TURSKA NE SME DA SE MEŠA U RAT: Šampanj zvao Čavušoglua, poruka je vrlo jasna
KANADA je Turskoj jasno stavila do znanja da ostale zemlje ne treba da se uključuju u sukobe jermenskih i azerbejdžanskih snaga u oblasti Nagorno-Karabah, izjavio je kanadski ministar spoljnih poslova Fransoa-Filip Šampanj.
Foto: Tanjug AP
Kanadski ministar, koji će u nedelju, 11. oktobra, doputovati u Evropu radi razgovora o krizi, rekao je da je pozvao turskog ministra spoljnih poslova Mevluta Čavušoglua da pomogne u smirivanju sukoba i ohrabri bliskog saveznika Azerbejdžan da učestvuje u mirovnim pregovorima.
- Moja poruka je vrlo jasna, a to je da ni Turska ni drugi spoljni akteri ne treba da učestvuju u sukobima. Održali smo oštru diskusiju tokom koje sam ja bio vrlo oštar s njim u vezi sa stavom Kanade - istakao je Šampanj.
Šampanj je dodao da se sa Čavušogluom saglasio da ne može postojati vojno rešenje za situaciju u Nagorno-Karabahu.
Odnosi Ankare i Otave pogoršali su se nakon što je Kanada ove sedmice suspendovala izvoz određene tehnologije za bespilotne letjelice u Tursku, tokom istrage o navodima da tu opremu koriste azerbejdžanske snage u Nagorno-Karabahu.
U sukobima, koji su eskalirali 27. septembra, poginulo je nekoliko stotina ljudi.
Turska je ranije danas saopštila da će propasti trud Francuske, SAD i Rusije sa ciljem prekida sukoba ukoliko ne uspiju da osiguraju povlačenje jermenskih snaga iz Nagorno-Karabaha.
U Nagornokarabaškoj Republici žive etnički Jermeni, ali ta oblast teritorijalno pripada Azerbejdžanu.
NIKAD JAČI UDARAC ZA RUSE OD POČETKA RATA: Ukrajinske rakete letele više od 1.300 km, pogođena ključna fabrika (VIDEO)
UKRAJINA je u subotu uveče pogodila jedno od strateški najznačajnijih odbrambenih postrojenja Rusije, napavši Votkinski mašinski zavod u udaljenom regionu, skoro 1.300 kilometara od ukrajinske granice - što predstavlja najdublji udar ikada izveden ukrajinskim oružjem domaće proizvodnje.
25. 02. 2026. u 12:25
CEO REGION JE ZGROŽEN! Evo šta je uradila takmičarka lažne države Kosovo kada je videla Srpkinju na pobedničkom postolju
BRUKA i sramota na jednom od evropskih takmičenja u tekvondou za mlade u Sarajevu!
25. 02. 2026. u 11:35
"NEMA KO DA NASEČE DRVA": Rusko selo izgubilo skoro sve muškarce u ratu u Ukrajini
U RIBARSKOM selu Sedanka, na ruskom dalekom istoku, svakodnevni život je bio težak i pre rata u Ukrajini. Većina kuća nema osnovnu infrastrukturu, kao što su voda, unutrašnji toaleti ili centralno grejanje, iako zimske temperature često padnu i na -10 stepeni Celzijusa.
24. 02. 2026. u 09:43
Komentari (0)