Isplivaće ko je pumpao brojke: U Srbiji manje žrtava zaraze virusom korona nego na Zapadu

V. C. S.

22. 04. 2020. u 08:05

Kod nas broj preminulih na milion stanovnika nije zabrinjavajući

Испливаће ко је пумпао бројке: У Србији мање жртава заразе вирусом корона него на Западу
KAKO se pandemija kovida 19 bude stišavala, tako će zemlje polako svoditi zdravstvene bilanse. Na površinu će isplivavati ko je "pumpao" broj obolelih da bi iz evropskih i svetskih fondova dobio više novca, a ko ih je, pak, sakrivao. Već sada je ipak jasno, bar sudeći prema podacima globalnog sajta Worldometer, da je Srbija, uprkos relativno velikom broju zaraženih, uspela da zadrži broj preminulih ispod svetskog proseka.

Mada imamo duplo više inficiranih nego što je prosek u svetu, odnosno 759 obolelih na milion stanovnika, dok je svetski prosek 320, smrtnost nam je relativno mala. Ona za ovih mesec i po, otkad je zabeležen prvi slučaj korone kod nas, iznosi 14 preminulih na milion stanovnika, a svetski prosek je 22. Za mnoge statističare ovo je najvalidniji pokazatelj kako lekari uspevaju da se izbore sa posledicama epidemije.

U regionu je korona proporcionalno manje žrtava odnela samo u Hrvatskoj i Crnoj Gori, dok ih je više bilo u BiH, Severnoj Makedoniji i Sloveniji. Duplo više preminulih na milion stanovnika imaju Rumunija i Mađarska, a u Nemačkoj je ta brojka, uprkos odličnom i stabilnom zdravstvenom sistemu, četiri puta veća. Najgore su prošle Francuska (310 žrtava na milion građana), Italija (399) i Španija (455). U ovom trenutku, u kritičnom ili veoma ozbiljnom stanju u svetu je više od 57.000 ljudi, od čega najviše u Americi - oko 14.000, kao i u Brazilu, Španiji i Francuskoj. U Nemačkoj je u veoma teškom stanju 2.889 pacijenata, u Italiji 2.573, a u Srbiji 108.

S obzirom na to da brojevi drastično padaju iz dana u dan, jasno je da se pandemija polako bliži kraju.


OZDRAVILO 650.000 LjUDI

U SVETU se oporavilo više od 650.000 obolelih, od čega u našoj zemlji oko 900, odnosno svaki sedmi. Slična statistika je, recimo, u Mađarskoj ili Sloveniji, dok je procenat ozdravljenja daleko veći u onim državama u kojima se virus ranije pojavio. U Rusiji je za sada ozdravio tek svaki trinaesti zaraženi, a u Americi svaki jedanaesti.


Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Komentari (11)

Sportmaki

22.04.2020. 08:22

Da ali koja je država stekla veći imunitet.Valjda je i to bitno, što to niko ne napiše.

vladica76

22.04.2020. 09:37

@Sportmaki - o kojem imunitetu govorite? Pa ni strucnjaci jos nisu sigurni da isti virus ne moze da se vrati nazad...nemojte favorizovati Svedski tip..jer on je pun mana i nepotpunioh informacija!

Sima

22.04.2020. 10:05

@Sportmaki - O kojem ti imunitetu pričaš? Korona mutirala ko zna na koliko tipova?poznata su za sad tri?govori se o 30 tipova. Druga stvar su države severa kde je imunitet prirodno jači od nekih drugih. Srbija je sa tim imunitetom mislim jedna od najjačih u evropi,iako smo bombardovani. Malo guglaj i polako čitaj,imaćeš toga dosta da se naučiš. Govori se i o biološkom ratu?

EvGenije

22.04.2020. 10:44

@Sportmaki - Bitno je samo ako se nakon preležane bolesti uopšte stiče imunitet. To se još ne zna.

Драган П.

22.04.2020. 10:56

@Sportmaki - Још увек се не зна ни да ли такав имунитет уопште постоји.

Laki

22.04.2020. 09:43

U Crnoj Gori su smanjili jedan smrtni slučaj jer je inficirani kako su naveli umro od drugih zdrastvenih problema. Bio je evidentiran kao oboljeli od Covid 19 ali nije uracunat kao zrtva virusa.S obzirom na broj stanovnika to je kao da u Srbiji sakrijete 11 smrtnih slucajeva

#WWG1WGA

22.04.2020. 09:45

Hrvatska prijavljuje manji broj zarazenih i umrlih jer im predstoji turisticka sezona od koje zive.

naranca

22.04.2020. 11:56

@#WWG1WGA - Zive od turizma?Pa zar nisu oni od oslobodjenaj od YU postali snazna industrijska zemlja.''Druga Njemacka''

Икола

22.04.2020. 09:51

Спортмаки: Нико непише о имунитету, зато што то још нико ни незна. Та испитивања ће се тек радити, јер је велики део људи болест ,,прележао,, а није знао да је има.

crniDjordje

22.04.2020. 10:13

Mi se odlicno drzimo u poredjenju sa drugim zarazenim zemljama,i u odnosu njihovih standarda.Cestitke svima koji nasoj borbi doprinose,mi mora da budemo na sve njih ponosni.