Vesna Medenica: Da treba, uhapsila bih i Milovu sestru

S. Đ. - Č. P.

30. 01. 2012. u 20:42

Predsednik Vrhovnog suda kaže da je bilo dokaza, tužilaštvo bi pokrenulo postupak i protiv Ane Kolarević, sestre bivšeg crnogorskog premijera

PODGORICA - Da je bilo dokaza, tužilaštvo bi pokrenulo postupak i protiv Ane Kolarević, sestre bivšeg crnogorskog premijera Mila Đukanovića.
To je u ponedeljak kazala Vesna Medenica, predsednik Vrhovnog suda Crne Gore, komentarišući šta je u vreme kada je bila tužilac preduzela u slučaju spornih ugovora "Telekoma" sa konsultantima.

Medenica je objasnila da su Evropska komisija i ambasada SAD zatražile od tužilaštva da se provere dva ugovora, što je i urađeno.

- Procenila sam da u ovom slučaju zbog specifičnosti ugovora treba angažovati tim stručnjaka sa Ekonomskog fakulteta - kaže Medenica. - Njima je dostavljena dokumentacija i oni su se prema tome odredili, a ja sam argumentaciju i svoje postupanje dostavila Evropskoj komisiji i američkoj ambasadi. Ugovori su, po mišljenju stručnjaka, ispunili formu zaključivanja.

SLUČAJ “ŠĆEKIĆ” SUDSKI postupak u slučaju ubistva policijskog funkcionera Slavoljuba Šćekića dugo traje, što ne odgovara nikome - ni porodici žrtve, ni optuženima, ni pravnom poretku - kaže Vesna Medenica povodom maratonskog suđenja za ubistvo policijskog inspektora pre šest godina. - Propusta je, očigledno, bilo i o tome bi trebalo napraviti analizu.

Nedavno je od ovog slučaja buknula afera, jer je američka komisija za hartije od vrednosti utvrdila da je u slučaju privatizacije "Telekoma Crna Gora" bilo korupcije i da su "visoki zvaničnici" u Podgorici dobili mito u iznosu od oko 7,5 miliona evra.

Na komentare da je u aferi "Telekom" nekoga štitila, Vesna Medenica odgovara da je takve glasine demantovala i da je ceo postupak vođen po zakonu.
Da li bi, pitali su novinari, pokrenula postupak protiv premijerove sestre da je bilo dokaza o nezakonitostima?

- Sigurno. Zakon je jednak za sve, a u tim ugovorima nije se pominjalo ni njeno ni neko drugo ime - kaže Medenica. - Radilo se o institucijama koje su međusobno sklapale ugovore o konsultantskim uslugama i imena apsolutno nisu bila poznata, niti su tada bila važna.




Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Komentari (3)

Josip

30.01.2012. 22:24

Čudno kako se godinama ne javi bar neka društvena organizacija za zaštitu ljudskih prava, da uzme u zaštitu odredjeni krug ljudi, koje odredjena grupa, uvek ista iz medija i politike, svaki dan izlaže nevidjenom progonu tražeći njihovo hapšenje. A ako nema hapšenja traže se odgovori i na pitanja u vezi hipotetičkog hapšenja, tih istih ljudi. Visoki državni službenici, zaduženi za pravdu, hipotetički iodgovaraju , što takodje spada u neinstitucionalni progon tih ljudi. Žalosno.

Radoje

31.01.2012. 07:56

@Josip - A jeste im pitanje, pravo novinarsko... Biste li vi žalili i zaplakali za njima, kada bi im se, ne daj Bože, nešto desilo... Ja žalim svakog, žalila bi i za njima... Prava Evropa... Ili Holivud....

Peka

31.01.2012. 09:29

Divna su ta sudjenja, ali i optužnice koje se podižu protiv organizovanog kriminala, spektakularnih ubistava, medjunarodnog šverca droge. Sve se optužuje i sudi u skaldu sa paragrafima, i po paragrafima, a ni jedna istraga da kaže konkretnije o mogućoj zaledjini tih ljudi. Prvo bi trebalo utvrditi rade li za koju tajnu službu, devedesete su u naš region donele dominaciju nekih stranih službi. I je li razdvajanjem država uradjeno i razdvajanje lojalnosti tih tajnih agenata.