STRUČNJACI PROGNOZIRAJU: Od 2064. broj stanovnika na Zemlji će se smanjivati
ZA razliku od Ujedinjenih nacija, naučnici prognoziraju da će svetska populacija do 2100. znatno da se smanji, a prekretnica će biti 2064 godina.
Foto D.Milovanović
Zbog niskog nataliteta u nekim regionima, slika sveta će se promeniti, prenosi Dojče vele (DW).
Međunarodni tim naučnika objavio je u stručnom magazinu „The Lancet" da će do kraja ovog veka na Zemlji najverovatnije biti 8,8 milijardi stanovnika - dve milijarde manje nego što prognoziraju Ujedinjene nacije.
Prema ovoj prognozi, najviše ljudi na svetu će biti 2064. godine - oko 9,7 milijardi. Nakon toga, istraživači očekuju pad nataliteta: u 183 od 195 zemalja sveta natalitet će toliko opasti da bez useljavanja neće moći da održe broj stanovništva.
Prema studiji, više od 20 zemalja, među kojima su Japan, Španija, Italija i Poljska izgubiće do 2100. više od polovine stanovništva. Čak i trenutno najmnogoljudnija Kina, koja ima 1,4 milijarde stanovnika, do kraja veka će imati samo 730 miliona.
Prema prognozama, broj stanovnika će porasti u afričkim zemljama južno od Sahare. Za 80 godina, Nigerija bi mogla da ima 800 miliona stanovnika i tako bude druga po broju stnovnika na svetu - posle Indije.
„Kada žene imaju veći pristup obrazovanju i kada mogu da kontrolišu rađanje, u proseku se odlučuju za manje od 1,5 dece", objašnjava vođa studije Kristofer Marej, sa Instituta za zdravstvena merenja i procene (IHME) vašingtonskog univerziteta u Sijetlu, kojeg podržavaju Bil i Melinda Gejts.
Ovakav razvoj je zapravo „dobra vest" za čovekovu sredinu, kazao je Marej. Manji broj ljudi na svetu mogao bi da smanji proizvodnju hrane i samim tim i štetnih gasova. Ali, za zemlje u podsaharaskoj oblasti predviđeni porast broja stanovnika će, prema Mareju, doneti i bolje ekonomske šanse.
Za najveći broj zemalja van Afrike bi manje radne snage, moglo da izazove „teške negativne posledice po privredu". Tako bi broj radno sposobnog stanovništva u Kini, sa današnjih 950 miliona opao na svega 350 miliona u 2100. godini, što je za 62 odsto manje.
U Nigeriji bi pak sa današnjih 86 miliona broj radno sposobnih porastao na 450 miliona. Zbog toga bi starija društva morala da reformišu svoje socijalne i zdravstvene sisteme, upozoravaju autori studije.
S obzriom da je životni vek u porastu, broj ljudi starijih od 80 godina će porasti sa sadašnjih 140 miliona na 866 miliona. Do kraja veka će više od četvrtine stanovništva biti starije od 65 godina.
Glavni faktor zbog kojeg Marejev tim dolazi do manjeg porasta populacije nego UN, jeste anticipirana stopa nataliteta. Dok Ujedinjene nacije za ovo stoleće prognoziraju da će se rađati 1,8 dece po ženi, analiza Mareja i njegovih kolega polazi od toga da će ta stopa biti 1,5. Za stabilnu populaciju neophodna stopa nataliteta iznosi 2,1 dete po ženi.
Glavni i odgovorni urednik magazina „The Lancet", Ričard Horton objašnjava da studija pokazuje radikalno pomeranje geopolitičkih odnosa moći. „Svet će na kraju ovog veka biti mulitpolaran, sa Indijom, Nigerijom, Kinom i SAD kao najvažnijim silama", zaključio je on.
Preporučujemo
UN O OPASNOSTIMA OD KORONE: Još 130 miliona ljudi bi moglo da bude pogođeno glađu
13. 07. 2020. u 22:14 >> 18:15
JAPANCI SU U 22. VEKU: Tokio uvodi BESPILOTNE PODMORNICE koje će harati Pacifikom
27. 06. 2026. u 16:30
Odbor za zaštitu prava Srba u FBiH: Uništeno između 60 i 80 pravoslavnih spomenika
27. 06. 2026. u 16:23
Klikni na zvezdicu u gornjem desnom uglu i zaprati Novosti na Google News platformi
TRAMP POTPISAO NAREDBU 13219: "Dejtonski sporazum i Rezolucija 1244 se moraju poštovati"
PREDSEDNIK Sjedinjenih Američkih Država Donald Tramp produžio je danas vanredno stanje na nacionalnom nivou u vezi sa Zapadnim Balkanom, u skladu sa Zakonom o međunarodnim vanrednim ekonomskim ovlašćenjima, objavljeno je danas na sajtu Federalnog registra SAD.
24. 06. 2026. u 17:38 >> 17:45
UDARNO: Zelenski tvrdi da je Lukašenko prihvatio ultimatum
KOMUNIKACIONA oprema za koju Ukrajina tvrdi da je pomagala u podršci ruskim napadima dronova sa teritorije Belorusije prestala je da radi, rekao je predsednik Ukrajine Vladimir Zelenski novinarima danas, nekoliko dana nakon što je izdao ultimatum beloruskom predsedniku Aleksandru Lukašenku.
24. 06. 2026. u 18:41
UMRLA JE U BOLOVIMA, U 47. GODINI Njenu smrt Miloš nikada neće prežaliti: "Bolest je brzo napredovala"
"BOLEST je brzo napredovala. Za samo sedam godina ona je legla u krevet i bila je nepokretna do smrti."
25. 06. 2026. u 10:29
Komentari (3)