SLOBODARSKI DUH I VOLJA ZA NAPRETKOM: U banskom zdanju spomen-soba u čast prisajedinjenja Bačke, Banata i Baranje Kraljevini Srbiji (VIDEO)
NA današnji dan se obeležava Dan prisajedinjenja Bačke, Banata i Baranje Kraljevini Srbiji 25. novembra 1918. godine.
Foto: Jutjub/Printskrin/Gradske info
Odlukom Velike narodne skupštine koja se sabrala 25. novembra u Novom Sadu, tri oblasti su se prisajedinile Kraljevini Srbiji nakon završetka Prvog svetskog rata. Srem je to učinio dan ranije u Rumi.
Formiranjem nove države Kraljevine Srba, Hrvata i Slovenaca i kasnijim konstituisanjem devet banovina, Novi Sad je postao administrativni centar Dunavske banovine, simbol toga je gradnja monumentalnog banskog zdanja.
Ovome u čast napravljena je spomen-soba u banskom zdanju.
TRAMP DONEO ODLUKU: Povlači ambasadore i diplomate iz okruženja Srbije
ADMINISTRACIJA američkog predsednika Donalda Trampa povlači skoro 30 karijernih diplomata sa ambasadorskih i drugih visokih pozicija u diplomatskim predstavništvima SAD u svetu.
22. 12. 2025. u 10:32
RUSI ĆE NAPASTI EU MNOGO RANIJE: Veliko upozorenje iz Ukrajine, poznata godina i glavna meta
RUSIJA je pomerila svoje planove za direktnu agresiju sa 2030. na 2027. godinu, a Evropa je sve glasnija o riziku od direktnog sukoba, u kojem bi se baltičke države mogle naći pod okupacijom.
20. 12. 2025. u 09:41
KAKO DANAS IZGLEDA ALjOŠA VUČKOVIĆ Glumica objavila snimak iz pozorišta: "Veliki i dobri naš!"
GLUMICA Dragana Mićalović dirnula je pratioce objavom na društvenim mrežama, gde je podelila emotivan snimak legendarnog glumca Aljoše Vučkovića iz pozorišta. Na videu se vidi kako glumac peva na sceni.
28. 12. 2025. u 08:48
Komentari (0)