USTOLIČENJE VLADIKE: Grigorije se seli u Nemačku
13. 08. 2018. u 13:02
Eparhije će u septembru, po odluci sabora SPC, primiti poslednja dvojica vladika. Novog vladiku hirotonisaće u Diseldorfu episkop šabački Lavrentije
Vladika Grigorije biće ustoličen u Crkvi Svetog Save u Diseldorfu Foto N. Fifić
USTOLIČENjE novoizabranog vladike frankfurtskog i sve Nemačke Grigorija (Durića) biće održano 16. septembra u Crkvi Svetog Save u Diseldorfu. Nedelju dana kasnije u tron zahumsko-hercegovačkih episkopa u Trebinju biće uveden i jeromonah Dimitrije Rađenović, dosadašnji iguman hercegovačkog manastira Duži.
Ovim ceremonijama biće zaokružen proces primopredaje dužnosti i preuzimanja eparhija od strane novoizabranih vladika. Sveti arhijerejski sabor SPC na svojoj majskoj sednici izabrao je čak petoricu novih vladika, a dvojici arhijereja dodelio je nove dužnosti. Većina njih je hirotonisana je i već upućena na nova zaduženja.
Najkrupnija promena u episkopatu sigurno je slanje vladike Grigorija iz Hercegovine u Nemačku. On još uvek obavlja dužnost nadležnog arhijereja u Hercegovini, a narednih dana definitivno će se preseliti na novo mesto službovanja.
Pročitajte još - SABOR IZABRAO NOVE VLADIKE: Ode Grigorije u Nemačku
- Novog episkopa zahumsko-hercegovačkog Dimitrija hirotonisaće patrijarh Irinej na Svetoj liturgiji koja će biti održana u Hramu Svetog preobraženja u Trebinju - navode u SPC. - Vladiku Grigorija u tron episkopa frankfurtskog i sve Nemačke uvešće vladika šabački Lavrentije.
Među prvim zadacima vladike Grigorija u Nemačkoj biće uvođenje reda u finansijama i unapređenja funkcionisanja lokalnih crkava i manastira. Ova eparhija već godinama opterećena je finansijskim problemima, koji datiraju još iz devedesetih i dvehiljaditih godina. Crkvu u Nemačkoj u poslednje vreme potreslo je nekoliko skandala u vezi sa neažurnim vođenjem knjigovodstva, zloupotreba u parohijama, kao i bogaćenjem pojedinih sveštenika.
SINOD O FILARETU I ATANASIJU
SUKOB bivšeg i aktuelnog vladike mileševskog, Filareta i Atanasija, koji je kulminirao njihovim fizičkim obračunom pre mesec dana u manastiru Dubnica, svoj epilog mogao bi da dobije na sednici Svetog sinoda koja će biti održana krajem avgusta u Beogradu. Prema saznanjima našeg lista, dvojica vladika dobili su nalog iz Beograda da pismeno dostave svoje viđenje incidenta. Sinod će razmotriti njihove izveštaje i celokupno stanje u Eparhiji mileševskoj o doneti odluku o njihovoj eventualnoj odgovornosti.
stari doktor
13.08.2018. 13:58
Za pravoslavne Srbe u Nemačkoj pun pogodak, pametan, savremen i vredan crkveni poglavar.
@stari doktor - Шта то значи православни срби у Немачкој ? Православни срби живе у својој матичној земљи Светој Србији. Дијаспора је продала своје србство за фашистичку марку, еуро долар...па би сад мало да србују по свету. Нека се врати православни народ, ако је православан у своју свету земљу да се обновимо, покајемо и исправимо као народ и Отац наш уредиће све остало....
@stari doktor - Sto bi se ja vratio kad je i pop pobegao ? Svasta !
@stari doktor - Србољубе, ви сте сигурно стручњак за миграције када тако компетентно закључујете ко је шта продао и ко где србује? Будите срећни да се не враћају, боље нака наставе да шаљу паре.
Komentari (4)