U PLJEVLJIMA OTVORENA SRPSKA KUĆA: Svečano otvoren Srpski informativno-kulturni centar Sveti Sava
U PLjEVLjIMA je u petak veče svečano otvoren Srpski informativno-kulturni centar Sveti Sava ili Srpska kuća, kako je popularno nazvana.
Foto: M.D.
Osvećenje Srpske kuće izvršio je vladika mileševski Atanasije u prisustvu sveštenstva pljevaljskog namesništva Mileševske eparhije.
Objekat se nalazi u Ulici Vuka Karadžića, nedaleko od crkve Svete Petke a kupljen prošle godine zahvaljujući pomoći Vlade Srbije.
Objekat je letos rekonstruisani uz uređenje dvorišta.
Foto: M.D.
- Ovo je naš doprinos odbrani svetinja. Radimo to na način da se nikada na ovim prstorima ne ugasi ta naša srpska tradicija. Sve ono što smo radili u proteklom vremenu kao Srpski nacionalni savjet radili smo da nešto ostane i to što smo stvorili da se ne ugasi. Tako je bilo i sa Srpskim novinama, Srpskim radiom, Srpskom televizojm, Srpskom književnom zadrugom, tako je bilo i sa obilježavanjem nacionalnih praznika . Sve smo to baštinili i na neki način vrlo muktrpno stvarali i ništa se nije ugasilo– kazao je Momčilo Vuksanović, predsednik Srpkog nacionalnog savjeta.
On je izrazio nadu da će ovo biti mesto za okupljanje srpskih kulturnih i naučnih organizacija.
Foto: M.D.
Vuksanović je najavio da će uskoro raspisati konkurs za dodelu prostorija srpskim kulturnim organizacijama.
Vladika mileševski Atanasije odlikovao je SKC „Patrijarh Varnava“ ordenom Belog anđela drugi stepen za “ delatnu ljubav prema SPC, posebno pokazanu u odbrani pravoslavnih svetinja u Crnoj Gori“ , a orden je primio Božidaar Jelovac, predsednik SKC „Patrijarh Varnava“.
Foto: M.D.
U programu su učestvovali: Hor „Svetog Velikomučenika Stanka“ iz Nikšića, guslari Vaso Đondović i Maksim Vojvodić i zdravičar Miro Đačić.
IRAN POGODIO AMERIČKI TANKER U PERSIJSKOM ZALIVU: "Nije nas briga koliko će rat trajati, nećemo odustati"
ŠESTI dan rata na Bliskom istoku. Bliski istok je u plamenu novih vazdušnih napada. Razmena vatre između savezništva SAD–Izrael i Irana dostiže kritičnu tačku, dok su pod udarom gradovi, vojne baze i diplomatska uporišta.
05. 03. 2026. u 06:53 >> 07:48
"RASPOREDIO SAM VOJSKU NA 75 LOKACIJA" Orban: Ukrajina digla u vazduh "Severni tok", to se ne sme ponoviti sa "Družbom"
MAĐARSKI premijer Viktor Orban objavio je video na mreži Iks u kojem je poručio da je mađarska vojska raspoređena na desetinama lokacija kako bi zaštitila energetsku infrastrukturu zemlje. Orban navodi da postoji pretnja od mogućih ukrajinskih sabotaža zbog tenzija oko ruskih energetskih isporuka i rata na Bliskom istoku.
04. 03. 2026. u 13:43
PLANETA U STRAHU: Spisak 11 najsigurnijih zemalja u slučaju Trećeg svetskog rata
NAKON što su američko-izraelski napadi na Iran doveli do odmazde širom Bliskog istoka, rastu strahovi od eskalacije koja bi mogla da preraste u treći svetski rat. Tu su još i aktualni rat između Ukrajine i Rusije, sukobi u pojasu Gaze, kao i stalna pretnja kineske invazije na Tajvan.
03. 03. 2026. u 20:21
Komentari (0)