FOTOGRAFIJA ŠOKIRALA AMERIKU: Sudija sa lisicama na rukama, oglasio se i direktor FBI
AMERIČKE vlasti su podigle optužnicu protiv okružnog sudije Hane Dugan zato što je pokušala da sakrije od hapšenja meksičkog državljanina koji je u SAD boravio ilegalno, a našao se pred njenim sudom zbog krivičnog dela.
Foto: Tanjug/AP Photo/Charlie Neibergall
-Niko, a ponajmanje sudija, ne sme da ometa sprovođenje zakona, izjavila je ministarka pravde Pamela Bondi, dodavši da "nema veze kojim se poslom bavite, ako prekršite zakon mi ćemo vas krivično goniti".
Kako navodi Ministarstvo pravde u Vašingtonu, Dugan (65) je sudija u Milvokiju, država Viskonsin, i 18. aprila je bila nadležna u procesu protiv Eduarda Flores-Ruiza za nasilje u porodici.
Kada su se službenici imigracione policije pojavili u sudnici, Dugan je od njih tražila da donesu novi nalog za hapšenje od susednog sudije, a onda je prekinula ročište i lično sprovela Flores-Ruiza i njegovog advokata kroz "porotnički izlaz". Flores-Ruiz bi uspešno pobegao agentima da ga nisu presreli i uhapsili van sudnice.
Foto Tanjug/AP/Lee Matz
-Niko nije iznad zakona, izjavio je direktor FBI Kaš Patel.
Flores-Ruiz je 2013. godine proteran iz SAD ali se u međuvremenu vratio ilegalno. Pred sudom se našao zbog višestrukih optužbi za nasilje u porodici. Na ročištu su bile i njegove žrtve, koje je Dugan ostavila u sudnici dok je pokušala da ga zaštiti od hapšenja.
Ukoliko bude osuđena, Dugan se suočava sa kaznom do šest godina zatvora i doživotnim gubitkom sudijske funkcije.
Ministarstvo pravde SAD takođe je podiglo optužnicu protiv sudije u penziji Hoze Luisa Kana (68) i njegove supruge Nensi (67), zbog remećenja dokaza u federalnoj istrazi protiv člana međunarodne terorističke organizacije.
Kano je bio sudija okruga Dona Ana u državi Nju Meksiko kada je Kristijan Ortega-Lopez, član venecuelanske bande Tren de Aragua, uhapšen zbog ilegalnog ulaska u SAD i protivzakonitog posedovanja oružja. Njegov mobilni telefon, sa inkriminišućim fotografijama i video-snimcima, ostao je u posedu Kana i njegove žene, koji su pokušali da ga unište čekićem, navodi se u optužnici.
Foto X/FBI Director Kash Patel
Demokrate su organizovale proteste protiv hapšenja Dugan i Kana, optuživši vladajuće republikance da hapšenjem sudija "ugrožavaju našu demokratiju" i "sprovode fašizam". Američki zvaničnici odgovorili su da su upravo demokrate insistirale da "niko nije iznad zakona" dok su bile na vlasti i sprovodile politički motivisani progon republikanaca, između ostalog i sadašnjeg predsednika Donalda Trampa.
(rt.rs)
BONUS VIDEO - PONUDA NA SAJMU AUTOMOBILA: Pogledajte kako izgledaju novi modeli
TRAMP NACRTAO NOVE METE, PRETI OD AMERIKE DO EVROPE! Šok u Karakasu, potpuni zaokret Madurove potpredsednice
SAD su u subotu u vojnoj akciji u Karakasu otele predsednika Venecuele Nikolasa Madura i njegovu suprugu Siliju Flores, koji su sprovedeni u Gradsku pritvorsku jedinicu u Njujorku, gde će im se suditi po optužnici za krijumčarenje narkotika. Pratimo uživo najnoviji razvoj događaja nakon dramatične američke operacije u Venecueli.
05. 01. 2026. u 08:27
MADURO SE NA ENGLESKOM OBRATIO AMERIČKIM AGENTIMA: Pogledajte šta im je rekao (VIDEO)
PREDSEDNIK Venecuele Nikolas Maduro je helikopterom stigao na Menhetn, nakon čega je konvojem prebačen u Pritvorski centar (MDC) u Bruklinu, ozloglašeni zatvor opisan kao „odvratan“ sa „zastrašujućim“ uslovima. Tamo su ostali pevač R. Keli, Gislejn Maksvel i Sem Bankman-Frid.
04. 01. 2026. u 08:58
U VENECUELI 4.000 HRVATA : Strah, svuda tišina puna tenzije
U VENECUELI živi 4.000 osoba hrvatskog porekla koje posle noćašnjeg američkog napada na glavni grad Karakas, zatvorene u kućama, čekaju dalji razvoj događaja, rekla je u subotu Hini predstavnica hrvatske zajednice u toj južnoameričkoj zemlji.
03. 01. 2026. u 18:47
Komentari (0)