OTPUŠTANJA ZBOG MANJE NOVCA OD DRŽAVE: Vlada Holandije drastično smanjila izdvajanja za visoko obrzovanje i nauku

Branka Borisavljević

17. 02. 2025. u 16:26

ZBOG smanjenja davanja iz budžeta, manjeg broja stranih studenata i većim troškovima za grejanje nekoliko holandskih univerziteta je počelo da otpušta zaposlene.

ОТПУШТАЊА ЗБОГ МАЊЕ НОВЦА ОД ДРЖАВЕ: Влада Холандије драстично смањила издвајања за високо обрзовање и науку

Foto: ilustracija

Kako prenosi prenosi NL Tajms, Univerzitet Tvente mora da otpusti više od 40 zaposlenih, Koledž Ruzvelt u Midelburgu  20, odnosno četvrtin zaposlenih.  Smanjenje nastavnog kadra se odnosi i na Univerzitet Vrije u Amsterdamu, ali se ne zna koliko će njih ostati bez posla.

Holandski univerziteti su već preduzeli druge mere za smanjenje troškova, uključujući ukidanje kurseva, a otpuštanja su poslednji korak.

Vlada i Parlament su, pre dva meseca odlučili da smanje izdvajanja iz budžeta za visoko obrazovanje i nauku, i to za  više od pola milijarde evra . Pošto univerziteti  dobijaju novac od vlade po studentu,  zakon o smanjenju broja međunarodnih studenata će znatno uticati na priliv novca.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
OSUĐENI ZA UBISTVO STARCA U ZATVORU PADINSKA SKELA: Zrna saosećanja nemaju, izrečene višegodišnje kazne

OSUĐENI ZA UBISTVO STARCA U ZATVORU PADINSKA SKELA: Zrna saosećanja nemaju, izrečene višegodišnje kazne

SREĆKO Stefanović (22), Saša Stanković (22) i Dalibor Petrović (24) oglašeni su danas krivim u Višem sudu u Beogradu za teško ubistvo Stanimira Brajkovića (74) na bezobziran i nasilnički način u zatvoru Padinska Skela početkom februara 2024. godine. Ovom prvostepenom presudom Stefanović je osuđen na 19 godina zatvora, a Stanković i Petrović na po 18 godina.

11. 12. 2025. u 16:22

Komentari (0)

DRŽI IM PREDAVANJE O MOMCIMA: Vujadin zapretio ćerkama - Mirka otkrila detalje iz porodičnog doma