Odluka o Belom dvoru sledećeg meseca
08. 01. 2016. u 21:02
Agencija za restituciju dobrim delom će završiti naturalnu restituciju u 2016. godini. Očekuju se pravosnažne odluke i za hotele "Beograd" i "Splendid" i prva rešenja o obeštećenju

Karađorđevići su stanari, da li će biti i vlasnici Belog dvora?
ODLUKA o eventualnom vraćanju Belog dvora i dela imovine dinastiji Karađorđević biće doneta u februaru, najavio je za "Novosti" Strahinja Sekulić, direktor Agencije za restituciju.
Prema njegovim rečima, 2016. godina biće ključna za privođenje kraju naturalne restitucije, izuzev poljoprivrednog zemljišta. Postupci fizičkog vraćanja nekretnina naslednicima nekadašnjih, predratnih vlasnika biće završeni u 80 odsto slučajeva u ovoj godini, a sasvim okončani prvostepenim rešenjima Agencije tokom 2017.
- Ove godine ćemo, u saradnji sa Poreskom upravom, intenzivno raditi i na proceni imovine koja ne može biti vraćena u naturi. Biće doneta i prva rešenja o obeštećenju, ali sam proces isplate obeštećenja počeće 2018, kada to predviđa zakon i do kada bi trebalo da završimo sve procene - kaže Sekulić.
On najavljuje za ovu godinu i završetak naturalne restitucije, uključujući i zamensku, kada su u pitanju crkve i verske zajednice. Očekuje se i stupanje na snagu zakona o vraćanju imovine oduzete Jevrejima u Holokaustu.
- Uskoro bi trebalo da imamo i konačne odluke Upravnog suda vezane za vraćanje hotela "Beograd" i "Splendid". Poslednje odluke bile su u korist vraćanja naslednicima - dodaje direktor Agencije.
Hotel "Beograd" je, u blizini Železničke stanice, početkom prošlog veka, izgradio jedan od prvih doktora ekonomije kod nas Vladimir Đorđević. Agencija za restituciju je vratila imovinu Đorđevićevim naslednicima utvrdivši da je zgrada hotela oduzeta od fizičkog lica koje je u trenutku nacionalizacije bilo vlasnik. Ministarstvo finansija je, međutim, po žalbi "Železnica Srbije" ovo rešenje poništilo i sada se očekuje konačna odluka.
Kada je reč o prestoničkom hotelu "Splendid", u ulici Dragoslava Jovanovića, pored Skupštine grada, njega su sagradili 1923. beogradski krojači Života Lazarević i Trifun Jovanović. Za vreme rata tu su bili smešteni Nemci, a po oslobođenju je nacionalizovan, 1948. Pre nekoliko godina je privatizovan, međutim ugovor o privatizaciji je raskinut. Nesuđeni vlasnici su ostavili hotel ruiniran i napušten, ali to nije smetalo Ministarstvu finansija da obori rešenje Agencije za restituciju. I ovde se čeka sudska odluka.
Agencija za restituciju je u 2015. vratila 987 poslovnih prostora, 185 stanova i 262 zgrade. Reč je o 1.434 objekta, ukupne površine veće od 118.000 kvadratnih metara. Vraćeno je i oko 66 hektara neizgrađenog gradskog građevinskog zemljišta, 1.590 hektara šuma i oko 5.900 hektara poljoprivrednog zemljišta.
Po do sada podnetim zahtevima doneto je više od 36.000 prvostepenih odluka. To znači da je rešeno više od 47 odsto ukupnog broja podnetih zahteva, dakle, skoro polovina.
alan
08.01.2016. 22:39
Odlicno vratiti Beli Dvor (2 komada) odmah i odmah naplatiti porez na imovinu. Jedina moguca odluka.
@alan - Pa naravno da ce da pocnu da placaju porez ako im se vrati. To niko ne spori.
@alan - valjda NATURALNA restitucija znaci proriridni ili pravno cist - pravno nesporan povracaj imovine. sta bre lupate gluposti na stranim jezicima koje ne poznajete.
Зар Бели двор није изузет из реституције? Тај објекат треба да припада свим грађанима Србије, а не било ком појединцу. Мислим да би се и Карађорђе сложио са мном.
@Neko iz mase - Karađorđe bi se možda i složio sa tobom, čak možda i sam "princ", ali neće "Krunski savetnici", jer su upravo oni ti koji "guraju" i "princa" i monarhiju. Njihove "vladarske" ambicije su nezajažljive, jer im se čini da je sada šansa da ih ispune. Narodu treba učiniti dostupnim njihovo "pšorodično stablo" i biće sve jasno.
Komentari (18)