REKORDI padaju gde god se pojavi Erling Braut Haland (19). Tek što je iz Salcburga zakoračio u najjaču nemačku ligu, upisao se u istoriju. Samo 59 minuta bilo mu je dovoljno da na dve utakmice postigne pet golova u dresu Borusije iz Dortmunda - Augzburgu je dao tri na debiju, preksinoć Kelnu dva pred svojim navijačima i odmah postao ljubimac.

Na taj način postao je prvi fudbaler koji je u pet najjačih evropskih liga (Nemačka, Engleska, Španija, Italija, Francuska) uspeo da zatrese mrežu čak pet puta za manje od sat vremena. Pritom je na gostovanju Augzburgu ušao kod vođstva domaćina od 3:1, kada se činilo da je sve već rešeno. Ali, rešava se, očigledno, tek kad Haland stane pod svetla reflektora. Zanimljivo je da je na te dve utakmice imao šest udaraca, a čak pet lopti završilo je u mreži.

Napadač visok 194 centimetra rođen je 21. jula u Lidsu, gde mu je igrao otac. Posle odličnih igara u Moldeu, kupio ga je Salcburg, u kojem je fudbalski eksplodirao. Postizao je gol na svaki 61 minut u austrijskoj Bundesligi, a hit je postao zahvaljujući spektakularnom učinku u Ligi šampiona.

Na šest mečeva u dresu Salcburga, čak osam puta pogodio je mrežu u evropskoj fudbalskoj eliti. Na startu je odmah srušio jedan rekord - jedini je u istoriji ovog takmičenja sa čak šest pogodaka na prve tri utakmice (Genku je dao tri, Napoliju dva, Liverpulu jedan). Odmah su ga svi gologeterski uporedili sa najmoćnijim napadačima današnjice, Leom Mesijem i Kristijanom Ronaldom. Argentinac je šesti pogodak u LŠ postigao na 17. utakmici, a Portugalcu je za isti učinak bilo potgrebno 32. Sad sve zanima kakve će brojke krasiti Halanda ubuduće.
SPEC. VNHALAND je ove 2020. postigao pet golova za 59 minuta, a Mančester junajted četiri za 360!

- Želja mi je da jednog dana budem najbolji fudbaler sveta. Dakle, svakako bih voleo da budem bolji igrač od mog tate i da jednog dana osvojim Premijer ligu sa Lidsom - bila je jedna od poruka Halanda kada je napravio "bum".

Krajem godine prešao je u Dortmund. Transfer je iznosio 45 miliona evra, od čega je Salcburgu pripalo 20 miliona. Ostatak je otišao na računa menadžera Mina Rajole (15), a džepove je napunio i Halandov otac Alf Inge (deset miliona evra)...

BEZ GOLA ZA NORVEŠKU
SAMO dve utakmice odigrao je Haland za reprezentaciju Norveške i još nije postigao gol. To, međutim, nije razlog da ne bude jedna od pretnji Srbiji, koju će dočekati u Oslu, na utakmici baraža za Evropsko prvenstvo.

I njegov otac Alf Inge Haland bio je fudbaler, ali defanzivni vezni. Dres Norveške nosio je 34 puta, i nije postigao pogodak, a deset godina je igrao u Engleskoj, od 1993. do 2003. (Notingem, Lids i Mančester siti).