PRVO TRAMPOVO OBRAĆANJE U UN: Uništićemo Severnu Koreju; SAD će imati vojsku jaču nego ikad, a neki delovi sveta idu do đavola

Tanjug

19. 09. 2017. u 16:31

Američki predsednik Donald Tramp obratio se danas prvi put svetskim liderima za govornicom Ujedinjenih nacija na Generalnoj debati Generalne skupštine poručivši da suverene države moraju budu osnova svetskog poretka

ПРВО ТРАМПОВО ОБРАЋАЊЕ У УН: Уништићемо Северну Кореју; САД ће имати војску јачу него икад, а неки делови света иду до ђавола

Foto: AP/Seth Wenig

Američki predsednik Donald Tramp obratio se danas prvi put svetskim liderima za govornicom Ujedinjenih nacija na Generalnoj debati Generalne skupštine poručivši da suverene države moraju budu osnova svetskog poretka.

"Moramo odbaciti pretnje suverenitetu od Ukrajine do Južnog Kineskog mora", rekao je Tramp.

PROČITAJTE JOŠ: Tramp poziva na reformu Ujedinjenih nacija

Prema njegovim rečima, očekuje se da sve države poštuju interese svog naroda, kao i prava drugih suverenih država.

On je rekao da će kao predsednik SAD uvek stavljati Ameriku na prvo mesto, prenosi Rojters.

Ovogodišnjem skupu prisustvuje oko 130 svetskih lidera, ali su sve oči uprte u Trampa čija je politika "Amerika na prvom mestu" uzbunila i saveznike i neprijatelje, konstatuju mediji.

PRETNJE SEVERNOJ KOREJI

Američki predsednik Donald Tramp danas je u svom prvom obraćanju sa govornice UN uputio oštre kritike na račun Severne Koreje zbog njenog nuklearnog programa, poručivši da ako Amerika ili njeni saveznici budu ugroženi Vašington neće imati drugog izbora nego da potpuno uništi Severnu Koreju.

"SAD imaju veliku snagu i strpljenje, ali ako budu primorane da brane sebe ili svoje saveznike, nećemo imati izbora nego da potpuno uništimo Severnu Koreju", rekao je on u govoru koji je, kako prenosi Rojters, trajalo 41 minut,

On je takođe za lidera lidera te zemlje Kim DŽong Una rekao da je "raketaš (Rocket Man) u samoubilačkoj misiji".

"Sada je vreme da sve zemlje rade zajedno da izoluju Kimov režim sve dok on ne prestane sa neprijateljskim ponašanjem", rekao je on.

"SAD su spremne, voljne i mogu, ali nadaju se da to neće biti neophodno", rekao je Tramp.


AP Photo/Richard Drew


Blumberg primećuje da obraćanje Trampa iz prvog reda pratila delegacija Severne Koreje koja nije reagovala na zahtev Rojtersa da prokomentariše Trampovu izjavu.

On se osvrnuo i na Iran koji je nazvao "otpadničkom državom" i "korumpiranom diktaturom" čiji je glavni izvozni proizvod nasilje.

"Iskreno, nuklearni sporazum sa Iranom je sramotan za SAD. Verujete mi. Vreme je da nam se ceo svet pridruži u traženju od iranske valde da okonča svoje težnje ka ubijanju i uništenju", rekao je Tramp.

Govoreći o Venecueli, predsednik SAD je rekao da tamošnja situacija "neprihvatljiva".

Tramp je izneo svoju viziju svetskog poretka rekavši da on treba da bude zasnovan na snažnim suverenim državama, a ne multilateralnim savezima.


AP Photo/Richard Drew

On je rekao da SAD žele harmoniju i prijateljstvo, ali da neki delovi sveta idu "do đavola".

"Moramo odbaciti pretnje suverenitetu od Ukrajine do Južnog Kineskog mora", rekao je Tramp.

Prema njegovim rečima, očekuje se da sve države poštuju interese svog naroda, kao i prava drugih suverenih država.

On je rekao da će kao predsednik SAD uvek stavljati Ameriku na prvo mesto, prenosi Rojters.

