Bivši crnogorski i jugoslovenski političar, Marko Orlandić, preminuo je u 90. godini u Podgorici.


Orlandić je bio i jugoslovenski ambasador u Sovjetskom Savezu od 1978. do 1982. godine, podsećaju podgoričke Vijesti.


Rođen 28. septembra 1930. godine u selu Seoce kod Bara. Završio je Ekonomski fakultet.


Bio je član Saveznog izvršnog veća (1969-1971. i 1971-1974). Bio je predsednik Izvršnog veća Skupštine SR Crne Gore od 1974. do 1978, predsednik Predsedništva SR Crne Gore od 7. maja 1983. do 7. maja 1984. i predsednik IK CK SK Crne Gore od oktobra 1984. do aprila 1986. godine.


Orlandić je bio član Predsedništva Centralnog komiteta SKJ. Godine 1986. ponovo je bio izabran za člana Predsedništva CK SKJ. Bio je njegov član do 1. februara 1989. godine.


Pročitajte još: Ključevi Miloševićeve pobede


Tada je dao ostavku zbog niza demonstracija po Crnoj Gori od druge polovine 1988. i početkom 1989. godine.


Objavio je tri knjige: "U Vrtlogu", "U predvečerje sloma" i "Crnogorsko posrtanje".