MINI PENZIJE: Evo šta su i kako se do njih dolazi
SVE veći broj mladih profesionalaca u svetu odlučuje se za sve popularniji trend - takozvane mini penzije, odnosno planirane pauze u karijeri.
Foto: Zoonar/Dmitri Maruta, Zoonar GmbH / Alamy / Profimedia
Umesto da čekaju klasičnu penziju na kraju radnog veka, pripadnici generacije Z i milenijalci sve češće biraju da povremeno "pauziraju” posao kako bi putovali, odmorili se od stresa ili promenili životni pravac.
Razlozi za pauzu u karijeri
Stručnjaci navode da je jedan od glavnih razloga ovog trenda sve veće izgaranje (burnout) u zahtevnim poslovnim okruženjima, posebno u korporativnom i tehnološkom sektoru. Mladi radnici sve više preispituju ideju da moraju raditi decenijama bez dužih pauza kako bi tek u starosti uživali u životu. Umesto toga, mnogi žele fleksibilnost i bolju ravnotežu između privatnog i poslovnog života, pa karijeru posmatraju kao niz faza rada i odmora, a ne kao kontinuirani "maraton” do penzije.
Ozbiljno planiranje
Iako mini-penzije zvuče privlačno, finansijski savetnici upozoravaju da ovakve pauze zahtevaju ozbiljno planiranje. Potrebno je unapred uštedeti dovoljno novca da se pokriju troškovi života tokom pauze, uz dodatnu rezervu za nepredviđene situacije. U suprotnom, loše isplanirane pauze mogu dovesti do finansijskih problema ili otežati povratak na tržište rada.
Prema analizi Reutersa, ovaj trend pokazuje širu promenu u načinu razmišljanja mladih o poslu i penziji. Umesto tradicionalnog modela "radi 40 godina pa se odmori”, sve više njih bira koncept postepenog odmora kroz život. Neki stručnjaci smatraju da ovakav pristup može čak pomoći u dugoročnom razvoju karijere, jer pauze omogućavaju reset, promenu pravca i bolje mentalno zdravlje.
(Kamatica)
Breakfast Buffet svakog dana od 10:00 do 12:30
ZAPRATI I REZERVIŠI SVOJE MESTORestoran Miya Galerija
Breakfast Buffet svakog dana od 10:00 do 12:30
ZAPRATI I REZERVIŠI SVOJE MESTOPreporučujemo
Klikni na zvezdicu u gornjem desnom uglu i zaprati Novosti na Google News platformi
SVE KLjUČA OKO FOKLANDSKIH OSTRVA: Argentinski predsednik poslao poruku koja će razbesneti Britance
PREDSEDNIK Argentine Havijer Milej izjavio je da je njegova vlada "svakim danom sve bliže" povratku suvereniteta nad Foklandskim ostrvima, produbljujući diplomatski spor izazvan politički obojenim slavljem reprezentacije Argentine nakon pobede nad Engleskom na Svetskom prvenstvu ranije ove sedmice, piše briselski portal Politiko.
17. 07. 2026. u 14:37
NOVA FAZA SUKOBA NA BLISKOM ISTOKU: Iran prvi put direktno napao ovu zemlju!
IRAN je saopštio da je u petak izveo nove napade na američke objekte na Bliskom istoku, uključujući i prvi direktan napad u Siriji, nakon šeste uzastopne noći američkih udara na iranske vojne objekte.
17. 07. 2026. u 12:51
VODITELjKA GODINAMA NE SPAVA SA MUŽEM: "To je za mene traumatično!"
VODITELjKA sa suprugom već godinama ne spava u istom krevetu...
14. 07. 2026. u 11:17
Komentari (0)