POTPUNI SUMRAK BRITANSKE FUNTE: Najniži nivo u odnosu na dolar za poslednjih 40 godina
BRITANSKA funta dostigla je najniži nivo u odnosu na američki dolar za nepunih četrdeset godina.
Foto: Piksabej
Nešto posle 14 časova u sredu, sterling je pao na 1,1407 dolara, pokazuju podaci Refinitiva, što je najniži nivo od 1985, piše „Skaj njuz“.
Funta je do sada izgubila više od 15 odsto svoje vrednosti u odnosu na dolar, pogođena istovremeno trenutnom snagom dolara i sumornim ekonomskim izgledima za Veliku Britaniju.
Inflacija je već u porastu, a analitičari već mesecima predviđaju recesiju.
Liz Tras je zamenila Borisa Džonsona na mestu premijera i jasno je stavila do znanja da želi da smanji poreze, što ostavlja mali manevarski prostor za pomoć države građanima, osim kroz povećanje zaduživanja.
Banka Engleske je podigla kamatne stope u nastojanju da smiri inflaciju koja je u julu dostigla 10,1 odsto, ali će zbog jačanja dolara cena uvoza skočiti, dodatno podstičući inflaciju.
(Sputnjik)
BONUS VIDEO:
RUSKA MOĆ NA VOJNOJ VEŽBI "VOSTOK 2022": Pogledajte kako "bastion" uništava ciljeve na moru
Preporučujemo
EKONOMSKA KRIZA U NEMAČKOJ: Paket protiv inflacije iznosiće 13 milijardi evra
07. 09. 2022. u 17:48
GASPROM PRELOMIO: Dolar ispada, Kina će gas plaćati u rubljama i juanima
06. 09. 2022. u 17:49
POTPISUJE SE ISTORIJSKI UGOVOR: Vojvodina postaje čvorište Evrope, kreće gradnja gigantske saobraćajnice (FOTO/VIDEO)
PROJEKAT Osmeh Vojvodine obuhvata izgradnju 185 km brze saobraćajnice, sa 46 mostova i 34 nadvožnjaka, čime se smanjuje vreme putovanja.
18. 03. 2026. u 09:30
KULT PREDAKA U PLAMENU MRŽNjE: 45 godina od paljenja konaka Pećke patrijaršije – Zločin koji je najavio Martovski pogrom
OVE sedmice pre tačno 45 godina, srpski narod i Srpska pravoslavna crkva zanemeli su pred prizorom koji je nagovestio decenije stradanja na Kosovu i Metohiji.
17. 03. 2026. u 19:10
"PUTINE, IZAĐI!" Pozvao ruskog predsednika na dvoboj - bizaran video kruži internetom
NEOBIČAN snimak kruži mrežama, a na njemu se vidi mladić koji stoji na Crvenom trgu i izaziva predsednika Rusije Vladimira Putina na dvoboj. Međutim, snimak nije stvaran, već je napravljen uz pomoć veštačke inteligencije, ali sa jasnim ciljem.
18. 03. 2026. u 18:34
Komentari (0)