SAD TVRDE: Iran trenutno ne razvija nuklearno oružje
IRAN trenutno ne razvija nuklearno oružje, ali je pojačao aktivnosti koje bi mogle da mu pomognu da ga razvije, navodi se u proceni Kancelarije direktora Nacionalne obaveštajne službe SAD.
Foto: Printskrin
Dodaje se da je Iran počeo da povećava svoje kapacitete za proizvodnju atomske bombe od 2020. godine, ali da je to sada prestalo, prenosi AP.
-Iran trenutno ne preduzima ključne aktivnosti vezane za razvoj nuklearnog oružja koje bi bile neophodne za proizvodnju nuklearnog oružja koji se može testirati, piše u izveštaju.
Međutim, ističe se da Iran sprovodi "istraživačke i razvojne aktivnosti koje bi mogle da ga približe proizvodnji fisilnog materijala potrebnog za kompletiranje nuklearnog oružja".
Time, kako se navodi, Iran nastavlja da krši uslove nuklearnog sporazuma iz 2015. godine koji se odnosi na obogaćivanje uranijuma.
-Iran nastavlja da povećava veličinu i nivo obogaćivanja svojih zaliha uranijuma izvan dozvoljenih granica, dodaje se u izveštaju.
Pored toga, ameirčki obaveštajci navode da iranski programi balističkih raketa i dalje predstavljaju ozbiljnu pretnju po zemlje širom Bliskog istoka.
Preporučujemo
AMERIKANCI PIŠU: Srbija prva nabavila hipersonične balističke rakete u Evropi, revolucija u povećanju vatrene moći (FOTO)
FOTOGRAFIJE koje prikazuju lovački avion MiG-29 Ratnog vazduhoplovstva Srbije sa dve balističke rakete CM-400AKG kineske proizvodnje ukazuju na to da je Srbija postala drugi strani korisnik ovog tipa raketa, što značajno menja ranije veoma ograničene udarne mogućnosti ovih aviona, piše američki specijalizovani magazin "Militari voč" u tekstu pod nazivom "Prve hipersonične balističke rakete u Evropi: Srpski lovci MiG-29 integrisali kinesko naoružanje za revolucionarno povećanje vatrene moći".
11. 03. 2026. u 16:26
HAOS U CRNOGORSKOM PARLAMENTU: Prekinuta sednica, poslanici DPS-a opkolili sto predsedavajućeg
SEDNICA Skupštine Crne Gore prekinuta je danas nakon što je predsedavajući u tom momentu potpredsednik parlamneta Boris Pejović (PES) oduzeo reč poslanici opozicione Demokratske partije socijalista Aleksandri Vuković Kuč.
11. 03. 2026. u 17:06
"U HRVATSKOJ IRANSKA TERORISTIČKA JAZBINA" Milanović ljut na Izraelca: "Braco, ovo je Zagreb - ne Tel Aviv!"
PREDSEDNIK Hrvatske Zoran Milanović komentarisao je navode izraelskog ambasadora Gerija Korena da se usred Zagreba nalazi teroristička jazbina u iranskoj ambasadi.
11. 03. 2026. u 13:59
Komentari (0)