"Braniću interese Amerike iznad svih drugih. Ali u ispunjavanju naših obaveza prema drugim državama mi takođe shvatamo da je u interesu svih da želimo budućnost u kojoj će sve države biti suverene, prosperitetne i bezbedne", rekao je Tramp.

Čitajući pažljivo iz beleški, Tramp je naglasio i da će američka vojska uskoro biti jača nego ikad.

TRAMP ZADOVOLJAN SVOJIM GOVOROM

Američki predsednik Donald Tramp zadovoljan je svojim prvim obraćanjem na Generalnoj skupštini UN u kojem je zapretio potpunim uništenjem Severne Koreje, a koji je, kako prenose neki svetski mediji, izazvao uznemirenje kod svetskih lidera.

"Mislim da je govor prošao veoma dobro. Rekao sam ono što sam morao da kažem", rekao je Tramp novinarima po izlasku iz sale.

On je dodao i da misli da Ujedinjene nacije imaju veliki potencijal.

"Ako ga ostvare biće to nešto izuzetno. Mislim da UN imaju veliki potencijal koji im treba upravo sada više nego ikad", rekao je Tramp.

Kako prenosi CNN, i sin i ćerka američkog predsednika koji su prisustvovali govoru smatraju da je bio izuzetan.

Na pitanje šta misli o prvom obraćanju svog oca u UN, Ivanka Tramp je rekla "odlično", a Erik Tramp je dodao: "zadivljujuće".

NETANIJAHU HVALI TRAMPOV GOVOR

Izraelski premijer Benjamin Netanijahu pohvalio je današnje obraćanje predsednika SAD Donalda Trampa u UN, u kojem je Tramp kritikovao Iran, navodeći da za 30 godina iskustva sa svetskom organizacijom nikada nije čuo "smeliji ili hrabriji govor".

Izraelski premijer, koji u NJujorku prisustvuje generalnoj debati na Generalnoj skupštini UN, rekao je da je Tramp "govorio istinu o velikim opasnostima s kojima se naš svet suočava i objavio snažan poziv da se suprotstavi njima kako bi se obezbedila budućnost čovečanstva".



Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Komentari (26)

BRAVO TRAMP

19.09.2017. 16:42

SRBIJA JE SUVERENA I KOSOVO JE SRBIJA! Ima nade da se ispravi greska, koju SAD pod vodjstvom ratnog zlocinca Klinton napravile u Srbiji.

zoran

19.09.2017. 16:54

ako kazes da suverene drzave moraju de budu osnov svetskog poretka zasto se onda mesas u suverenitet drugih zemalja i nemeces im ratove i odredjujes ko ce da vlada tim zemljama dosta lazi kazi da svet pociva volji jacega a mislim da necete jos dugo

Кипераш

19.09.2017. 17:10

Трампика, навијали смо за тебе у борби против, оне Караконџуле, Хилари, надали се да си човек МИРА...

Лицимур

19.09.2017. 17:15

Можеш да им пљунеш под прозор. И то доказујеш сталним попуштањем. Не угрожавају вас и нећете их дирати јер ће од јужне Кореје остати пољанче. Подршка Кине, Русије и Индије није занемарљива јер им је доста Вијетнамског и корејског рата ( читај американског).

Vota

19.09.2017. 17:24

Suverenitet ali ne u izvornom obliku kako ga mi zamisljamo nego onakav kako ga kauboji odredjuju drugim drzavama

Sime

19.09.2017. 17:24

Lipi moj, ovi tramp demagogira i misli da je cili svit glup ili pripadnut od Ameriku...Vidi lipi moj "Zapad 2017"...

Gojko

19.09.2017. 17:28

45.predsednik SAD u svom prvom oraćanju generalnoj skupštini UN-a kaže da možda neće imati izbora nego da totalno unište S. Koreju.Blagi Bože.

