PET minuta bilo je dovoljno „delfinima“ da slome otpor upornih Holanđana. Vaterpolisti su overili plasman u četvrtfinale 34. EP u Budimpešti, pošto su u trećem kolu grupe B savladali narandžaste sa 11:4 (0:1, 3:1, 5:2, 3:0). Branioci titule će se u sredu (17.30) za plasman u polufinale boriti sa boljim iz meča Španija–Nemačka koji je na programu u ponedeljak.

- Bili smo teški u prvom delu. Čim smo počeli bolje da plivamo uhvatili smo naš ritam i našu igru. Imamo tri dana do četvtfinala i iskoristiću ih da ostanemo u ritmu tako što ću zakazati trening meč. Španija je favorit protiv Nemačke i očekuje nas paklen duel. Bićemo spremni – istakao je selektor Srbije Dejan Savić.

MAĐARI NEUMOLjIVI GOL razlika odlučivala je pobednika grupe C. Pre podne su Španci savladali Tursku sa 24:7, a uveče je Mađarska ostvarila jednu od najubeljivijih pobeda na Šampionatima, što joj je donelo direktan plasman u četvrtfinale. Crvena furija kao drugoplasirana u ponedeljak igra sa Nemačkom i ukoliko opravda ulogu favorita za ulazak u polufinale boriće se sa „delfinima“. Biće to repriza finala iz Barselone 2018, u kojem su Srbi slavili posle peteraca.

Pogled na semafor stvara pogrešnu sliku da je vaterpolo tim Srbije, čije je zvanično osiguranje „Unika“, lako izašao na kraj sa autsajderom. Hrabri i motivisani Holanđani odvažno su ušli u deul sa Filipovićem i drugovima, dugo gajili nadu u čudo, sve dok naši nisu odigrali furioznih poslednjih pet minuta treće četvrtine i 3:4 pretvorili u nedostižnih 8:4.

- Zadovoljan sam rezultatom, ali ne i igrom. Dugo nismo mogli da uđemo u naš ritam. U četvrtfinalu očekujem Špance, koji su kombinacija iskustva (Perone) i mladosti. Među nama nema tajni. Mi moramo da budemo još bolji u odbrani. Verujem u nas – naglasio je Dušan Mandić.

Prvo poluvreme bilo je za brigu. Srbi su igrali očajno u napadu, nepovezano, nesigurno. Srećom, dobro su se branili, tako da su Holanđani neočekivano dobili prvu četvrtinu sa 1:0.

Ohrabreni rival odlično je počeo i drugu četvrtinu i golom Vinkelhorsta poveo sa 2:0. Naši su se mučili sve do 10 minuta kada je Mandić konačno zatresao mrežu odličnog Vagnera. Zvezda Pro Reka je kasnije donela 2:2, a Filipović 3:2 za kraj prvog poluvremena.

Nisu „delfini“ zaigrali kako umeju ni početkom treće četvrtine, što su Holanđani iskoristili da preko Lindauta povedu sa 4:3.

Novo vođstvo autsajdera konačno je trglo Srbi. Zaigrali su agresivnije i raznovrsnije u napadu i uspeli su da preokrenu na 8:4. Poslednju četvrtini odigrali su rutinski, ne dozvoljavajući Holanđanima da još koji put zatresu mrežu.

Sada „delfini“ imaju tri dana da se dobro pripreme za najvažniji meč na Šampionatu i isprave nedostatke. Jer, igra iz grupe nimalo ne ohrabruje, ali i ne daje pravu sliku o snazi Savićeve čete.