ITALIJA ODLUČILA GDE SE UVODI OBAVEZNA ZELENA KARTA: U Torinu već počeli protesti protiv novih mera
NOVIM Dekretom koji je usvojila italijanska Vlada u saglasju sa Ministrastvom Zdravlja propisano je uvođenje „urgente mere radi suočavanja sa vandrednim stanjem epidemije Kovida-19 radi obezbeđenja sigurnosti u društvenim i ekonomskim aktivnostma“, a mere stupaju na snagu od 6 avgusta.
Foto: EPA
Vanredno stanje na državnom nivou produženo je do 31 decembra ove godine a obavezna Zelena karta koristiće se po novom modalitetu i kriterijumima shodno razvoju epidemije, uz označavanje regiona različitim bojama prema stopi broja zaraženih, počevši od 50 slučajeva na 100.000 stanovnika, iznad toga prelazi se u „žutu“ boju i restriktivnije mere računajući i mesta koja se popunjavaju u kovid bolnicama i na intenzivnoj terapiji.
Zelena karta u ovoj prvoj fazi i sa samo jednom dozom vakcine biće neohodna za ulazak u bar, restoran i sva mesta u zatvorenom gde se služi hrana i piće za stolom, za posete svim vrstama spektakla sa publikom, u zatvorenom prostoru sa popunjenošću od 25 posto na otvorenom sa 50 posto, na sportskim takmičenjima, za ulazak u muzeje i sve ustanove kulture, na izložbama, u bioskopima, pozorištima, u zatvorenim bazenima, teretanama, na sajmovima, naučnim skupovima, kongresima, termalnim centrima, rekreativnim centrima, kladionicama, u kazinima...
Navedene mere predstavljaju preliminarnu fazu uvođenja Zelene karte, sa jednom dozom i rokom trajanja od 9 meseci ili sa serifikatom o imunizaciji nakon infekcije korona virusom sa rokom trajanja od 6 meseci ili negativnim molekularnim testom ne starijim od 48 sati. Diskoteke se za sada ne otvaraju.
Ovakva „labavija“ odluka stupa na snagu od 6 avgusta, koja ne podrazumeva primanje obe doze vakcine, usledila je zato da bi se dalo vremena onima koji još nisu da prime prvu dozu vakcine i ovo je samo prva faza primene Dekreta, zato što je do sada u Italiji izdato 38 miliona Zelenih karata, jer su bile omogućene i sa jednom dozom vakcine, a potom se videlo da nema dovoljne imunizacije na novi soj virusa i od danas se više neće izdavati dok se ne prime obe doze cepiva.
Ko ne bude kontrolisao sertifikate pri ulasku klijentele propisane su kazne od 400 evra i zatvaranje aktivnosti i do 10 dana. Sve se čini da ne dođe do ponovnog zatvaranja i policijskog časa u nadi da će to podstaći one koji nisu vakcinisani da to što pre urade.
Protesti u Torinu protiv vakcina i zelenih propusnica
Nekoliko hiljada osoba protestovalo je noćas na glavnom trgu u Torinu, “Pijaca Kastelo”, protiv obaveze anti-kovid vakcinacije i posedovanja zelene propusnice, piše list “La Stampa”.
Prema nekim procenama, oko 5 000 osoba odazvalo se pozivu organizatora za “Dan bez straha”, koji je lansiran pre nekoliko dana putem fejsbuka.
Među demonstrantima i stari i mladi, malo osoba sa zaštitnom maskom, a spontani govornici uglavnmom poručuju da ne žele da se vakcinišu i da je to njihovo ustavno pravo, da su protiv “zelene propusnice”, jer kako su isticali govornici, ograničava njihovu slobodu.
Među učesnicima protesta novinari su primetili kandidata za gradonačelnika Torina, univerzitetskog profesora Ugo Mateia, i neke članove desničarskih stranaka.
Italijanska vlada je juče donela odluku prema kojoj je neophodna zelena propusnica da bi se moglo pristupiti mnogim zatvorenim mestima, poput barova, restorana, teretana i događajima kao što su koncerti.
Breakfast Buffet svakog dana od 10:00 do 12:30
ZAPRATI I REZERVIŠI SVOJE MESTORestoran Miya Galerija
Breakfast Buffet svakog dana od 10:00 do 12:30
ZAPRATI I REZERVIŠI SVOJE MESTOPreporučujemo
VAKCINACIJA ILI SUSPENZIJA: Italijanska vlada postavila ultimatum zdravstvenim radnicima
04. 07. 2021. u 11:31
Klikni na zvezdicu u gornjem desnom uglu i zaprati Novosti na Google News platformi
SVE KLjUČA OKO FOKLANDSKIH OSTRVA: Argentinski predsednik poslao poruku koja će razbesneti Britance
PREDSEDNIK Argentine Havijer Milej izjavio je da je njegova vlada "svakim danom sve bliže" povratku suvereniteta nad Foklandskim ostrvima, produbljujući diplomatski spor izazvan politički obojenim slavljem reprezentacije Argentine nakon pobede nad Engleskom na Svetskom prvenstvu ranije ove sedmice, piše briselski portal Politiko.
17. 07. 2026. u 14:37
NOVA FAZA SUKOBA NA BLISKOM ISTOKU: Iran prvi put direktno napao ovu zemlju!
IRAN je saopštio da je u petak izveo nove napade na američke objekte na Bliskom istoku, uključujući i prvi direktan napad u Siriji, nakon šeste uzastopne noći američkih udara na iranske vojne objekte.
17. 07. 2026. u 12:51
Grom udario direktno u stado ovaca, ubio 97 sa crnim nosem - ne pamte smrtonosniji udar u istoriji
IZGUBILI godine mukotrpnog rada i tradicije.
18. 07. 2026. u 18:35
Komentari (0)