ШТА ЈЕДЕМО (НЕ) ЗАВИСИ ОД – ГЕНА? Научници испитивали везу избора намирница и географског порекла људи

В. Н.

11. 12. 2022. у 10:50

ГЕНЕТСКЕ студије у последњих 20 година су опширно показале како се у популацијама широм света већина генетских разлика сусреће на нивоу појединца, а не на нивоу популације.

ШТА ЈЕДЕМО (НЕ) ЗАВИСИ ОД – ГЕНА? Научници испитивали везу избора намирница и географског порекла људи

Фото: Shutterstock

Два случајно изабрана човека из једне групе имају тенденцију да се генетски више разликују један од другог него две различите људске популације у просеку.

Да ли то важи и када су у питању стил живота и култура? У недавно објављеном чланку аутори са универзитета у Тартуу, Торину, Трсту и Падови, истраживали су да ли на такве генетске разлике можда утиче исхрана. Анализирали су 79 различитих намирница унутар шест популација дуж историјског Пута свиле, руте која се протеже дуж целе Централне Азије.

Открили су да склоности према одређеној храни могу да се комбинују да би се сакупио дискретни број "потписа хране" који се утискују у генетику. Запањујуће је да ови потписи или профили нису били типични за одређено село или земљу. Стога су идентификовани потписи хране били повезани са другим карактеристикама испитаних појединаца, као што су старост, биолошки пол и други културни избори. Ипак, неке изузетке су представљале одређене намирнице доступне само у одређеним земљама. Међу њима се издвајају неки типични производи из регионалних кухиња, као што су грузијски слани сир сулгуни и курут, сушене куглице од јогурта, номада из Централне Азије.

Количина информација о исхрани коју су истраживачи могли да повежу са земљом порекла била је само 20 одсто, што је велико, али још није довољно да објасни уочене обрасце.

Foto: Shutterstock

Како се разлике у генетској структури и преференцијама за храну између земаља могу превести у "генетску" и "храну" удаљености, оне су уцртане на географску карту ради поређења са стварним географским растојањима између локација за узорковање. Мапа у настајању је показала да је култура само мало више упоредива са географијом него генетиком за анализиране групе, у складу са оним што је произашло из остатка резултата.

Без обзира на то где живите или где сте рођени, испоставило се да ваши избори (барем када је у питању потрошња хране) више зависе од вашег пола и старости и других културних карактеристика - закључила је др Серена Анели, први аутор студије.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ШТА ЈЕ РУСКИ ПЛАН “Н”: Украјина би могла да остане без неколико важних области уколико Москва успе (ВИДЕО)

ШТА ЈЕ РУСКИ ПЛАН “Н”: Украјина би могла да остане без неколико важних области уколико Москва успе (ВИДЕО)

ЊИХОВ примарни циљ је заштита руских пограничних региона, као што је Белгород, али секундарни циљеви су заузимање Харкова, Сумија и Дњепропетровска.

26. 04. 2024. у 20:00 >> 07:55

ОВО ЈЕ ЧОВЕК КОЈИ ЈЕ У НИШУ НЕУТРАЛИСАО ТОНУ ТЕШКУ АВИО-БОМБУ СА 430 КГ ЕКСПЛОЗИВА: То исто је радио 2011. у Крагујевцу и 2013. на Дорћолу

ОВО ЈЕ ЧОВЕК КОЈИ ЈЕ У НИШУ НЕУТРАЛИСАО ТОНУ ТЕШКУ АВИО-БОМБУ СА 430 КГ ЕКСПЛОЗИВА: То исто је радио 2011. у Крагујевцу и 2013. на Дорћолу

АКО игде постоји "вага" за мерење снаге људског духа, колико ли би на њеној скали тежила она коју има деминер Михаило Маринковић (48), из Панчева, припадник Сектора за ванредне ситуације МУП Србије? Колико би на њен тас стало његове одважности, сталожености, потпуне концентрације..., у тренутку док је, минуле недеље у Нишу, сам прилазио неексплодираној авио-бомби тешкој 1.000 килограма која носи 430 килограма експлозива, заосталој из НАТО агресије?

27. 04. 2024. у 07:00

Коментари (0)

АКО НЕКОМ ПОЗАЈМИТЕ ОВУ КЊИГУ, НЕ ОЧЕКУЈТЕ ДА ВАМ ЈЕ ВРАТИ!