EVROPSKA KOMISIJA: Nikada nismo rekli da radimo na zabrani uvoza ruskog gasa
PORTPAROL Evropske komisije Erik Mamer izjavio je da Brisel nikada nije imao nameru da uvede zabranu uvoza ruskog gasa, prenosi "Pravda".
Foto: Shutterstock
- Nikada nismo predviđali zabranu ruskog gasa. Preduzeli smo mere u vezi sa naftom koja se transportuje u Evropsku uniju cevovodima, uz niz veoma ograničenih izuzetaka, ali nikada nismo rekli da radimo na zabrani uvoza ruskog gasa. I ova situacija se nije promenila - rekao je Mamer.
Pored toga, upitan je o statusu predloga da se uvede „plafon” na cene ruske nafte.
- Diskusija u toku, nastaviće se danas na nivou stalnih predstavnika zemalja EU - rekao je Mamer, prenosi "Pravda".
Ranije su se pojavili izveštaji da bi uvođenje „plafona” cena ruske nafte mogli biti objavljeni 23. novembra i da će to prvo uraditi Evropska unija, a onda Grupa sedam.
Kada je počela rasprava o maksimalnoj ceni ruske nafte, većina zemalja članica EU podržala je predlog da se ograniči 65-70 dolara po barelu, dok Poljska i baltičke zemlje nisu ponudile da plate više od 30 dolara po barelu.
Vredi napomenuti da su Poljska i Estonija ranije dale inicijativu da potpuno obustave uvoz gasa iz Rusije.
Međutim, većina zemalja EU kategorički nije podržala ovu ideju.
Istovremeno, Brisel najavljuje značajno smanjenje uvoza gasa iz Ruske Federacije.
Isporuke gasovodima su zaista značajno smanjene, posebno nakon sabotaže u Severnom toku u septembru.
Međutim, u isto vreme dolazi do povećanja snabdevanja Evrope tečnim prirodnim gasom iz Rusije.
NIKAD JAČI UDARAC ZA RUSE OD POČETKA RATA: Ukrajinske rakete letele više od 1.300 km, pogođena ključna fabrika (VIDEO)
UKRAJINA je u subotu uveče pogodila jedno od strateški najznačajnijih odbrambenih postrojenja Rusije, napavši Votkinski mašinski zavod u udaljenom regionu, skoro 1.300 kilometara od ukrajinske granice - što predstavlja najdublji udar ikada izveden ukrajinskim oružjem domaće proizvodnje.
25. 02. 2026. u 12:25
CEO REGION JE ZGROŽEN! Evo šta je uradila takmičarka lažne države Kosovo kada je videla Srpkinju na pobedničkom postolju
BRUKA i sramota na jednom od evropskih takmičenja u tekvondou za mlade u Sarajevu!
25. 02. 2026. u 11:35
"NEMA KO DA NASEČE DRVA": Rusko selo izgubilo skoro sve muškarce u ratu u Ukrajini
U RIBARSKOM selu Sedanka, na ruskom dalekom istoku, svakodnevni život je bio težak i pre rata u Ukrajini. Većina kuća nema osnovnu infrastrukturu, kao što su voda, unutrašnji toaleti ili centralno grejanje, iako zimske temperature često padnu i na -10 stepeni Celzijusa.
24. 02. 2026. u 09:43
Komentari (1)