KRIZA U FRANCUSKOJ: Štrajkovi na ulicama širom zemlje, inflacija dostigla najviši višedecenijski nivo
NEZADOVOLjSTVO francuskih sindikata prelilo se u vidu štrajkova na ulice širom zemlje, a radnici traže povećanje plata zbog inflacije koja je dostigla najviši višedecenijski nivo. Protesti koincidiraju sa glasanjem o budžetu za narednu godinu, pa je pitanje da li je ovo jedan od najvećih izazova za predsednika Makrona od njegovog reizbora.
Foto: EPA
U celoj zemlji održavaju se demonstracije, a najmasovnije su u Parizu gde je došlo do sukoba s policijom.
Štrajk, koji će prvenstveno pogoditi javni sektor, škole i transport, nastavak je višenedeljne sindikalne akcije koja je poremetila rad u velikim francuskim rafinerijama i dovela do problema sa snabdevanjem benzinskih stanica gorivom.
Sindikalni lideri se nadaju da će odluka francuske vlade o prisilnom povratku zaposlenih na posao u skladišta benzina pojačati revolt radnika i navode da taj potez „ugrožava pravo na štrajk“.
Mere vlade, podrazumevaju uštedu ukupne energije od 10 procenata do 2024. godine, a predviđen je i ambiciozan plan da se dođe do čak 40% uštede do 2049. godine, piše "Sputnjik".
Štrajkovi su zahvatili i nuklearnog giganta EDF, gde će radovi na održavanju ključnih postrojenja za snabdevanje Evrope električnom energijom biti odloženi.
Predstavnik sindikata FNME-CGT rekao je u ponedeljak da štrajkovi utiču na rad u 10 francuskih nuklearnih elektrana, pri čemu je odložen remont 13 reaktora, dodajući da je proizvodnju električne energije u Francuskoj smanjena za ukupno 2,2 gigavata.
(Sputnjik)
BONUS VIDEO:
NEREDI U PARIZU: Pogledajte sukobe demonstranata sa policijom
Restoran Miya Galerija
Breakfast Buffet svakog dana od 10:00 do 12:30
ZAPRATI I REZERVIŠI SVOJE MESTORestoran Miya Galerija
Breakfast Buffet svakog dana od 10:00 do 12:30
ZAPRATI I REZERVIŠI SVOJE MESTO
"TREBA ODATI PRIZNANjE VUČIĆU I SRBIJI, MORAMO ZAŠTITI SRBE OD KURTIJA" Montgomeri očitao lekciju medijima u CG o Kosovu i Metohiji
U INTERVJUU za crnogorski "Dan", Vilijam Montgomeri, bivši američki ambasador u SR Jugoslaviji, osvrnuo se na situaciju na Kosovu i Metohiji.
15. 05. 2026. u 13:16
Srušio se avion kod glavnog grada: Poginuli svi putnici i pilot
Vazduhoplovna civilna uprava Južnog Sudana saopštila je danas da se srušio avion jugozapadno od glavnog grada Džube, pri čemu je poginulo svih 14 osoba koje su bile u letelici.
27. 04. 2026. u 16:49
FARMER OSTAVIO 5 KRAVA NA PUSTOM OSTRVU: 130 godina kasnije naučnici nisu mogli da veruju šta vide
PRIČA o pet krava ostavljenih na izolovanom ostrvu Amsterdam u Južnom okeanu prerasla je u jedno od najneobičnijih poglavlja moderne biologije.
14. 05. 2026. u 14:24 >> 20:55
Komentari (1)