UZNEMIRUJUĆE: Jezivi snimci masakra u Sudanu, poginulo više od 100 osoba (VIDEO)

Ђорђе Грмуша
Đorđe Grmuša

10. 12. 2024. u 16:20

VIŠE od 100 ljudi je poginulo, a stotine ranjeno u vojnom vazdušnom napadu na pijacu u gradu u provinciji Severni Darfur u zapadnom Sudanu, saopštilo je nevladino udruženje prodemokratskih pravnika "Hitni advokati".

УЗНЕМИРУЈУЋЕ: Језиви снимци масакра у Судану, погинуло више од 100 особа (ВИДЕО)

Foto: Tviter printskrin/ sudani

Ova nevladina organizacija već 20 godina prati i dokumentuje zločine počinjene od početka rata u Sudanu između regularne vojske i paravojnih snaga za brzu podršku (RSF).

- U vazdušnom napadu vojske na pijacu u Kabkabiji, gradu udaljenom 180 kilometara od El Fašera, glavnog grada Severnog Darfua, poginulo je više od 100 ljudi, dok je na stotine ranjeno. Među poginulima i ranjenima su deca i žene - objavili su oni. El Fašer je pod opsadom RSF-a od maja.

U ponedeljak uveče šest osoba, među kojima i deca, poginulo je u eksploziji neidentifikovanog drona, koji se srušio 26. novembra u Severnom Kordofanu u centralnom Sudanu.

Istog dana tri četvrtine grada Njala, glavnog grada Južnog Darfura i drugog po broju stanovnika grada u Sudanu, pogođeno je "bučvastim bombama".

Redovna vojska, koju predvodi general Abdel Fatah al-Burhane, i RSF, pod komandom generala Mohameda Hamdanea Dagla, optuženi su za namerno gađanje civila i bombardovanje stambenih naselja.

Human Rights Watch (HRW) posebno optužuje RSF i arapske milicije za napade na civile u državi Južni Kordofan između decembra 2023. i marta 2024. godine, uključujući ratne zločine kao što su ubistva, silovanja i otmice etničkih Nuba, te pljačku i uništavanje domova. HRW poziva Ujedinjene nacije i Afričku uniju da rasporede svoje snage da zaštite civile.

(B92)

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
TA KUĆA JE STVARNO UKLETA Majci i ocu prerezao grkljan, pa sebi isekao vene: Novi detalji porodične tragedije u Čačku

"TA KUĆA JE STVARNO UKLETA" Majci i ocu prerezao grkljan, pa sebi isekao vene: Novi detalji porodične tragedije u Čačku

PRVI rezultati istrage tragedije koja je otkrivena u subotu ujutru u porodičnoj kući u blizini „Slobodine“ raskrsnice u Čačku, govore da je Vladimir Čarapić (47) nožem preklao vrat svojoj majci Mili (72), a potom i svom ocu Neđu (79). Zatim je sebi istim sečivom naneo više uboda po grudima i stomaku, a na kraju je prerezao vene leve ruke i tako na smrt iskrvario.

07. 12. 2025. u 13:36

Završio glumu, pa radio na mešalici, rat ga udaljio od ljubavi - životni put Jova Maksića

Završio glumu, pa radio na mešalici, rat ga udaljio od ljubavi - životni put Jova Maksića

DETINjSTVO glumca Jova Maksića oblikovalo se u maloj seoskoj sredini podno Dinare, u selu Plavno kod Knina, gde je porodica živela zbog očevog svešteničkog službovanja. Rani period života opisuje kao vreme potpune slobode i radosti, kada je gotovo čitavo selo bilo prostor za igru i maštarije. U takvoj atmosferi formirala se njegova emotivna struktura — vezanost za zajednicu, toplina porodičnih odnosa i zahvalnost za jednostavne stvari.

07. 12. 2025. u 11:41

Komentari (0)

GAVRILOVA MAJKA I MOJ PRADEDA...: Princip PREDAK našeg poznatog pevača (FOTO)