TAJVAN KAO PRELOMNA TAČKA: Japanska premijerka upozorava na krah saveza sa SAD
PREMIJERKA Japana Sanae Takaiči izjavila je da bi savez između Tokija i Vašingtona mogao da se raspadne ukoliko Japan ne bi reagovao u slučaju napada na američku vojsku tokom eventualnog sukoba oko Tajvana.
Kyodo News via AP
Govoreći o mogućem scenariju krize u vezi sa Tajvanom, Takaiči je delimično ublažila svoje izjave iz novembra, kada je nagovestila da bi Japan mogao vojno da interveniše u slučaju napada na ostrvo.
Te izjave izazvale su oštru reakciju Pekinga, koji demokratski uređen Tajvan smatra delom svoje teritorije.
Uoči vanrednih izbora zakazanih za februar, Takaiči je u ponedeljak, tokom televizijske emisije, upitana o svojim ranijim izjavama koje su sugerisale moguću vojnu intervenciju Japana.
U programu televizije TV Asahi, premijerka je istakla da bi u slučaju sukoba Japan i Sjedinjene Američke Države mogli zajednički da sprovedu operaciju evakuacije kako bi spasli japanske i američke državljane.
- Ako američka vojska, delujući zajedno sa Japanom, bude napadnuta, a Japan ništa ne učini i povuče se, japansko-američki savez bi se urušio - rekla je Takaiči.
Ona je dodala da bi, u slučaju ozbiljne krize, bilo neophodno spasavanje japanskih i američkih državljana na Tajvanu, te da bi u takvoj situaciji moglo doći do zajedničkog delovanja Japana i SAD.
- Reagovaćemo strogo u okvirima zakona, donoseći sveobuhvatnu procenu na osnovu konkretnih okolnosti - naglasila je premijerka.
Nakon njenih izjava iz novembra, Kina je obeshrabrila svoje državljane da putuju u Japan, navodeći pogoršanje bezbednosne situacije i kriminalne napade na kineske državljane u toj zemlji.
Prema navodima medija, Peking je takođe počeo da ograničava izvoz retkih minerala u Japan, koji su ključni za proizvodnju električnih automobila, ali i vojne opreme, uključujući rakete.
(TRT)
BONUS VIDEO:
SAT VREMENA PRE POČETKA GOVORA: Pogledajte red u Davosu - Čekaju da čuju Trampa
Preporučujemo
ZEMLjOTRES POGODIO GRČKU: Treslo se poznato ostrvo - Evo gde je bio epicentar
01. 07. 2026. u 18:44
ŽESTOK ODGOVOR IZ ANKARE! Erdogan: Izrael prikriva zločine u Gazi pričom o Jermenima
01. 07. 2026. u 18:37
ZAPADU JE MUKA OD ZELENSKOG: U predsedničkoj trci Zalužni, ali i ovaj poznati sportista
01. 07. 2026. u 18:22
Klikni na zvezdicu u gornjem desnom uglu i zaprati Novosti na Google News platformi
KLANICA U KONSTANTINOVKI: Ukrajinci beže, Rusi jurišaju sa isukanim bajonetima
KOMANDANT bataljona je izjavio da ukrajinske oružane snage izbegavaju borbu lakog oružja u Konstantinovki. Prema njegovim rečima, tokom čišćenja naselja, ukrajinski vojnici pokušavaju da izbegnu blisku borbu, jer su inferiorni u odnosu na ruske jedinice u vatrenim obračunima.
01. 07. 2026. u 15:48 >> 15:55
ZELENSKI ODLAZI U ISTORIJU? Ovaj čovek ulazi u trku za predsednika Ukrajine
VALERIJ Zalužni, bivši vrhovni komandant i trenutni ukrajinski ambasador u Ujedinjenom Kraljevstvu, rekao je sadašnjem predsedniku zemlje, Volodimiru Zelenskom, da namerava da postane novi predsednik Ukrajine.
01. 07. 2026. u 15:45
JEZIV SNIMAK IZ HRVATSKE, DEVOJKE VIKALE: "Ne u autobus, ne!"
DRUŠTVENIM mrežama kruži snimak koji prikazuje zabrinjavajuću vožnju vozača kamiona.
30. 06. 2026. u 11:05
Komentari (0)