FRANCUSKA juri drugu titulu prvaka sveta. U finalu pre finala, srušila je Belgiju iz vazduha 1:0 (0:0) i na Lužnjikiju u Moskvi 15. jula po treći put u istoriji boriće se za svetsku krunu. Toliko magije u nogama, toliko majstora i virtuoza sa loptom na terenu a veliko polufinale rešeno je iz prekida. Grizmanovu kiflu iz kornera, na prvoj stativi je majstorski u gol karijere pretvorio štoper Samuel Umtiti.

ŠTOPERSKI USUD ČAK četiri od šest golova Francuske u polufinalima Mundijala postigli su štoperi. Marijuš Trezor 1986 na SP u Meksiku,Lilijan Tiram dva 1998. I sada Samnjuel Umtiti.

Uglavnom smo gledali očekivanu utakmicu. Taktičku sa mnogo zadataka, bez preterano jakog ritma gde ne sme da se pogreši u pasu na svojoj polovini jer je ulog veliki pa je i rizik bio smanjen na najmanju meru. Uz kombinaciju individualnih napada sa preskakanjem igre i sa dugim loptama u prostor, to je bilo ono što su nam prezentovale dve ekipe u prvom poluvremenu i do gola Umtitija.

Belgiji je pripao prvi deo meča, Azar i De Brujne su bolje koristili situaciju „jedan na jedan“ kao i čudnu taktiku Francuza da ne prave prekršaje pa su prvi napravili tek u 35. minutu (Grizman). Pokušaji aktivnog Azara i Čadlija završavali su pored gola, a Loris je maestralno zaustavio Aldervereldov udarac u 21. Minutu. Kad su se probudili Grizman i Mbape a bez goriva ostale udarne igre „đavola“, Francuska je pokazala snagu, a Olivije Žiru u dva navrata da je za njega u Rusiji „i okvir gola – tabu tema“. I posle nove dve prilike još uvek nije pogodio gol. Najbolju priliku Mbape je pripremio beku Pavaru ali je Kurtoa odbranio zicer.

SPEC GOLMAN Francuske Igo Loris odigrao je 103. meč u selekciji i izjednačio se na večnoj listi „trikolora“ sa selektorom Dešanom

Samo gol je mogao da promeni filozofiju meča, a Francuzi su prvi povukli obarač. Prekid je odveo „trikolore“ u polufinale protiv Urugvaja, a na sličan način su zakoračili u finale. Samo što je Umtiti zamenio Varana. Francuzi su zagospodarili terenom, ali nisu zadali i završni udarac grogiranom rivalu. Žiru pred nedeljno finale mora kod nekog vrača jer ni velemajstoriju Mbapea nije uspeo da uputi ka Kurtoi već je bio izblokiran. Ulazak Mertensa doneo je Belgiji osveženje po krilu a pomerio De Brujnea i Azara u sredinu. Usledio je jak pritisak Belgije ali sem šanse Felainija (šut glavom pored gola) i bomba Vicela koju je umirio Loris nisu ozbiljnije ugrozili sjajnu odbranu „petlova“.

Francuska je rešila i treće uzastopno polufinale u svoju korist, sada su sigurno favoriti za svetsku krunu bez obzira da li će im rival biti Engleska ili Hrvatska.

RAMIJEVI BRKOVI AMAJLIJA
REPREZENTATIVCI Francuske imali su poseban ritual na Mundijalu u Rusiji: pre meča trljali su brkove Adila Ramija. Od starta pa sve do finala.
Na SP u Francuskoj 1998, amajlija je bilo trljanje ćele golmana Fabijana Barteza pa su „trikolori“ došli do titule. Možda će se i Ramijevi brkovi pozlatiti u Moskvi.

FRANCUSKA – BELGIJA 1:0 (0:0)

STRELCI: Umtiti u 51. Minutu. Stadion: Krestovski u Sankt Peterburgu. Gledalaca: 64.287. Sudija: Andres Kunja (Urugvaj).

FRANCUSKA: Loris – Pavar, Varan, Umtiti, Ernadez – Kante, Pogba – Mbape, Grizman, Matuidi (od 86. Toliso) – Žiru (od 85. Nzonzi).
BELGIJA: Kurtoa – Alderveireld, Kompani, Vertongen – Čadli (od 90+1. Batšuaji), Vicel, Felaini (od 80. Karasko), Dembele (od 60. Mertens), De Brujne – Azar, Lukaku.