čiča

19.09.2017. 17:45

@Gojko - Uništio bi ih on lako kad bi smeo ,zna on jako dobro šta mu je kazao predsednik Kine i zato samo badava preti

Gojko

19.09.2017. 17:45

@Gojko - Citiram njegove reči /u organizaciji koja se bori za mir u svetu/-,,The US has great strenght and patience,but if it is forced to defend itself or its allies,we will have no choice but to totally destroy North Korea.Rocket Man is on suicide mission for himself and for his regime.''

Brica-Berberin

19.09.2017. 17:40

Ne svidja mu se ni S. Koreja, Iran, Venecuela zato sto ne rade kako zlocinci(SAD) hoce. E pa oni treba da naprave pakt sa rusima, kinom, indijom, i jos takvim zemljama koje nece da rade po nalogu drugih kao mi!

čiča

19.09.2017. 17:43

Dokle će ovaj da preti bez razloga , ne napada S Koreja ameriku već amerika hoće da potčini S Koreju , da joj nametne svoj način života, da okupira njihovu zemlju što Korekjanci neće. A atomska bomba im služi upravo zato da se odbrane od takvih kao što je amerika i zato bravo za druga Kima

Schaumburg Illinois

19.09.2017. 17:43

Sacuvajmo Srbiju od pokolja koji sledi nek ratuju Hrvati i Albanci u Severnoj Koreji.

vlada

19.09.2017. 18:07

....nećeš verovati ali će i Putin staviti interese ruskog naroda na "prvo mesto"! I opet ništa novo od američkog predsednika - samo ratna pretnja, dominacija, ucene, hegemonija "više rase" ....nigde širenje planetarnog blagostanja, pomoći, ekološkog napretka, ispravljanje grešaka .....jednom rečju ZLO!

Владица

19.09.2017. 18:17

Значи ли то да ће САД поштовати и суверенитет Србије !!??

Miki - Zg

19.09.2017. 18:28

Skandalozni ,preteći govor Trampa .On bi uništio S.Koreju ,preti Iranu ,uvodi demokraciju u Venecueli ( nered) .Tko je on ,Bog otac ,ne on je sluga zla ?Uredio bi svijet po mjeri SAD-a ,oni gospodari ,svi ostali ponizni ?

Gresni pop Milorad

19.09.2017. 19:26

Klasican govor nabedjenog autokrtate. Mada bi sa druge strane moga da se okarakterise i kao govor ocajnika cija je hegemonisticka nacija na izdisaju...

L.M

19.09.2017. 19:59

Kakav psihopata..Trebalo ga je momentalnu uhapsiti zbog najave ratnog zlocina protiv Severne Koreje. Amerika ostaje najveca pretnja za covecanstvo.

komandant 1001

19.09.2017. 20:11

Trampova "pit-bul" politika mora pre svih da zabrine ameriku ......koja, ili će opstati ili nestati !!!

deki dobrovoljac

19.09.2017. 20:46

a ja mislio da su i Srbija i Irak i Libija i Afganistan i Vijetnam i Koreja suverene zemlje a ono ispade samo.Amerika je suverena

Mikiboy

20.09.2017. 00:38

Amerika je trula.Ovo su joj zadnji trzaji.Njihova bolest ih polako ali sigurno nagriza.

Nenad Stamenković

20.09.2017. 00:53

Idite u moskvu ko voli ruse a ne na zapad i shvatite nemožete da se kao volite rusiju a da tražite pare od zapada

Roko

20.09.2017. 02:58

amerika je najveći izvoznok ratova , prati je rusija , britanija itd..ipak ovaj debeljuškasti kim vuče vraga za rep . nisam da se zbog jednog psihopate uništava jedan narod , kao što je srbija propatila zbog miloševićevih igrica mogla bi i koreja dobiti po tikvi ali malo žešće..

Vlada Legenda

20.09.2017. 18:40

Tramp-trenutno najveći licemer na svetu!O kakvom pravu i suverenitetu on priča,iz zemlje koja je najveći izvoznik ratova i nasilja u ljudskoj istoriji!

šomi

21.09.2017. 07:14

Ja ne mogu da verujem kolika podrška Kimu kroz komentare...ne kažem da su ovi pozitivci, ali čovek ispaljuje nuklearne rakete kao petarde