULE LEĐA UKRAJINI: Veliki šamar za Zelenskog
BUGARSKI ministar odbrane, Dimitar Stojanov, izjavio je danas da ta zemlja neće više da šalje oružje Ukrajini.
09. 06. 2026. u 15:10
HRVATSKA SE OPASNO NAORUŽAVA: Stiže francusko oružje, Zagreb modernizuje i nemačke haubice
HRVATSKA će, osim nabavke 18 novih samohodnih haubica "cezar" od Francuske, modernizovati i 14 postojećih nemačkih "pancir" haubica koje je kupila 2014. godine, proizlazi iz zajedničke izjave o pojačanoj saradnji nemačke i hrvatske vlade.
09. 06. 2026. u 12:21
NASTAJE NOVA DRŽAVA? Srpske komšije se ujedinjuju sa susedima - za moćnu državu od 22 miliona duša i 272.200 km²
"UNIONISTIČKI pokret je oduvek postojao i on je i dalje živ unutar našeg društva. Nesumnjivo je da je ova diskusija legitiman deo političkog procesa u zemlji. Ja lično nikada ne bih mogao da glasam protiv ujedinjenja."
02. 06. 2026. u 21:24
Komentari (0)