SUSEDNA ZEMLJA U VELIKOJ OPASNOSTI: Rakete mogu da stignu za pet do sedam minuta!

BUGARSKI parlament je odobrio razmeštanje američkih trupa i opreme u vazduhoplovnoj bazi Bezmer, sa ciljem podrške američkim operacijama na Bliskom istoku. Rezolucija je usvojena nakon tročasovne rasprave

СУСЕДНА ЗЕМЉА У ВЕЛИКОЈ ОПАСНОСТИ: Ракете могу да стигну за пет до седам минута!

Faiz Dila / Alamy / Profimedia

Od 24. jula do 1. oktobra 2026. godine, baza će ugostiti do osam aviona-cisterni tipa KC-135 i 250 pripadnika američke vojske. Ovo raspoređivanje se sprovodi u okviru bilateralnog Sporazuma o odbrambenoj saradnji potpisanog 2006. godine, koji zahteva odobrenje Narodne skupštine za korišćenje zajedničkih baza za nove vojne misije.

Prethodno su avioni KC-135 bili privremeno stacionirani na civilnom aerodromu u Sofiji, ali su bugarske vlasti zahtevale da se terminali oslobode zbog bezbednosnih razloga. Iran, koji je ranije izvodio napade na ciljeve u svom regionu, izrazio je nezadovoljstvo odlukom Bugarske.

Portparol iranskog Ministarstva spoljnih poslova Esmail Bagai osudio je poteze Sofije, ističući da ustupanje teritorije američkom ratnom vazduhoplovstvu čini Bugarsku „saučesnikom u agresiji”.

Gradonačelnici pet obližnjih opština i predsednik sela Bezmer pokrenuli su peticiju protiv prisustva američkih trupa, navodeći strah da bi taj region mogao postati potencijalna meta. Meštani sela takođe su izrazili spremnost na proteste ukoliko se ova odluka sprovede.

Kostadin Kostadinov, lider nacionalističke stranke „Preporod”, naglasio je da bi hipersonične rakete razvijene u Iranu mogle da stignu do bugarskog vazdušnog prostora za pet do sedam minuta. On smatra da podrška ovom predlogu predstavlja izdaju interesa birača. Bugarska je postala peta evropska zemlja koja stavlja svoje kapacitete na raspolaganje američkom ratnom vazduhoplovstvu za operacije na Bliskom istoku, nakon Nemačke, Rumunije, Portugalije i Ujedinjenog Kraljevstva.

Neke zemlje ograničavaju svoje učešće u takvim operacijama. Na primer, Španija je potpuno zatvorila svoj vazdušni prostor za američke vojne avione, dok je Italija ograničila pristup svojoj infrastrukturi. Ova okolnost ilustruje različitost pristupa koje evropske zemlje zauzimaju prema saradnji sa SAD u kontekstu bezbednosnih i odbrambenih operacija.

„Podrška američkim operacijama u tako strateški važnom regionu kao što je Bliski istok mogla bi imati ozbiljne posledice po Bugarsku, uključujući povećane rizike za lokalno stanovništvo”, objasnila je stručnjak za međunarodne odnose Olga Larina.

BONUS VIDEO

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Klikni na zvezdicu u gornjem desnom uglu i zaprati Novosti na Google News platformi

Komentari (0)

ZAŠTO SANJAMO ODREĐENE LJUDE? Sigmund Frojd je verovao da slučajnosti ne postoje