JOŠ TOMIKA "PODSTANAR" Zoološki vrt na Paliću: Oaza divljači koja je za 75 godina od menažerije postala prostor po standardu svih životinja
SIGURNA kuća za životinje, oaza na severu Bačke, botanička bašta okružena retkim vrstama, samo su neki od sinonima koji u proteklih 75 godina prate Zoološki vrt na Paliću.
foto:J.L.
Zoološki vrt na Paliću osnovan je 1950. godine na zaštićenom području prirode, a prvobitni koncept je osmišljen tako da volijere za životinje budu oivičene prirodnim barijerama. To je najveći zoo-vrt u našoj zemlji i prostire se na površini od 15 hektara, od kojih je 10 hektara kultivisanog parkovskog prostora. U njemu živi više od 100 životinjskih vrsta, a na tom prostoru nalazi se i botanička bašta koja predstavlja zbirku mnogih zaštićenih vrsta.
Od 2011. godine pridaje se posebna pažnja propisima koji su tada stupili na snagu, a odnose se na kvadraturu i opremu prostora za životinje.
Edukacija
TOKOM prošle školske godine kroz edukativni program prošlo je oko 18.000 dece. Sam program osnovan je 1981. godine sa ciljem da se deca nauče ponašanju u prisustvu divljih životinja i šta zapravo znači zaštita prirode. Deca imaju obezbeđen prevoz, različite radionice, predavanja, mogućnost da hrane pojedine životinje.
- Naš zoo-vrt je prešao dug put, od prvobitne menažerije, puke izložbe životinja na malim i neadekvatnim prostorima do standardizacije i prostora za životinje koje možemo videti danas. Ono što je velika prednost našeg zoološkog vrta jeste što se nalazi na zaštićenom području prirode, tako je iskorišćen potencijal Palićkog jezera, s obzirom na to da Tapšin kanal jednim delom prolazi kroz zoo-vrt, a razgranat je veštačkim kanalima koji oivičavaju volijere u celom donjem delu zoo-vrta - objašnjava Sonja Mandić, direktor. - Jedini koji još nema adekvatno mesto je šimpanza Tomika, koja puni 45 godina, i nadamo se da će dočekati da mu se izgradi novi objekat. Ove godine akcenat stavljamo na prekogranični projekat koji radimo sa zoološkim vrtom iz Osijeka, u okviru koga će osim objekata turističke namene i dečjeg igrališta, biti izgrađeni i novi objekti za primate, odnosno majmune, kako bismo taj rejon koji je sada na redu da se sređuje i standardizuje, doveli na nivo na kome želimo da bude.
Prihvatilište za divlje životinje u okviru palićkog zoo-vrta funkcioniše od 2004. godine. To je jedina ustanova u zemlji koja ima direktan ugovor sa Ministarstvom zaštite životne sredine, da se bavi prihvatom povređenih i zaplenjenih zaštićenih i strogo zaštićenih divljih vrsta životinja.
Preporučujemo
KREDIT MAHOM ZA PUTEVE: Skupština u Paraćinu donela odluku o zaduživanju za 140 miliona
25. 03. 2026. u 18:07
ANKETA, PA STRATEGIJA: Požarevljani pozvani da ocene kvalitet života u svom gradu
25. 03. 2026. u 17:50
KOLIKO BI TREBALO DA STAVITE U KOVERTU "DA SE NE OBRUKATE" Od cifre da se zavrti u glavi, detaljna računica
CENA stolice na svadbama u Srbiji ove sezone košta i do 120 evra po gostu, a u kovertu ne bi trebalo staviti manje od 100 evra, "da se ne osramotite" gde god da ste na veselju - nevažno da li u Beogradu, Vranju, Subotici, Loznici, Boru...
24. 03. 2026. u 22:24
PROVOCIRALI NA GODIŠNjICU NATO AGRESIJE: Uhapšena četvorica Albanaca u Srbiji, pogledajte snimke (VIDEO)
PRIPADNICI Ministarstva unutrašnjih poslova, Uprave kriminalističke policije uhapsili su na teritoriji Republike Srbije A. S. (1989), E. V. (1984), E. G. (1978) i A. C. (2005) državljane Republike Albanije zbog postojanja osnova sumnje da su izvršili krivično delo izazivanje nacionalne, rasne i verske mržnje i netrpeljivosti.
24. 03. 2026. u 20:17
"IMA ŽIVOTA I BEZ EU - ONA JE SAMO SENZACIJA" Milanović iznenadio izjavom: "Ona je fasada i nadogradnja, i to dok traje..."
HRVATSKI predsednik Zoran Milanović primio je danas u Zagrebu makedonsku predsednicu Gordanu Siljanovsku Davkovu i poručio da proces pristupanja njene zemlje predugo traje, da ne može da daje savete, ali da ima života i bez Evropske unije (EU).
25. 03. 2026. u 10:29
Komentari (0)