NAJBOLJI ŽENIN PRIJATELJ STIŽE ZA DVA I PO SATA: Naučnici proizveli dijamante na atmosferskom pritisku
NOVO istraživanje južnokorejskih naučnika napravilo je veliki napredak u tehnologiji sinteze dijamanata, obećavajući brže i lakše proizvodne metode s dalekosežnim primenama.
Foto: Pixabay
Naučnici su osmislili novu tehniku za proizvodnju sintetičkih dijamanata za samo dva i po sata, proces koji u prirodi obično traje milijarde godina. Predvođen naučnicima sa Instituta za osnovne nauke u Južnoj Koreji, inovativni pristup koristi mešavinu tečnih metala za stvaranje dijamanata na atmosferskom pritisku i umerenim temperaturama.
Tradicionalne metode sinteze dijamanata uključuju visoke pritiske i produženo vreme, ali ova nova tehnika postiže formiranje dijamanata za samo 150 minuta na oko 1025°Cu standardnim atmosferskim uslovima. Proces uključuje rastvaranje ugljenika u mešavinu tečnih metala uključujući galijum, gvožđe, nikl i silicijum, koji deluju kao seme za rast dijamanata.
-Otkrili smo metodu za uzgoj dijamanata na atmosferskom pritisku i na umerenoj temperaturi pomoću legure tečnog metala, pišu autori studije koja je objavljena u časopisu „Nejčer“.
Koristeći vakuumski sistem po meri i precizne mehanizme grejanja i hlađenja, atomi ugljenika iz metana se šire u rastopljeni metal, podstičući stvaranje kristala dijamanta. Mali fragmenti dijamanata pojavljuju se za nekoliko minuta, dok nekoliko sati izlaganjarezultira neprekidnim dijamantskim filmom.
Iako se koncentracija ugljenika smanjuje na dubljim nivoima, naučnici predviđaju poboljšanja kroz prilagođavanja u proizvodnom procesu.
-Predlažemo da jednostavne modifikacije mogu da omoguće da se dijamant uzgaja na veoma velikom području korišćenjem veće površine ili interfejsa, konfigurisanjem grejnih elemenata da bi se postigla mnogo veća potencijalna površina rasta, i distribucijom ugljenika na područje rasta dijamanta na neke nove načine, napominju južnokorejski naučnici.
Iako su potrebna dalja istraživanja i modifikacije, potencijalni uticaj ovog otkrića je značajan. Ako se optimizuje, tehnika bi mogla da revolucioniše proizvodnju sintetičkih dijamanata, koji su sastavni deo različitih industrija, uključujući elektroniku i kvantno računarstvo, preneo je „Sajens alert“.
Opšti pristup korišćenja tečnih metala mogao bi da ubrza i poboljša rast dijamanata na različitim površinama, a možda i da olakša rast dijamanata na malim česticama dijamanata, objašnjavaju autori istraživanja.
sputnikportal.rs
BONUS VIDEO - RUSKI BOMBARDERI U AKCIJI: Borbena misija u pravcu južnog Donjecka
Breakfast Buffet svakog dana od 10:00 do 12:30
ZAPRATI I REZERVIŠI SVOJE MESTORestoran Miya Galerija
Breakfast Buffet svakog dana od 10:00 do 12:30
ZAPRATI I REZERVIŠI SVOJE MESTOKlikni na zvezdicu u gornjem desnom uglu i zaprati Novosti na Google News platformi
"SUPRUGA GA DRŽALA 5 MINUTA ZA NOGE DA NE BI ISPAO" Novi detalji drame državljanina Srbije na letu Rajanera
DRAMATIČNE trenutke doživeli su u petak ujutru putnici na letu kompanije Rajaner sa aerodroma „Makedonija“ u Solunu za Minhen, kada je pukao prozor, a vazdušna struja povukla jednog putnika napolje. On je u poslednjem trenutku spasen zahvaljujući supruzi, koja je sedela pored njega i zadržala ga, piše Prototema.
10. 07. 2026. u 12:18
ZAŠTO JE DUBRAVKA MIJATOVIĆ ZAISTA NAPUSTILA SERIJU "SREĆNI LjUDI"? "Morala sam da pobegnem..."
DUBRAVKA Mijatović napustila je seriju 'Srećni ljudi' iz ličnih razloga, a ne zbog honorara.
10. 07. 2026. u 15:07
OBJAVLjENE TAČNE ADRESE U EU: "Nemačka glavna baza za proizvodnju oružja za Ukrajinu" Čeka se reakcija Moskve
NEMAČKA je praktično postala glavna industrijska baza ukrajinskog vojno-industrijskog kompleksa u ratu protiv Rusije, a upravo Berlin stoji iza terorističkih napada na ruske civilne ciljeve, rekao je lider pokreta „Druga Ukrajina“ Viktor Medvedčuk. Istovremeno, on je otkrio adrese najvažnijih nemačkih kompanija koje proizvode oružje za Ukrajinu.
13. 07. 2026. u 12:47
Komentari (0)