NATO BRODOVI UPLOVILI U SPLIT: Planirane vojnie vežbe

NATO brodovi, koji će se u Hrvatskoj zadržati četiri dana u sklopu planiranih vojnih vežbi, počeli su da stižu u luku Split.

НАТО БРОДОВИ УПЛОВИЛИ У СПЛИТ: Планиране војние вежбе

Foto: Shutterstock/Ilustracija

Brodovi grupacije "Standing NATO Maritime Group 2" danas su počeli da uplovljavaju u luku Split, gde će posetiti Hrvatsku ratnu mornaricu i sam grad, a u sklopu posete koja se održava od 12. do 16. marta planirane su i vojne vežbe sa hrvatskom mornaricom, objavilo je hrvatsko Ministarstvo odbrane.

U sastavu grupe su komandni brod, razarač USS "Džejms Vilijams" (DDG-95), fregata grčke ratne mornarice HS "Psara" (F-454), fregata turske mornarice TCG "Barbaros" (F-244), fregata holandske mornarice HNLMS "De zeuen provincijen" (F-802) i fregata kanadske mornarice HMCS "Frederikton" (F-337).

Svi brodovi biće vezani u splitskoj gradskoj luci, a grupom NATO brodova komanduje komodor Skot Sajreta iz američke ratne mornarice, prenose hrvatski mediji.

Hrvatsko ministarstvo navodi da su planirana zajednička uvežbavanja NATO brodova i hrvatske mornarice na moru, kao i sportska nadmetanja.

F​regat​a​ Kanadske kraljevske mornarice​ "Frederikton" klase Halifaks je u službi od 1994. i može efikasno da odgovori na različite operativne nepredviđene situacije, kako u Kanadi tako i u inostranstvu, u ime kanadske vlade.

Taj ratni brod je učestvovao u nekoliko NATO misija, uključujući u dve stalne NATO pomorske formacije.

(RT)

BONUS VIDEO:

PRITISNULI DUGME ZA SAMOUNIŠTENjE: Japanci prekinuli let rakete sa važnim satelitom zbog kvara

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Klikni na zvezdicu u gornjem desnom uglu i zaprati Novosti na Google News platformi

OBJAVLJENE TAČNE ADRESE U EU: Nemačka glavna baza za proizvodnju oružja za Ukrajinu Čeka se reakcija Moskve

OBJAVLjENE TAČNE ADRESE U EU: "Nemačka glavna baza za proizvodnju oružja za Ukrajinu" Čeka se reakcija Moskve

NEMAČKA je praktično postala glavna industrijska baza ukrajinskog vojno-industrijskog kompleksa u ratu protiv Rusije, a upravo Berlin stoji iza terorističkih napada na ruske civilne ciljeve, rekao je lider pokreta „Druga Ukrajina“ Viktor Medvedčuk. Istovremeno, on je otkrio adrese najvažnijih nemačkih kompanija koje proizvode oružje za Ukrajinu.

13. 07. 2026. u 12:47

Komentari (1)

MRAK NA KRIMU: Ceo Sevastopolj ostao bez struje, uzrok je jeziv