PROPAO POKUŠAJ DOGOVORA U FEDERACIJI BiH: Penzioneri nisu dobili deset odsto!

S. MIŠLjENOVIĆ

11. 08. 2017. u 07:56

Propao pokušaj dogovora u Sarajevu između najstarije populacije i Vlade FBiH, jer nema novca. Savez najavljuje protest već za sledeći mesec

ПРОПАО ПОКУШАЈ ДОГОВОРА У ФЕДЕРАЦИЈИ БиХ: Пензионери нису добили десет одсто!

OČAJNI Građani koji su u penziji očekivali su povećanje svojih prinadležnosti

PENZIONERI iz Federacije BiH sigurno izlaze na masovno proteste u septembru jer nije postignut dogovor sa Vladom FBiH o povećanju penzija za 10 odsto - izjavio je Mehmedalija Rapa, predsednik Saveza udruženja penzionera FBiH.

U Sarajevu je posle sednice Vlade FBiH, na kojoj je razmatran zahtev za povećanje penzija za 10 posto, saopšteno da nije moguće toliko povećati penzije svim penzionerima, jer se radi o mnogo novca.

Kako je dalje rečeno iz Vlade FBiH, analiza finansijskog stanja Federalnog zavoda za penzijsko i invalidsko osiguranje pokazala je da nije moguće udovoljiti zahtevu Udruženja penzionera, uprkos činjenici da je došlo do bolje naplate poreza i doprinosa, te se traži bolji predlog.

Ovakva odluka Vlade FBiH je dočekana kod penzionera sa velikim nezadovoljstvom, a penzioneri iz FBiH naglašavaju da je to stanje neizdrživo i da su mnogi od njih zbog minimalne penzije od 326 KM na rubu egzistencije.

- Savez udruženja penzionera FBiH je na svojoj Skupštini doneo zaključak da će, ukoliko Vlada ne uvaži naše zahteve, odnosno ukoliko penzije za avgust koje će biti isplaćene 5. septembra ne budu uvećane za 10 posto,započeti proteste. Definitivno nakon odluke Vlade FBiH da odbaci naš zahtev mi idemo na proteste. Sada još nije dogovoreno da li će to biti 14. septembra ili koji dan kasnije, ali protesta će biti -poručio je Rapa.

On je rekao da će, prema sadašnjim informacijama, više od 16.000 penzionera izaći na ulice.

- I ono drugo što je Vlada zaključila, da će se razmotriti mogućnost povećanja penzija penzionerima koji su se penzionisali do 1998. i do 2008. nakon donošenja zakona, za nas je neprihvatljivo, jer ko zna kad će zakon biti donesen. Vidite kakvi su problemi oko tog zakona koji je u proceduri već tri godine i nikako da se u Parlamentu usvoji. Ne možemo više čekati. U planu je da protesti budu u Sarajevu ispred zgrade Vlade ili zgrade Parlamenta FBiH - izjavio je Rapa.


NEPRAVEDNO

DIREKTOR Zavoda PIO FBiH Zijad Krnjić rekao je da bi za povećanje svih penzija za 10 odsto u FBiH bilo potrebno oko 200 miliona maraka, kojih definitivno nema.

- Drugi nedostatak zahteva penzionera je to što bi povećanje penzija bilo nepravedno, jer bi oni sa minimalnom penzijom dobili 32 marke, a oni s maksimalnom 217 maraka - poručio je Krnjić.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije