SPAJIĆ IMUN NA ULTIMATUM DPS: Johan Satler nije uspeo da reši ustavnu krizu, opoziciji sporni srpski jezik i dvojno državljanstvo
PREDSEDNIK Vlade Crne Gore Milojko Spajić i lideri opozicionih partija DPS i Socijaldemokrata, Danijel Živković i Damir Šehović, sastali su se u ponedeljak uveče u Podgorici da bi razgovarali o rešavanju političke krize izazvane dešavanjima u Ustavnom sudu, uz posredovanje šefa Delegacije Evropske unije u Crnoj Gori, Johana Satlera.
Vlada Crne Gore
Ovaj sastanak je trebalo da reši rad Parlamenta nakon isteka kazne opozicionim poslanicima. Međutim, već na startu "spotakli" su se pregovarači o dve stavke u vezi sa ustavnom promenom: da srpski jezik postane službeni i zakonsku i da se uvede dvojno državljanstvo. To je za opoziciju neprihvatljivo.
Politički analitičar Boško Vukićević kaže da je od izuzetne važnosti što Spajić nije popustio pred ultimatumom DPS i njegovih satelita, koji se odnosi na pitanja službenog jezika i dvojnog državljanstva.
- DPS zahteva da se na dnevni red parlamenta ne stavljaju izmene odredbi Ustava o službenom jeziku, niti odredbe o Zakonu o crnogorskom državljanstvu, bez konsenzusa sa opozicijom - kaže Vukićević, dodajući da se pravedno rešavanje ovih pitanja dotiče poštovanja ljudskih prava i jednakosti građana Crne Gore. - Odsustvo pravednog rešenja može izazvati etničke ili verske tenzije i destabilizovati nacionalnu bezbednost Crne Gore.
Pozitivni signali Brisela
PARLAMENTARNA većina uspela je da održi sednicu na kojoj je izglasan budžet za ovu godinu, odluku o formiranju Anketnog odbora o napadima na novinare, kao i rasvetljavanje politički motivisanih ubistava u vreme režima Mila Đukanovića, kao i ratifikaciju Sporazuma o sprovođenju plana rasta Evropske unije. Zbog toga su iz Brisela upućeni pozitivni signali što je pozdravio i ambasador EU u Crnoj Gori, Satler.
Opozicija je sinoć ponudila da se zatraži mišljenje Venecijanske komisije (VK) o ustavnosti zakonitosti zaključaka Ustavnog odbora i Mandićeve konstatacije o prestanku mandata sudiji Dragani Đuranović, uz zajedničko formulisanje pitanja za VK, čije bi mišljenje, kakvo god da bude, prihvatile obe strane. Zauzvrat bi se opozicija nakon isteka kazne vratila u parlament i glasala za zakone potrebne za evropske integracije i sela u klupe skupštinskog Odbora za sveobuhvatnu izbornu reformu. Pokretu Evropa sad je prema nezvaničnim informacijama prihvatljivo da se Venecijanska komisija uključi u rešavanje političke krize, pod uslovom da to ne ugrozi dignitet domaćeg sudstva.
Opozicija u crnogorskom parlamentu još će čekati na povratak u poslaničke klupe, jer kazna zabrane ulaska u plenarnu salu koju im je izrekao Mandić, na 15 dana, još je na snazi.
Preporučujemo
MEDOJEVIĆ: Kad najkorumpiranije organizije EU i EK drže predavanje o korupciji
09. 12. 2025. u 16:11
OSUĐENA VESNA MEDENICA: Đukanovićeva predsednica Vrhovnog suda mora na robiju
02. 12. 2025. u 10:53
VELIKO UPOZORENjE VUČIĆA: Za godinu i po dana suočićemo se sa velikim ratom, niko više ne želi da sluša drugu stranu
PREDSEDNIK Srbije Aleksandar Vučić rekao je danas, na forumu "GLOBSEC BELTALKS: Beogradski ekonomski razgovori", da više nema racionalnosti u međunarodnoj politici i da se uskoro sprema veliki sukob.
09. 12. 2025. u 20:57
NOVO REŠENjE ZA UKRAJINU: Evropa pravi plan u slučaju da se SAD povuku iz konflikta
EVROPSKE diplomate pripremaju scenario podrške Ukrajini u slučaju povlačenja SAD iz konflikta, prenosi Blumberg, pozivajući se na izvore.
07. 12. 2025. u 13:19
Završio glumu, pa radio na mešalici, rat ga udaljio od ljubavi - životni put Jova Maksića
DETINjSTVO glumca Jova Maksića oblikovalo se u maloj seoskoj sredini podno Dinare, u selu Plavno kod Knina, gde je porodica živela zbog očevog svešteničkog službovanja. Rani period života opisuje kao vreme potpune slobode i radosti, kada je gotovo čitavo selo bilo prostor za igru i maštarije. U takvoj atmosferi formirala se njegova emotivna struktura — vezanost za zajednicu, toplina porodičnih odnosa i zahvalnost za jednostavne stvari.
07. 12. 2025. u 11:41
Komentari (0)