POLITIČKI POTRES U ŠPANIJI: Donji dom parlamenta izgalasao amnestiju za katalonske separatiste
DONjI dom španskog parlamenta odobrio je danas nacrt zakona o amnestiji za katalonske separatiste.
Foto: Tanjug
Predlog zakona je odobren sa 178 glasova "za" i 172 "protiv", preneo je Rojters.
Senat kojim dominiraju konzervativci tek treba da odobri zakon, a konzervativna Narodna partija je saopštila da će pokušati da ga blokira.
Ali čak i ako bi gornji dom stavio veto, taj veto bi kasnije mogao da nadjača donji dom.
Manjinska koaliciona vlada predvođena socijalistima nada se da će postizanje konsenzusa oko kontroverznog zakona pomoći da se učvrsti njen savez sa malim strankama na koje se oslanja da bi mogla da usvaja zakone.
Ipak, vlada je odlučila juče da ne šalje parlamentu već odloženi predlog zakona o budžetu za 2024. nakon što je Katalonija neočekivano raspisala izbore za 12. maj, iz straha da bi se regionalni politički spor koji je podstakao taj potez mogao preliti na nacionalni kongres.
Prema procenama katalonske partije Junts, očekuje se da usvajanjem novog zakona, osim nekadašnjeg predsednika katalonske vlade Karlesa Pudždemona i njegovih saradnika koji su organizovali referendum 2017. godine, amnestijom bude obuhvaćeno još između 150 i 200 ljudi.
Zakon će obuhvatiti sve aktivnosti u vezi sa organizovanjem katalonskog referenduma o nezavisnosti od 2011. godine.
BONUS VIDEO: DR Novosti: Kada treba početi sa anti-age rutinom
Preporučujemo
POMAK U ISTRAZI O NESTANKU ANE KNEŽEVIĆ: Španska policija pronašla biološke ostatke?
13. 03. 2024. u 10:43
STRUČNjACI OBJASNILI: Šta se desi organizmu kada jedemo pred spavanje
13. 03. 2024. u 09:20
Umrla hrvatska političarka (39): Poznata po sramnim izjavama o Srbima
BIVŠA gradska odbornica Rijeke Ivona Milinović iznenada je preminula sinoć u Rijeci u 39. godini. Vest o njenoj smrti objavljena je na Fejsbuk grupi Riječka enciklopedija, a potvrdio ju je portal Hrvatski glasnik sa kojim je Milinović sarađivala, kao i Novi list.
17. 04. 2026. u 13:13
PROVOCIRALI NA GODIŠNjICU NATO AGRESIJE: Uhapšena četvorica Albanaca u Srbiji, pogledajte snimke (VIDEO)
PRIPADNICI Ministarstva unutrašnjih poslova, Uprave kriminalističke policije uhapsili su na teritoriji Republike Srbije A. S. (1989), E. V. (1984), E. G. (1978) i A. C. (2005) državljane Republike Albanije zbog postojanja osnova sumnje da su izvršili krivično delo izazivanje nacionalne, rasne i verske mržnje i netrpeljivosti.
24. 03. 2026. u 20:17
Tragač iz "potere" se srušio na pod usred emisije: Nastao muk u studiju, vidite reakciju Memedovića (VIDEO)
VODITELj je postavio takmičaru pitanje nakon kojeg je u studiju usledila neočekivano zabavna i zanimljiva situacija.
14. 04. 2026. u 08:09
Komentari (0)