TRI DECENIJE NEISTINA: Istoričar Ognjen Karanović o Memorandumu SANU iz 1986.godine
NA početku predavanja, Karanović je izložio saznanja o rezultatima naučnih istraživanja o važnim povesnim procesima i stanjima, koji su uslovili genezu i eksponencijalni rast jugoslovenske ustavno-političke, sistemsko-strukturalne i ekonomske krize sredinom devete decenije XX veka.
Foto: A.Šemić
Potom je ukazao na okolnosti koje su opredelile „klub i forum besmrtnih", odnosno najpozvanije i najuglednije predstavnike srpske inteligencije okupljene u SANU da u jednom konciznom dokumentu izlože svoje mišljenje o uzrocima i karakteru navedene krize, gde bi u formi memoranduma bili „preporučeni" i izvesni mehanizmi, potrebni za suočavanje društva sa datim teškim prilikama u „životu obolelog jugoslovenskog organizma", a sve sa ciljem njihovog što „bezbolnijeg" prevazilaženja.
Zapravo, Karanović je predstavio istorijat rada šesnaest akademika na nastanku Memoranduma SANU iz 1986. godine, kao i posledice koje su proizašle iz nelegalnog, u najmanju ruku volšebnog objavljivanja nacrta teksta ovog neformalnog dokumenta. Ukazano je na strahovite političke pogrome koje je, zbog Memoranduma, Akademija (koja nikad nije usvojila svoj „ondašnji non-pejper") doživela od strane političkih krugova tadašnje komunističke diktature u Srbiji i SFR Jugoslaviji, a potom i od strane nacionalnih elita drugih federalnih subjekata „Titove države", a kasnije i dela centara moći na političkom Zapadu.
Naglašeno je da su svi navedeni subjekti i centri sasvim neopravdano, tendenciozno i bezumno ocenjivali Memorandum kao „pamfletaški poklič srpske nacionalističke inteligencije uperen prema cilju rušenja Jugoslavije i izazivanja građanskih ratova sa nesagledivim posledicama". Sasvim suprotno, Karanović je ukazao da nameru akademika i svrhu Memoranduma prepoznajemo u težnji tadašnje srpske inteligencije da spreči taj „sumorni scenario" stvarnih kreatora krize u Jugoslaviji.
Predavanje je zaključio tvrdnjom da je u vezi sa ovim dokumentom „SANU sama postala svoj tužilac i rušilac" iz razloga što nije ostala dosledna u „odbrani teza i činjenica koje je u njemu taksativno popisala".
Predavanje istoričara Ognjena Karanovića „Memorandum Srpske akademije nauka iumetnosti iz 1986.godine – tri decenije laži“ može se pogledati na Jutjub kanalu Kulturnog centra Novog Sada.
Preporučujemo
PLjUSAK VREBA: Vreme danas pretežno sunčano i toplo, temperatura ide preko 30 stepeni
08. 06. 2026. u 00:00
RHMZ IZDAO HITNO UPOZORENjE: Preokret u nekoliko sati, pogledajte šta nas čeka danas
07. 06. 2026. u 07:31
PLjUSKOVI I GRMLjAVINA JOŠ SU SA NAMA: Temperatura ide do 29 stepeni posle jutarnje kiše
07. 06. 2026. u 00:00
Klikni na zvezdicu u gornjem desnom uglu i zaprati Novosti na Google News platformi
MAĐAR IZAŠAO NA BALKON DA POZDRAVI NAROD: Doživeo veliki šok i neprijatnost (VIDEO)
AKTUELNI premijer Mađarske Peter Mađar, doživeo je veliku neprijatnost prilikom obraćanja građanstvu.
07. 06. 2026. u 12:19
"AKO KORISTIŠ MEGAFON, ONDA TO NEMOJ NAZIVATI PISMOM" Peskov oštro o Zelenskom: Da je zaista želeo da ga preda Putinu, mogao je to da učini
DA je Vladimir Zelenski zaista želeo da preda pismo ruskom predsedniku Vladimiru Putinu, mogao je to jednostavno da učini, bez javnog objavljivanja, izjavio je portparol Kremlja Dmitrij Peskov.
07. 06. 2026. u 13:37
NASTAJE NOVA DRŽAVA? Srpske komšije se ujedinjuju sa susedima - za moćnu državu od 22 miliona duša i 272.200 km²
"UNIONISTIČKI pokret je oduvek postojao i on je i dalje živ unutar našeg društva. Nesumnjivo je da je ova diskusija legitiman deo političkog procesa u zemlji. Ja lično nikada ne bih mogao da glasam protiv ujedinjenja."
02. 06. 2026. u 21:24
Komentari (0)