U Subotici održana promocija i podela knjiga „Svetski i evropski šampmion“ (FOTO)

Promo

26. 08. 2023. u 17:01

U VELIKOJ većnici subotičke Gradske kuće danas je održana promocija i podela knjiga „Svetski i evropski šampion“ koja govori o mladim srpskim fudbalerima i njihovom putu do evropskog i svetskog trona.

У Суботици одржана промоција и подела књига „Светски и европски шампмион“ (ФОТО)

Foto: Grad Subotica

 Promociji, u okviru koje su deca sa teritorije Gradskog fudbalskog saveza Subotice dobila ovo štivo o najvećem uspehu fudbalske Srbije, prisustvovao je i gradonačelnik Subotice Stevan Bakić koji je, tom prilikom, istakao da izuzetne uspehe treba pamtiti kako bi u njima našli modele i postavili temelje za budućnost, da je uspehe najbolje zapamtiti – ako su zabeleženi, i da je najbolje da – ako nešto želimo da sačuvamo trajno u eri kada informacije dobijamo u trenutku preko internet portala i društvenih mreža – to bude zapisano na papiru.

- Zato je i dobro što su vredni ljudi iz sporta, a opet vični peru, Igor Gačić, Mirko Vrbica i Nebojša Petrović, prihvatili izazov da na papir prenesu uspehe jedne sjajne fudbalske generacije koja je postala prvak Evrope i prvak sveta. Radi se, naravno, o našoj fudbalskoj deci, danas profesionalcima, koji su prvo 2013. godine osvojili Prvenstvo Evrope u Litvaniji, u konkurenciji igrača do 19 godina, a dve godine kasnije i Prvenstvo sveta na Novom Zelandu, u kategoriji igrača do 20 godina - rekao je Bakić.

Cela Srbija je bila ponosna na ove uspehe, kojih se možemo podsetiti i u knjizi koja se danas promoviše u našem gradu, kazao je Bakić, i dodao da se nekako čini da je poseban razlog za ponos imala i Subotica. 

- Jeste, bilo je u ovim selekcijama i igrača koji su iz Spartaka stigli do dresa sa državnim grbom. Evropsku titulu Subotici je doneo Milan Vojvodić, tada prvotimac naših ’golubova’, dok je zadovoljstvo nakon Novog Zelanda bilo veće – svetsko zlato su osvojili Stefan Ilić i Stefan Milošević - rekao je gradonačelnik Bakić.

Naveo je da je povezanost Subotice i tih uspeha veća i da je upravo Subotica bila domaćin ovim selekcijama na tradicionalnom Memorijalu „Stevan Ćele Vilotić“, koji se održava u ovom gradu.

- Selekcija koja je bila prvak Evrope u Litvaniji nastupala je na Memorijalu 2012. godine, dok je selekcija Srbije koja je postala prvak sveta na Novom Zelandu bila učesnik Memorijala 2013. godine, uz svoje selektore Ljubinka Drulovića i Veljka Paunovića. Reprezentacija Srbije je 2012. godine osvojila peto, a 2013. treće mesto, ali to nije nikoga zabrinulo. Jer – ‘forma je prolazna, a klasa je večna’. I potvrdili su tadašnji dečaci svoju klasu, jer su, kada je bilo najvažnije, bili najbolji - naglasio je Bakić.

Foto: Grad Subotica

 

Uz isticanje da ovo nije bila prva selekcija koja je iz Subotice stigla do svetskih visina, on je podsetio da smo „Čileance“ – omladinsku reprezentaciju tadašnje Jugoslavije koja je osvojila Prvenstvo sveta u Čileu, slavili 1987. godine, i dodao da to nije slučajnost,  jer je i tadašnja selekcija svoj put ka tituli krenula iz Subotice, a kreirao ju je upravo Stevan Vilotić. 

- Zato se naš grad sprema da bude dobar domaćin i 29. turnira koji čuva sećanje na čuvenog čika Ćeleta. Nije, naravno, ovaj turnir jedina veza Subotice i fudbalske Srbije. Naš grad danas ima superligaše i u muškom, i u ženskom fudbalu. Ženski fudbalski klub Spartak je, podsetiću, 14 puta bio prvak naše države, a 13 puta za redom. Imamo, naravno, i vrednog i fudbalu posvećenog sportskog radnika Dragana Simovića, predsednika Fudbalskog saveza Vojvodine, i potpredsednika FSV Gorana Draču, kao i niz drugih uspešnih i dobrih sportskih radnika - kazao je Bakić.

Subotica, dodao je, ima i jednog Tomislava Karadžića – Počasnog građanina ovog grada – koji je, kako je rekao, zahvaljujući svom znanju, iskustvu i izuzetnoj profesionalnosti veoma uspešno obavljao i funkciju predsednika Fudbalskog saveza Srbije. 

- U vreme dok je on bio prvi čovek srpskog fudbala beleženi su sjajni uspesi, a Srbija je dobila i jedan od najmodernijih i najfunkcionalnijih sportskih centara u ovom delu Evrope – 'Kuću fudbala' u Staroj Pazovi. I zato koristim i ovu priliku da se u ime Grada Subotice i njegove sportske javnosti još jednom zahvalim Tomislavu Toletu Karadžiću za sve što je urado za fudbal i za Grad Suboticu - podvukao je Bakić

On je poručio da ovo izdanje knjige „Svetski i evropski šampion“ bude svedok istorije, svedok sportske i fudbalske Srbije, ali i obavezan udžbenik svoj deci koja punog srca trče za fudbalskom loptom širom naše države.

- Grad Subotica je, ne slučajno, 'Evropski grad sporta’ za 2024. godinu, i u decembru ove godine subotički sportisti će sa ponosom u Evropski parlament uneti zastavu Srbije. Subotica je grad državnih, evropskih i svetskih šampiona i olimpijskih pobednika - zaključio je gradonačelnik Stevan Bakić.

Prisutnima u Velikoj većnici Gradske kuće obratili su se i počasni predsednik FSS Tomislav Karadžić i potpredsednik FSV Goran Drača.

Uz izražavanje zahvalnosti gradonačelniku Stevanu Bakiću na velikoj podršci koju pruža razvoju sporta u Subotici, Tomilav Karadžić je, između ostalog, mladim sportistima okupljenim na ovom događaju poželeo da budu naslednici tih sjajnih momaka i generacija, da pročitaju knjigu koja se danas promoviše, i da vide svoju šansu i u svetu, i Evropi, i kroz fudbal.

- Vama, dragi prijatelji iz fudbala želim da nastavite da uspešno organizujete i ovakve manifestacije, kao i uspešan dalji rad u fudbalu. A vama, dragi novinari, želim da napišete još koje sportsko delo kako bi generacije mogle da prate ono što se dešava u našim životima. Jer, kažu ljudi da ono što se dogodilo, a nije zapisano, kao da i nije postojalo - naglasio je Tomislav Karadžić.

U okviru svojevrsne tribine upriličene tokom promocije knjige, na pitanja novinara i moderatora današnjeg događaja, Aleksandra Stojanovića, odgovarali su jedan od autora knjige Igor Gačić, član stručnog štaba naše reprezentacije koja je u Litvaniji osvojila titulu evropskog šampiona, Đorđe Vasić, i kapiten te reprezantacije, Marko Pavlovski.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Komentari (0)

BOLJI JE OD ĐOKOVIĆA, NADALA I FEDERERA Medvedev zaprepastio sve(t), evo ko je za njega ispred velike trojke