KAKAV ŠAMAR UKRAJINI IZ NATO-A: Zelenski samo na večeri dobrodošlice, ništa od sastanka na samitu
SAMIT NATO-a u Hagu biće održan bez sastanka Saveta Ukrajina-NATO, piše Politiko, pozivajući se na neimenovane izvore upoznate sa planovima samita.
Foto: Profimedia
- Nije poznato da li će samitu prisustvovati ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski, koji je u utorak bio pozvan samo na večeru dobrodošlice. I neće biti sastanka Saveta Ukrajina-NATO u Hagu - naveo je izvor, ocenjujući da je ovo još jedan ustupak Sjedinjenim Američkim Državama koje nisu bile zainteresovane za fokusiranje pažnje na ukrajinski sukob.
U Hagu, kao i u Kanadi na samitu G7, neće biti dugih saopštenja, već samo kratkih izjava o novim obavezama. Skraćeni raspored NATO-a uključuje samo dva glavna događaja: večeru dobrodošlice u zamku holandske kraljevske porodice i jedan sastanak Severnoatlantskog saveta umesto uobičajena dva ili tri, navodi briselski portal, citirajući petoro neimenovanih zvaničnika upoznatih sa planovima.
Neimenovani evropski bezbednosni zvaničnik fekao je da bi američki predsednik Donald Tramp od lidera zemalja NATO-a sledeće nedelje trebalo da dobije obećanje o izdvajanju od 5 odsto BDP-a za odbranu, koje očekuje.
- Trebalo bi da dobije obećanje od 5 odsto BDP-a potrošnje za odbranu, zato i održavamo samit - rekao je Ova obaveza, prekretnica koja bi mogla da ponovo uravnoteži transatlantsku bezbednost, omogućićila Trampu, koji je zahtevao da Evropa preuzme veći deo tereta za sopstvenu odbranu, značajnu pobedu na svetskoj sceni, ocenjuje Politiko.
Portal navodi da Tramp namerava da održi govor u sredu na kraju samita, u kojem će najaviti novu obavezu o potrošnji i svoju "katalitičku ulogu".
(Tanjug)
Preporučujemo
SNIMAK OBJAVLjEN PRVI PUT: Ovo je trenutak pronalaska tela Džefrija Epstina (VIDEO)
10. 02. 2026. u 08:10
POZNATO KADA TRAMP PUTUJE U PEKING! Dogovoren sastanak sa Sijem, objavljeni detalji
10. 02. 2026. u 07:35
LAVROV: Ne padajte u euforiju zbog pritiska Trampa na Evropu i Ukrajinu
10. 02. 2026. u 07:30
AMERIKA SE POVLAČI: Prepušta dva glavna komandna mesta NATO-a evropskim oficirima
SJEDINjENE Američke Države će predati dva glavna komandna mesta NATO-a evropskim oficirima, preneo je Rojters, pozivajući se na vojni izvor.
10. 02. 2026. u 07:25
ORBAN OTKRIO ŠOK DETALjE: Odbio sam poziv Klintona da uđem u rat sa Srbijom 1999. godine
MAĐARSKI premijer Viktor Orban izjavio je da je 1999. godine, tokom svog prvog premijerskog mandata, dok su trajali sukobi u AP Kosovu i Metohiji i NATO agresija, dobio poziv od tadašnjeg američkog predsednika Bila Klintona da Mađarska otvori drugi front i napadne Srbiju ili "bar da puca iz Mađarske preko Vojvodine sve do Beograda", ali da je odbio takav poziv, preneo je danas Telex.
09. 02. 2026. u 11:13
NAJVIŠI ČIN MONAŠTVA U PRAVOSLAVLjU: Ko su Shi monasi?
OVO postriženje naziva se „drugim krštenjem“, postrizavani se očišćuje od svih grehova i postaje "sin svetlosti“.
08. 02. 2026. u 09:25
Komentari (0)