FOTOGRAFIJA KOJA JE POTRESLA SVE: Ovo je Lena (4) iz Koretista na Kosovu i Metohiji
SUOČAVANjE sa socijalnom ugroženošću nikada nije lako, ali situacija je postala teža, gotovo neizdrživa nakon najave ukidanja dinara na Kosovu i Metohiji.
Foto: RTV Plus
Ovo je priča o dvadesetočlanoj porodici Savić iz Koretišta nadomak Gnjilana, koja preživljava zahvaljujući izdvajanjima države Srbije, socijalne pomoći i hrane koju dobija iz Narodne kuhinje u Prekovcu. Od toga hrane mnogo gladnih dečjih usta. Ako bez toga ostanu, zbog ukidanja dinara, pitaju se kako će decu prehraniti.
Ivica sa suprugom, devetoro maloletne dece, od kojih jedna beba i roditeljima živi u jednoj a u drugoj kući brat sa sedam članova. Iako zaposlen kao pomoćni radnik u OŠ “Bora Stanković” u Koretištu, Ivica kaže da im hrana iz Narodne kuhinje mnogo znači da prehrani devetoro dečjih gladnih usta. Pritisli su ih i zdravstveni problemi, Ivica je imao tešku operaciju glave, najstarija ćerka mu je paralizovana a ukidanje dinara i mogućnost zatvaranja Narodnih kuhinja stavlja ih u još težu situaciju.
,,Živimo od pomoći Narodne kuhinje i ukoliko ona prestane sa radom zbog ukidanja dinara biće teško nama. Nas je trinaestoro a kod brata sedmoro, biće teško bez te pomoći” izjavio je Ivica Savić.
„Pomoć koju dobijamo mnogo nam znači, živimo od socijalne pomoći i dečjeg dodatka. Kada bi nam ovo ukunuli ne znam šta bi radili. Mnogo nam znači, posebno za decu, što dobijamo hleb i kuvanu hranu”, kaže Jelena Savić.
„Živimo od obroka koji dobijamo iz kuhinje. Socijalna pomoć ode na namirnice, za struju i druge račune”, kazao je Novica Savić.
„Osim hrane, upravnica Narodnih kuhinja, Svetlana Stević, daje nam i školski pribor, podmirila mi je i troškove lečenja i prevoza do Niša”, izjavio je Ivica.
Najmlađa ćerka Lena (4) isto živi od pomoći.
Foto: RTV Plus
Narodne kuhinje na Kosovu i Metohiji imaju oko 2.300 korisnika i njihov rad je nemoguć bez pomoći države Srbije i Eparhije raško-prizrenske. Predsednik Aleksandar Vučić nedavno je istakao da je država povećala davanja za rad Narodnih kuhinja, čak četiri puta i na godišnjem nivou sada izdvaja oko 85 miliona dinara.
(Rtv Puls/ Radica Micanović)
Preporučujemo
SRAMNA KARIKATURA: Ljiljana Bralović preti da će ona i Kokanović ubiti Vučića! (FOTO)
03. 03. 2026. u 19:43
SVE GORI NA BLISKOM ISTOKU: Sirene zavijaju širom Izraela, počeo novi napad; Iran silovito udara po američkim bazama (FOTO/VIDEO)
DRUGI dan rata na Bliskom istoku, pratite sa nama dešavanja uživo.
01. 03. 2026. u 07:31 >> 22:56
OTKRIVENO KAKO JE UBIJEN HAMNEI: Jedna greška ga koštala života, Tramp imao neočekivanog saveznika
SKRIVEN duboko u svom bunkeru, Ali Hamenei nije očekivao drzak dnevni napad u samom srcu svoje moći.
01. 03. 2026. u 19:16
PLANETA U STRAHU: Spisak 11 najsigurnijih zemalja u slučaju Trećeg svetskog rata
NAKON što su američko-izraelski napadi na Iran doveli do odmazde širom Bliskog istoka, rastu strahovi od eskalacije koja bi mogla da preraste u treći svetski rat. Tu su još i aktualni rat između Ukrajine i Rusije, sukobi u pojasu Gaze, kao i stalna pretnja kineske invazije na Tajvan.
03. 03. 2026. u 20:21
Komentari (1)