SAMOUK STVARA VEĆ 32 GODINE: "Životno vreteno" Mileta Tomišića u temerinskom Kulturnom centru "Lukijan Mušicki"
KRAJ godine u kulturnom centru "Lukijan Mušicki" protiče u znaku izložbe 37 skluptura od drveta - svojevrsne retrospektive 32 godine stvaralaštva ovdašnjeg vajara Mileta Tomišića, za kojeg slikar i likovni kritičar dr Danilo Vuksanović kaže da, samouk, "otima od prirodnog bogatstva i stvara mnoštvo razigranih formi".
foto S. K. Kosanović
- Rezbarenje drveta došlo je samo od sebe, jer sam rođen u šumovitom predelu i odmalena sam se družio sa stolarima. Prvi rad sam nazvao "Plod", jer je sadržao voće, ženu i zemlju kao simbole rađanja. Inače, ne volim da skulpturama dajem nazive i tako drugima sugerišem njihovo značenje. Sada je izuzetak "Molitva", inspirisana likom i delom vladike Amfilohija Radovića, koji je vratio srpstvo u Crnu Goru. Patriotski sam nastrojen i podjednako zainteresovan za sudbinu svog naroda, bilo da je u Temerinu, Crnoj Gori, Republici Srpskoj, Čikagu... - napominje Tomišić, poreklom iz Vrbljana u RS.
Kaže i da od početne ideje, pa dok skulptura ne izađe ispod dleta ponekad proteknu i tri godine, a naslov postavke - "Životno vreteno" - objašnjava saznanjem do kojeg je došao posle 50, da se mnoge stvari u životu vrte i ponavljaju.
Inače, prethodna, a ujedno i prva samostalna izložba Mileta Tomišića organizovana je u Temerinu, pre tačno 10 godina.
Preporučujemo
"TA KUĆA JE STVARNO UKLETA" Majci i ocu prerezao grkljan, pa sebi isekao vene: Novi detalji porodične tragedije u Čačku
PRVI rezultati istrage tragedije koja je otkrivena u subotu ujutru u porodičnoj kući u blizini „Slobodine“ raskrsnice u Čačku, govore da je Vladimir Čarapić (47) nožem preklao vrat svojoj majci Mili (72), a potom i svom ocu Neđu (79). Zatim je sebi istim sečivom naneo više uboda po grudima i stomaku, a na kraju je prerezao vene leve ruke i tako na smrt iskrvario.
07. 12. 2025. u 13:36
NOVO REŠENjE ZA UKRAJINU: Evropa pravi plan u slučaju da se SAD povuku iz konflikta
EVROPSKE diplomate pripremaju scenario podrške Ukrajini u slučaju povlačenja SAD iz konflikta, prenosi Blumberg, pozivajući se na izvore.
07. 12. 2025. u 13:19
Završio glumu, pa radio na mešalici, rat ga udaljio od ljubavi - životni put Jova Maksića
DETINjSTVO glumca Jova Maksića oblikovalo se u maloj seoskoj sredini podno Dinare, u selu Plavno kod Knina, gde je porodica živela zbog očevog svešteničkog službovanja. Rani period života opisuje kao vreme potpune slobode i radosti, kada je gotovo čitavo selo bilo prostor za igru i maštarije. U takvoj atmosferi formirala se njegova emotivna struktura — vezanost za zajednicu, toplina porodičnih odnosa i zahvalnost za jednostavne stvari.
07. 12. 2025. u 11:41
Komentari (0)