DŽEJ DI VENS OŠTRO UDARIO NA EU U MINHENU: Glavna pretnja po evropsku bezbednost ne dolazi od Rusije i Kine
SAD smatraju da glavna pretnja po evropsku bezbednost ne dolazi od Rusije i Kine, nego da leži unutar same Evrope, izjavio je potpredsednik SAD Džej Di Vens tokom obraćanja na Minhenskoj bezbednosnoj konferenciji.
Foto: Profimedia
- Pretnja koja me najviše brine kada je reč o Evropi nisu Rusija i Kina, ta pretnja ne dolazi odnekud spolja. Mene brine unutrašnja pretnja – udaljavanje Evrope od nekih osnovnih vrednosti koje ona deli sa SAD - rekao je Vens.
On je istakao da neke izjave političara u Evropi „šokiraju Amerikance“.
Vens je istakao da je administracija predsednika SAD Donalda Trampa „veoma zabrinuta za evropsku bezbednost i da je sigurna da se može postići prihvatljivo rešenje situacije između Rusije i Ukrajine“.
Vens je kazao i da Evropa u narednim godinama značajno treba da poveća odbrambene troškove.
O otkazivanju izbora
Govoreći o evropskim problemima, Vens je spomenuo otkazivanje izbora u Rumuniji, rekavši da slična pretnja postoji i u Nemačkoj. Kako je istakao, izbori u Rumuniji su otkazani zbog „slabih sumnji“.
- Ako se vaša demokratija može uništiti sa nekoliko stotina hiljada dolara od strane države potrošenih na reklamu, onda ta demokratija i nije tako jaka - ocenio je on.
Takođe je pozvao vlasti evropskih zemalja da ne ignorišu mišljenje birača.
- Ako se bojite sopstvenih birača, SAD vam neće pomoći - poručio je on.
Po rečima Vensa, kada evropski sudovi poništavaju izbore, a visoki zvaničnici prete da će poništiti i druge, „onda se moramo zapitati da li poštujemo određene visoke standarde“.
Takođe je rekao da evropski birači ne žele nekontrolisanu migraciju, a migrantska kriza u Evropi nije nastala „u vakuumu“, već je posledica svesnih odluka političara u protekloj deceniji.
On je poručio da nijedna demokratija neće preživeti ako bude govorila milionima birača da su njihove misli i brige, njihove želje i molbe nedostojne pažnje.
Preporučujemo
PORNO SKANDAL I KOKAIN: Hoće li test na drogu spasiti Orbanovog rivala Petra Mađara?
26. 03. 2026. u 10:10
KOLIKO BI TREBALO DA STAVITE U KOVERTU "DA SE NE OBRUKATE" Od cifre da se zavrti u glavi, detaljna računica
CENA stolice na svadbama u Srbiji ove sezone košta i do 120 evra po gostu, a u kovertu ne bi trebalo staviti manje od 100 evra, "da se ne osramotite" gde god da ste na veselju - nevažno da li u Beogradu, Vranju, Subotici, Loznici, Boru...
24. 03. 2026. u 22:24
PROVOCIRALI NA GODIŠNjICU NATO AGRESIJE: Uhapšena četvorica Albanaca u Srbiji, pogledajte snimke (VIDEO)
PRIPADNICI Ministarstva unutrašnjih poslova, Uprave kriminalističke policije uhapsili su na teritoriji Republike Srbije A. S. (1989), E. V. (1984), E. G. (1978) i A. C. (2005) državljane Republike Albanije zbog postojanja osnova sumnje da su izvršili krivično delo izazivanje nacionalne, rasne i verske mržnje i netrpeljivosti.
24. 03. 2026. u 20:17
"IMA ŽIVOTA I BEZ EU - ONA JE SAMO SENZACIJA" Milanović iznenadio izjavom: "Ona je fasada i nadogradnja, i to dok traje..."
HRVATSKI predsednik Zoran Milanović primio je danas u Zagrebu makedonsku predsednicu Gordanu Siljanovsku Davkovu i poručio da proces pristupanja njene zemlje predugo traje, da ne može da daje savete, ali da ima života i bez Evropske unije (EU).
25. 03. 2026. u 10:29
Komentari (0)